Hlavní navigace

Názory k článku Energie a voda - rána do rozpočtu

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 3. 6. 2009 12:00

  anonymní
  Desatero, jak uspořit energii

  Snažte se o co nejpřesnější dimenzování ohřevu. Bojler nepřehřívejte (doporučená max. teplota je 65 °C), průtokový ohřívač nastavujte na teplotu sprchování a výstupní vodu již nemíchejte se studenou.
  Pokud nastavím bojler na 65 stupňů, tak vlivem odběru se smíchá teplá se studenou a brzy nemáme teplou vodu. Větší bojler se do stávajících prostor nevejde. Dříve nám ČEZ pouštěl "noční proud" i odpoledne na 4 hodiny, čímž se voda stačila dohřát, dnes je to jen na 2 hodiny.

  Přes noc zatahujte jak závěsy, tak i případné venkovní žaluzie - omezíte tím tepelné ztráty okny, resp. zbytečnou spotřebu energie.
  Zvláště v horkých letních měsících, aby se do místnosti dostal chladný vzduch z venku, je tato rada k nezaplacení. Ale rozumím, týká se zimních měsíců, když je brzy tma, snad každý okna zatemňuje, pokud není exhibicionista, aby se před oknem předváděl.


  Vybírejte pouze kvalitní světelné zdroje ve specializovaných obchodech. Kvalitní úsporné zářivky mají delší životnost, lepší podání barev i odolnost vůči častému spínání.
  To dělám už roky, kdy ČEZ přes Tesco prodával dotované úsporky Philips (15 let ??). Bohužel ani ty kvalitní, značkové, nevydrží to co obyčejná žárovka. A tak je naše životní prostředí zamořováno mimo jiné i rtutí, které tyto úsporky obshaují a pochybuji, že každý běží do speciálního sběrného dvoru, kde ji odevzdá k ekologické likvidaci. A jak asi probíhá ona ekologická likvidace ...?

  Při novostavbě nebo rekonstrukci objektu zvažte možnost řízeného větrání s rekuperací. Tím velmi výrazně snížíte tepelné ztráty větráním. ,
  Týká se opravdu jen velké rekontrukce, při výměně vodovodní baterie s umyvadlem za 3 tisíce nebudu rozkopávat celý byt.  Pro běžný provoz stačí teplota uvnitř chladničky +5 °C, při snížení na +3 °C stoupne její spotřeba až o 15 %.


  Při pečení pomocí horkého vzduchu nenahřívejte troubu předem.
  Ne každý má v troubě horký vzduch.


  Nemyjte nádobí pod tekoucí vodou – dochází k plýtvání vodou i elektřinou na ohřev.
  Mýt nádobí ve škopku je humus, navíc je potřebné jej opláchnout čistou, tedy tekoucí vodou, protože i čistá, netekoucí voda v dalším škopku se stane po opláchnutí nečistou. Řešením je myčka, ale ne každý prostor nebo majitel umožní její instalaci (nové rozvody elektřiny, vody, odpadu ...)

  Perte prádlo při nižších teplotách, předpírání používejte jen v nutných případech. Využívejte především krátké prací programy, šetří nejvíc energie.
  Taky to už manželka zkoušela - výsledkem bylo prádlo málo vyprané - to po dětech. A jelikož prádlo třídí na barevné a bílé, nikoliv na dětské a dospělácké, tak pere dohromady méně a silně špinavé. Mohla by ještě prát na dvě várky od každého druhu (méně špinavé a více špinavé barevné a méně špinavé a více špinavé bílé), ale to by asi vyšlo dráž než prát při vyšší teplotě nebo s předepírkou.


  Prádlo pro sušení je vhodné předem vytřídit. Vhodnost použití sušičky musí být od výrobce vyznačena symboly na štítku prádla. Podstatný je také materiál - zvlášť sušíme bavlněné nebo lněné kusy oblečení, odděleně syntetické a snadno udržovatelné, jako jsou blůzy, košile a jiné.
  Sušičku nemáme vůbec, čímž asi ušetříme nejvíce.

