Hlavní navigace

Euro překvapilo. Před řeckými volbami posiluje

15. 6. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Euro pokračovalo v mírném posilování proti dolaru. Vývoj je překvapivý, obzvlášť přihlédneme-li k faktu, že se blíží řecké volby.

Zprávy a události

   
Květnové spotřebitelské ceny v USA poklesly o 0,3 % m/m (trh –0,2 %), meziročně růst cen zpomalil na 1,7 % (trh 1,8 %) z dubnových 2,3 %. Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA dosáhl minulý týden 386 tis. (trh 375 tis.).

      
Podle finálních údajů dosáhl květnový růst cen v EMU hodnoty 2,4 % y/y, tedy stejně jako byl předběžný odhad. Meziměsíčně ceny poklesly o 0,1 % (původně –0,2 % m/m).

      
Polská měnová zásoba měřená indikátorem M3 vzrostla v květnu o 1,7 % m/m (trh +0,6 %).


Květnový pokles cen v USA zvyšuje pravděpodobnost kvantitativního uvolňování

     
Euro včera proti dolaru pokračovalo v mírném posilování, když uzavřelo evropské obchodování na 1,26 USD/EUR. Euru se dařilo i dnes ráno na asijských trzích, když si připisovalo další třetinu procenta.

      
Posilování eura je v kontextu blížících se řeckých voleb a související nervozity překvapivé. Za včerejším pohybem měnového páru USD/EUR ale mohly být důvody z druhé strany Atlantiku. Americké spotřebitelské ceny totiž v květnu poklesly o 0,3 % m/m (nejvíce od prosince 2008), když trh očekával jejich snížení jen o 0,2 %. To je dobrá zpráva pro Fed, protože nízká inflace otevírá další prostor pro novou vlnu kvantitativního uvolňování (rozhodnout by se mělo na středečním zasedání FOMC). Meziročně zpomalil růst spotřebitelských cen na 1,7 % z dubnových 2,3 % y/y. Indikátor CPI bez volatilních cen potravin a paliv vykázal hodnotu 0,2 % m/m už třetí měsíc v řadě.  Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA dosáhl minulý týden 386 tis. (trh 375 tis.).

      
Z makroekonomických dat se dnes v eurozóně dočkáme statistiky obchodní bilance za duben, nejedná se ale o příliš důležitý údaj. Zajímavější bude květnová průmyslová produkce v USA, u které trh očekává v podstatě meziměsíční stagnaci.

      
V neděli se uskuteční dlouho očekávané řecké parlamentní volby. Předvolební průzkumy ukazovaly zhruba stejné šance na vítězství stran Nová demokracie (která se staví pro spolupráci s Troikou) a Syriza (která je proti současné podobě mezinárodní pomoci Řecku). Naši kolegové z SG v obou případech očekávají poměrně rychlé zformování koaliční vlády pod vedením jedné ze zmíněných stran, nicméně nová vláda bude mít před sebou těžká a dlouhá vyjednávání o případném zmírnění podmínek finanční asistence pro Athény.

Koruna ve čtvrtek nakonec beze změn

     
Středoevropské trhy pokračovaly i ve čtvrtek v klidném obchodování. Koruna nakonec zůstala prakticky beze změn těsně pod úrovní 25,50 CZK/EUR a zlotý si dokonce o třetinu procenta polepšil, když se dostal pod 4,30 PLN/EUR.
       

Z makroekonomických dat byla zveřejněna pouze měnová statistika z Polska, kde v květnu vzrostla měnová zásoba M3 o 1,7% m/m. Analytici čekali nižší růst jen o 0,6 %. V Maďarsku se uskutečnila poměrně úspěšná aukce státních dluhopisů, jelikož se podařilo prodat o 14 mld. HUF bondů více, než se původně plánovalo (59 mld. HUF místo 45 mld. HUF). Ani dobré zprávy z dluhopisového trhu ale nezabránily poklesu forintu o zhruba třetinu procenta k 296 HUF/EUR.

setrime_s_mescem

   
Dnes se v domácí ekonomice dočkáme zveřejnění dubnové statistiky běžného účtu. Podle konsenzu analytiků by měl vykázat deficit 4,1 mld. CZK, my jsme mírně pesimističtější s odhadem schodku 6,7 mld. CZK.

      
Česká swapová výnosová křivka se včera ráno posunula výrazně nahoru spolu se svým eurovým protějškem, během dne ale svůj pohyb mírně korigovala. Celkově tak křivka zvýšila svůj sklon růstem na dlouhém konci o zhruba 5 bb.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).