Hlavní navigace

Euro proti dolaru na týdenním maximu

7. 2. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

I když včerejší den přinesl celou řadu ekonomických indikátorů z USA, klíčovým kurzotvorným faktorem bylo zasedání ECB, respektive následná tisková konference M. Draghiho.

Protože nemalá část trhu spekulovala zejména ve světle posledních silných desinflačních trendů na možnost nějakého uvolnění měnové politiky ze strany ECB, nakonec se nic takového nestalo. Kurz tak reagoval poměrně výraznou korekcí předchozích dolarových zisků. Před zveřejněním výsledku jednání ECB se ještě prosazoval trend posilujícího dolaru směrem k úrovni 1,3500 USD/EUR, v průběhu tiskové konference naopak vystřelilo euro až k 1,3620 USD/EUR. Během dnešní asijské seance se kurz stabilizoval těsně pod hladinou 1,3,600 USD/EUR.

legislativni_zmeny_21

Včerejší jednání ECB žádné překvapení nepřineslo. Nastavení měnové politiky zůstalo nezměněné, M. Draghi potvrdil závazek, že banka ponechá úrokové sazby na nízké nebo nižší než současné úrovni po delší období. Pro a protiinflační rizika jsou podle něj limitovaná. Pozitivní eurovou reakci si vysloužilo i hodnocení, že eurozóna zatím vykazuje „značnou dávku odolnosti“ vůči vývoji na rozvíjejících se trzích. Včerejší jednání ECB ale nic nemění na tom v případě potřeby měnovou politiku dále uvolnit a podobné spekulace nelze vyloučit ani pro to nejbližší březnové zasedání. Důležité bude sledovat během měsíce přicházející data z eurozóny.

Klíčovou událostí dnešního dne je zveřejnění statistiky z amerického trhu práce za leden. I když bude dopoledne zveřejněna celá řada evropských indikátorů (německý zahraniční obchod a průmyslová výroba za prosinec, francouzský zahraniční obchod), trhy bude zajímat odpolední report z amerického trhu práce za leden. Očekávání jsou velmi optimistická poté, co prosinec znamenal velké zklamání, když bylo vytvořeno pouze 74 tisíc nových pracovních míst. Za leden se již čeká 180 tisíc, ekonomové Société Générale dokonce čekají plných 280 tisíc a snížení míry nezaměstnanosti na 6,5 %; trh počítá se stagnací na prosincových 6,7 %. Pokud by se odhady SG naplnily, znamenalo by to bezesporu výraznou dolarovou podporu. Nutno ovšem podotknout, že tentokráte je statistika zatížena velkou nejistotou v souvislosti s roční revizí časové řady.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).