Hlavní navigace

Euro ztrácí pod tíhou Španělska

26. 9. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Zatímco se kurz USD/EUR držel po většinu svého obchodování na evropských trzích poblíž hranice 1,295, v závěru dne a v průběhu dnešní asijské seance se propadnul pod úroveň 1,29.

Na trzích panuje nervozita ohledně záchranného balíku pro Španělsko. To zatím stále otálí s oficiální žádostí. Zároveň se objevila zpráva, že Bundesbanka požádala právníky o posudek ohledně programu ECB na nákup státních dluhopisů. Právníci ECB a Bundesbanky údajně prověřují, jaké proporce by musel program mít a jak dlouho by musel trvat, než by se dostal do rozporu se základními smlouvami Evropské unie.

Z makroekonomických indikátorů byl povzbudivý údaj o růstu cen nemovitostí ve 20 největších metropolích ve Spojených státech. Ty rostou již šestý měsíc v řadě a mohly by naznačovat přicházející oživení na trhu nemovitostí. Dnes budou sledovaným údajem prodeje nových domů. Včerejším milým překvapením byl i růst americké spotřebitelské důvěry.

Zprávy a události

Ceny nemovitostí ve Spojených státech dle S&P/CaseShillerova indexu v červenci vzrostly o 0,44 % m/m, zatímco trh čekal růst o 0,8 %. ● Spotřebitelská důvěra se v září výrazně zvýšila na 70,3 bodu z předchozích 60,6 bodu (trh 63,1 bodu). ● Richmondský index výrobní aktivity v září vzrostl na +4 body z předchozích –9 bodů (trh –5 bodů).

Německá spotřebitelská důvěra dle průzkumu GfK na říjen zůstala beze změny. Index stagnoval na 5,9 bodech.

Maďarská centrální banka překvapivě snížila klíčovou úrokovou sazbu o 25 bb na 6,50 %. Oslovení analytici předpovídali stagnaci na 6,75 %.

Polské maloobchodní tržby v srpnu vzrostly dle očekávání o 5,8 % y/y. ● Nezaměstnanost se zvýšila na 12,4 % (odhad 12,3 %).

Zatímco se kurz USD/EUR držel po většinu svého obchodování na evropských trzích poblíž hranice 1,295, v závěru dne a v průběhu dnešní asijské seance se propadnul pod úroveň 1,29.

Maďaři opět snížili sazby

Česká koruna včera významnější změny nezaznamenala, když se držela poblíž hranice 24,90 CZK/EUR. Nejdražší obchod s eurem se na mezibankovním trhu uskutečnil za 24,97. Z domova jsme se žádných zpráv nedočkali.

skoleni_8_6

Zajímavější byl vývoj v Maďarsku. Forint vůči společné evropské měně během seance ztratil zhruba půl procenta. Do jisté míry tomu mohlo pomoci zasedání centrální banky, která rozhodla o dalším snížení úrokových sazeb o 25 bb. Klíčová sazba tak nyní činí 6,50 %. Bankovní rada ospravedlňovala tento krok slabou domácí poptávkou a klesající inflací. Zároveň guvernér dodal, že centrální banka je připravena dále uvolňovat měnovou politiku, pokud inflační tlaky zůstanou pod kontrolou a na tamních trzích se udrží pozitivní sentiment. Nicméně stále nevyřešená otázka ohledně finanční pomoci Maďarsku ze strany MMF by prozatím neměla bankovní radě dovolit příliš rychlé snižování sazeb.

Swapová i dluhopisová křivka včera výrazných změn nedoznala.    

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).