Hlavní navigace

Euro proti dolaru opět posílilo

Marek Dřímal

Společné evropské měně se minulý týden vydařil, když v jeho samém závěru proti dolaru posílila o necelé půl procento těsně pod úroveň 1,3400 USD/EUR.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Důvodem bylo především zveřejnění slabých dat z amerického trhu nemovitostí. Víkendová konference v Jackson Hole nepřinesla žádné nové informace ohledně očekávaného začátku omezování nákupů aktiv americkou centrální bankou, možná i díky tomu, že na konferenci nepromluvil Ben Bernanke. Ekonomové SG tak stále očekávají, že Fed oznámí první krok k omezení QE už na svém zářijovém zasedání. To je však nadále podmíněno dobrými makroekonomickými údaji z americké ekonomiky – především počet nově vytvořených pracovních míst v americké ekonomice za srpen a míra nezaměstnanosti budou těmi údaji, na které se američtí centrální bankéři zaměří. Těchto dat se však dočkáme až na konci příštího týdne.

Tento týden budou trhy z americké ekonomiky sledovat především objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (zveřejněné dnes odpoledne) a čtvrteční počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. V Evropě budou tento týden zveřejněny především indikátory důvěry, z nichž nejdůležitější bude německý Ifo index a francouzská podnikatelská důvěra. Oba indikátory by měly za srpen vykázat mírný růst a potvrdit tak návrat evropské ekonomiky na cestu mírného oživení.

Samotný začátek týdne by však měl být klidný. Důvodem je pondělní pracovní volno ve Velké Británii; na trzích tak budou chybět londýnští investoři, a můžeme proto pro dnešní den očekávat slabší aktivitu a nižší likviditu.

Koruna se během týdne posunula na dvouměsíční maximum

Minulý týden byl pro korunu úspěšný, když se proti euru posunula z úrovní kolem 25,78 CZK/EUR až pod hranici 25,70. Díky tomuto posílení o zhruba čtyři desetiny procenta se česká měna dostala na své dvouměsíční maximum. Do obchodování nezasáhly žádné domácí makroekonomické indikátory a koruna nijak nereagovala ani na úterní rozpuštění sněmovny. Na trzích tak převážil pozitivní sentiment díky lepším než očekávaným údajům z Evropy i USA (německé PMI, data z amerického trhu nemovitostí). Ten se projevil právě posílením koruny vůči euru, naopak na ostatních regionálních měnách (jako rizikovějších aktivech) způsobil spíše odliv investorů. Ke konci týdne však zlotý i forint své ztráty z předchozích dnů umazaly a dokonce si v celotýdenním hodnocení připisovaly mírné zisky.

dan_nemovitost

Během tohoto týdne se z českého hospodářství dočkáme jen červencové měnové statistiky a srpnové důvěry v ekonomiku. Její celkový indikátor v červenci meziměsíčně mírně poklesl, ale v srpnu bychom se už mohli dočkat zlepšení. Napovídají tomu třeba domácí a zahraniční PMI indikátory a i fakt, že se česká ekonomika dostala v Q2 13 konečně z rok a půl trvající recese.

Tento týden by proto měl být na trzích opět klidný. Koruna se sice nachází na technické úrovni podpory kolem 25,70 CZK/EUR, ale v následujících dnech neočekáváme její výraznější pohyb kvůli nedostatku kurzotvorných faktorů. Zajímavější bude až první zářijový týden – dočkáme se prvních měsíčních makroekonomických údajů, skončí prázdninové období vyznačující se nízkou likviditou i aktivitou investorů a pomalu se bude blížit zasedání ČNB, před kterým se mohou centrální bankéři opět verbálně ovlivnit kurz koruny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).