Hlavní navigace

Euro proti dolaru opět posílilo

26. 8. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Společné evropské měně se minulý týden vydařil, když v jeho samém závěru proti dolaru posílila o necelé půl procento těsně pod úroveň 1,3400 USD/EUR.

Důvodem bylo především zveřejnění slabých dat z amerického trhu nemovitostí. Víkendová konference v Jackson Hole nepřinesla žádné nové informace ohledně očekávaného začátku omezování nákupů aktiv americkou centrální bankou, možná i díky tomu, že na konferenci nepromluvil Ben Bernanke. Ekonomové SG tak stále očekávají, že Fed oznámí první krok k omezení QE už na svém zářijovém zasedání. To je však nadále podmíněno dobrými makroekonomickými údaji z americké ekonomiky – především počet nově vytvořených pracovních míst v americké ekonomice za srpen a míra nezaměstnanosti budou těmi údaji, na které se američtí centrální bankéři zaměří. Těchto dat se však dočkáme až na konci příštího týdne.

Tento týden budou trhy z americké ekonomiky sledovat především objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (zveřejněné dnes odpoledne) a čtvrteční počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. V Evropě budou tento týden zveřejněny především indikátory důvěry, z nichž nejdůležitější bude německý Ifo index a francouzská podnikatelská důvěra. Oba indikátory by měly za srpen vykázat mírný růst a potvrdit tak návrat evropské ekonomiky na cestu mírného oživení.

Samotný začátek týdne by však měl být klidný. Důvodem je pondělní pracovní volno ve Velké Británii; na trzích tak budou chybět londýnští investoři, a můžeme proto pro dnešní den očekávat slabší aktivitu a nižší likviditu.

Koruna se během týdne posunula na dvouměsíční maximum

Minulý týden byl pro korunu úspěšný, když se proti euru posunula z úrovní kolem 25,78 CZK/EUR až pod hranici 25,70. Díky tomuto posílení o zhruba čtyři desetiny procenta se česká měna dostala na své dvouměsíční maximum. Do obchodování nezasáhly žádné domácí makroekonomické indikátory a koruna nijak nereagovala ani na úterní rozpuštění sněmovny. Na trzích tak převážil pozitivní sentiment díky lepším než očekávaným údajům z Evropy i USA (německé PMI, data z amerického trhu nemovitostí). Ten se projevil právě posílením koruny vůči euru, naopak na ostatních regionálních měnách (jako rizikovějších aktivech) způsobil spíše odliv investorů. Ke konci týdne však zlotý i forint své ztráty z předchozích dnů umazaly a dokonce si v celotýdenním hodnocení připisovaly mírné zisky.

Účto_tip_změny21

Během tohoto týdne se z českého hospodářství dočkáme jen červencové měnové statistiky a srpnové důvěry v ekonomiku. Její celkový indikátor v červenci meziměsíčně mírně poklesl, ale v srpnu bychom se už mohli dočkat zlepšení. Napovídají tomu třeba domácí a zahraniční PMI indikátory a i fakt, že se česká ekonomika dostala v Q2 13 konečně z rok a půl trvající recese.

Tento týden by proto měl být na trzích opět klidný. Koruna se sice nachází na technické úrovni podpory kolem 25,70 CZK/EUR, ale v následujících dnech neočekáváme její výraznější pohyb kvůli nedostatku kurzotvorných faktorů. Zajímavější bude až první zářijový týden – dočkáme se prvních měsíčních makroekonomických údajů, skončí prázdninové období vyznačující se nízkou likviditou i aktivitou investorů a pomalu se bude blížit zasedání ČNB, před kterým se mohou centrální bankéři opět verbálně ovlivnit kurz koruny.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).