Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Equa bank definitivně končí, s Raiffeisenbank se spojí v listopadu. Co se pro vás změní? od anonym - U Equa bank jsem využíval EURový a dolarový...

 • 10. 9. 2022 12:39

  bez přezdívky

  U Equa bank jsem využíval EURový a dolarový účet, který měla banka zdarma. Chápu to tak, že RB mi nabídne, ať si zaplatím jejich multiměnový účet, jinak mám smůlu?

 • 11. 9. 2022 22:25

  Dalibor Z. Chvátal

  On ten multiměnový účet je ale docela super služba. V Česku jej umí pouze dva subjekty: Citfin a Raiffka. A ta to umí jen díky systémům Expandia Banky -> eBanky. Multiměnu těm dvěma závidí dost bank, doslova.

 • 12. 9. 2022 6:38

  Patrik Chrz

  Docela by mě zajímalo, kolik lidí ty multiměnové účty skutečně využívá nějakým smysluplným způsobem.

  Třeba o tomto prodlouženém víkendu jsme byli s kolegy z práce na teambuildingu v Maďarsku. Většina z nich má Revolut (ano, vím, že si hrají s ohněm, celá firma jede na Revolutu, jestli jim to jednou zabokujou, tak to bude fakt ródeo, protože se používá i při pracovních cestách a podobně), takže si předem směnili do měnové složky HUFy a z nich utráceli. Po návratu čekám, že co neutratili budou (s drobnou ztrátou) měnit zpět (takže asi realizují nějaku drobnou ztrátu, i když koukám, že za těch pár dní HUF trochu popolezl, tak možná i vydělají).

  Proti mně, který platil buď mBank Svět (s 10 % vratkou, akce do konce září) nebo kreditkou Hello, nevidím žádnou výhodu. Nemusel jsem odhadovat kolik budu potřebovat, prostě jsem jen platil. Navíc vzhledem k limitům, které Revolut nasadil u bezplatného tarifu, prakticky všichni platí měsíční poplatky za vyšší tarify.

  Pravda, já jedu dost na jistotu, tak jsem si nakoupil i nějakou hotovost (za poměrně solidní kurz 6,20 CZK za 100 HUF, kolega mi říkal, že nakupoval za 6,09 na Revolutu, což se mi úplně nezdá, protože Google mi před odjezdem ukazoval kurz 6,10, ale třeba koupil hodně dopředu), abych pak na místě nemusel řešit DCC nebo poplatky bankomatů. Byli jsme u Balatonu a téměř jsem neviděl jiné bankomaty, než "nákladově nevstřícný" Euronet. Nakonec se ukázalo, že hotovost nebyla potřeba, kromě jednoho případu (kolegové si v noci chtěli v zábavním parku zahrát airhockey a brali tam jen hotovost, tak si nechali zajít chuť).

  Suma sumárum vidím jen dva "business plány", kdy se multiměnový účet vyplatí:
  1) mám více či méně vyvážené příjmy s výdaji v různých měnách, takže si je nechávám všechny posílat na 1 číslo účtu a následně v daných zemích platím kartou nebo přímo převodem z účtu. U eura se to rozhodně vyplatí, u jiných měn to mohou zabíjet poplatky za přeshraniční transakce a může být výhodnější si zřídit účet v zemi, kde je taková měna "doma" (pokud to je možné)

  2) spekuluji na růst dané měny tj. nakoupím v době, kdy se domnívám, že je daná měna dole a použiji ji třeba za půl roku na dovolené. Samozřejmě se můžu seknout, třeba jako kolega, který nakoupil poměrně dost eur, když bylo euro za 27 korun...

  Pokud ale vezmu většinového zákazníka českých bank, tj. příjem má pouze v CZK a párkrát do roka vyrazí za hranice (Polsko, Maďarsko, Chorvatsko, Německo, Rakousko), tak mě nenapadá rozumné použití multiměnového účtu, proti běžné platbě kartou s dobrými kurzy, viz Daliborův článek https://www.mesec.cz/clanky/pri-platbe-kartou-v-zahranici-ne-usetrite-porovnali-jsme-kurzy-karet-2022/

  Ale třeba někdo otevře oči, radám jsem přístupný.

  Nicméně k dotazu - také mám u Equa korunový i eurový účet. Kartu mám jen ke korunovému. Jak to tedy nyní bude? Raifka mi účty sloučí a zpoplatní 29 korunami? Nebo zůstane eurový a korunový každý zdarma? V podstatě se bez toho eurového obejdu, kdybych ho neměl zaregistrovaný u mojí devizovky (Easychange), asi bych ho zrušil a založil jinde (třeba u FIO), ale jestli to nebude nic stát, rušit se mi ho nechce, registrace nového účtu u devizovky je trošku opruz :).

 • 12. 9. 2022 20:14

  Někdo

  Equabank umí něco podobného s debetní kartou - můžete mít zdarma vedené běžné účty v CZK, EUR, USD a při placení kartou se platba automaticky zaúčtuje na příslušném účtu podle použité měny. Platí to i pro výběry z bankomatů - takže dokud se ještě tak moc nerozšířily bankomaty co účtují poplatky za výběr tak jsem to používal místo směnáren a měl jsem jistotu že za jeden výběr zaplatím vždycky jenom 9 Kč (poplatek za výběr mimo ČR) a to je všechno, žádné další poplatky skryté v nevýhodných kurzech.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).