Hlavní navigace

Euro ve středu mírně slabší

Jiří Škop

Euro ve středu zpočátku rozšiřovalo své úterní zisky a posílilo až na 1,3434 USD/EUR. Kolem poledne již však začalo ztrácet a ve večerních hodinách se kurz USD/EUR nacházel poblíž úrovní 1,3350, což bylo pod otevírací úrovní.

Doba čtení: 3 minuty


Během dne ztrácela i další riziková aktiva, například evropské akcie odepisovaly 0,8 %. V nočních hodinách pak euro dále ztrácelo, když dolaru pomohl zápis z posledního zasedání Fedu. Někteří centrální bankéři si totiž myslí, že by americká centrální banka měla přestat nakupovat či alespoň snížit objem nákupu dluhopisů dříve, než se objeví oživení zaměstnanosti. Nicméně ze zápisu je i patrné, jak jsou centrální bankéři rozpolcení ohledně tohoto tématu (zda až bude splněn cíl na zaměstnanost či když náklady začnou převyšovat přínosy z tohoto programu nákupu aktiv).

Ze zveřejněných dat v EMU stojí za zmínku francouzská podniková důvěra, která se v únoru zlepšila o 3 body na 90 bodů. Jedná se o další vpředhledící ukazatel, který příjemně překvapil směrem nahoru (podobně jako v úterý německý ZEW index). Dnes budou zveřejněny další podobné ukazatele. PMI v EMU by se dle našich kolegů z SG měl zlepšit ze 48,6 bodu na 49,1 bodu, když růst se očekává u subindexu z průmyslu i ze služeb. Německý průmyslový PMI by se měl zlepšit ze 49,8 bodu na 51,2 bodu, čímž by se měl dostat do pásma expanze. Růst se očekává i u francouzského průmyslového indexu, nicméně ten by měl stále zůstat hluboko v pásmu kontrakce. Na vpředhledící indexy působí pozitivně zlepšená nálada na akciových a dluhopisových trzích. Uvidíme, zda se však na nich negativně neprojeví silné euro (doposud tomu tak nebylo).

V USA jsme se dočkali relativně dobrých dat z trhu nemovitostí, které potvrzují oživování tamního realitního sektoru (nově započaté stavby a stavební povolení). Dnes budou zveřejněny ještě prodeje stávajících nemovitostí za leden, kde se očekává pokles o 0,8 % meziměsíčně. Zajímavější však budou ukazatele PMI za únor (zde naši kolegové z SG vidí další zlepšení z 55,8 bodu na 57,0 bodu) a průmyslový index z okolí Philadelphie, který by se v únoru měl dostat do kladného teritoria. Dočkáme se i údajů o spotřebitelské inflaci za únor a nových žádostí v nezaměstnanosti.

Pokud se naplní předpovědi našich kolegů z SG pro vpředhledící indikátory, měla by na trzích panovat lepší nálada a riziková aktiva dnes mírně posilovat. Euro by si tak mohlo polepšit, nicméně ze střednědobého pohledu se nic nemění na tom, že naši kolegové z SG očekávají pro evropskou měnu slabší úrovně.

Zprávy a události

Americké nově započaté stavby v lednu poklesly o 8,5 % m/m (trh –3,6 %), čímž částečně vykompenzovaly silný růst o 15,7 % v předchozím měsíci (revidováno nahoru z 12,1 %). Stavební povolení se v lednu zvýšila o 1,8 % meziměsíčně (trh +1,2 %). Navíc předchozí měsíc byl revidován nahoru z +0,3 % na +1,0 % m/m. Ceny v průmyslu se v lednu zvýšily o 1,4 % meziročně (trh +1,5 %), v prosinci jejich meziroční dynamika dosáhla 1,3 %.

Spotřebitelské ceny v Německu po upřesnění v lednu vzrostly o 1,7 % y/y, v prosinci byly vyšší o 2,0 %. Francouzská inflace pak decelerovala z 1,3 % y/y v prosinci na 1,2 % v lednu (trh 1,4 %). Podnikatelská důvěra v únoru vzrostla z 87 bodů na 90 bodů (trh 87 bodů). Spotřebitelská důvěra v EMU se v únoru zlepšila z –23,9 bodu na –23,6 bodu (trh –23,2 bodu).

Koruna ve středu bez výrazných změn

Středeční obchodování na trhu s korunou nebylo příliš zajímavé, když vůči euru se obchodovala v relativně úzkém pásmu 25,335–25,400 CZK/EUR. Z okolních regionálních měn stojí za zmínku pouze polský zlotý, který si vůči společné evropské měně okolo 16. hodiny připisoval zisky přibližně o 0,3 %. Z regionu jsme se žádných zajímavých ekonomických údajů nedočkali, dnes budou zveřejněny alespoň maďarské mzdy za prosinec. Nicméně ani tento údaj obchodování příliš neovlivní.

dan_z_prijmu

Polská centrální bankéřka Elzbieta Chojna-Duch by snižovala sazby v Polsku až do dubna z nynějších 3,75 % na 3,00 %. Tato centrální bankéřka patří do holubičího tábora. V březnu se podle jejích slov ovšem nemusí najít v bankovní radě pro snižování sazeb většina. Trh prozatím očekává pokles sazeb o necelých 40 bb v 6 měsíčním horizontu (dle FRA sazeb).

Ministerstvo financí včera prodalo státní dluhopisy za 6,9 mld. CZK. Nabízely se dva dluhopisy – s kuponem 0,5 % a splatností v roce 2016 a nový dluhopis s kuponem 2,5 % a splatností v roce 2028 (toho se prodalo za 3,9 mld. CZK). Průměrný výnos u těchto dluhopisů dosáhl 0,833 % a 2,833 %. Poptávka pak dosáhla 4,3 mld. CZK a 6,0 mld., což jsou relativně slušná čísla. Ministerstvo financí původně nabízelo dluhopisy za 6–10 mld. CZK. Česká swapová výnosová křivka v reakci na aukci a vývoj eurových protějšků vzrostla (na kratším konci o 1,5 bb a na delším o 4 bb).

Našli jste v článku chybu?