  Vybírejte spotřebiče s co nejnižší spotřebou v klidovém režimu (STAND BY). Pokud má spotřebič vypínání nejenom na dálkové ovládání, ale i centrální vypínání, nezapomínejte na kompletní vypnutí spotřebiče, když jeho služby nevyužíváte.
  I toto vypínání natvrdo provádíme, nicméně je celkem běžné, že výrobce onen knoflík poddimenzuje, protože počítá s tím, že lidi budou vypínat přístroj přes dálkové ovládání, a knoflík se brzy rozbije. Následná oprava (je-li vůbec možná) je značně drahá a zřejmě je dražší než klidový režim.

  Veškeré šetření toliko k hov*u jest. Budeme-li šetřit, o to více se bude cokoliv zdražovat. V minulosti jsme to viděli třeba na vodě, kdy náklady jsou fixní a při nižší spotřebě je nutno tyto rozpočítat na jednotlivé odběratele, čímž dojde ke zdražení.
 • 3. 6. 2009 12:03

  anonymní
  A ještě bych rád dodal, že stačí, když si koupíte kus flákoty místo z mladého býčka ze staré krávy, a pečením či dušením tohoto masa o nějakou tu hoďku déle než je běžné hravě vyčerpáte všechny zmiňované úspory, které jste doposud zrealizovali.
 • 3. 6. 2009 12:37

  AAA (neregistrovaný)
  S tou myckou je to pekna blbost - nema prikon vetsi nez treba zehlicka, dava se do normalni zasuvky, zadnou novou elektrinu nepotrebujes. Odpad i privod vody jsou pohyblivyma hadicema, odpad se zausti do odpadu drezu, prinejhorsim potrebujes novej sifon s odbockou radove za stovku az dve. Privod vody je taky hadici, v nouzi nejvyssi se da nasroubovbat rovnou na kohoutek pokud jo nechces nic upravovat.
 • 3. 6. 2009 15:00

  anonymní
  Nevím, když jsme dělali novou kuchyň, tak tam byly nákresy extra zásuvky pro myčku (obdobně jako pro automatickou pračku). Jinak pochybuji, že když někdo dělá novou linku, že má v bytě rozvody elektřiny, vody, odpadu staré dejme tomu 20 let, že ty by už plně vyhovaly dnešním normám. A řešit to nějakými propojkami či nastavováním stávajících přívodů/odvodů mi nepřipadá moc profesionální. Dokonce jsem na nějakém elektrikářském fóru kdysi četl, že zásuvka pro myčku má být přímo v určitých místech, když je někde jinde /a i přes to, že originál kabel myčky dosáhne do zásuvky/, výrobce ustupuje od záruky.

  Co jsem kdysi potřeboval něco se sifonem k dřezu Franke, byl to neřešitelný problém. Jedině komplet dřez, sifony nebo díly se extra nedodávají. Nechtěl jsem tomu věřit, v zoufalství jsem navštívil na Kolbence vedle Nissanu Frankeho osobně, a tam mi to potvrdili. Nakonec jsme poskládali sifon z nějakých reklamací a výstav, ale standardní řešení to jistě nebylo. Dnes tuším že se přestěhovali někamijinam.
 • 4. 6. 2009 7:30

  anonymní
  Koupil - za 5 prstů? To byl pokus o ftip.
  Je možné, že k Frankeho dřezům pasují i jiné značky /např. Alcaplast/, ale co jsem koukal, tak nejen v Obi mají vždy soupravu dřezu + sifonu za jednu cenu, tak jak jim to dodá Franke. Lidi občas z těch sifonových sad něco ukradnou, tak to pak prodávají ve výprodeji. Ale že bych někde sehnal přímo originál sifon Franke samostatně, to ne.
  Ale to nic nemění na tom, že k myčce by měla být instalace podle nějakých norem.
 • 4. 6. 2009 9:28

  anonymní
  mate pravdu muze to byt jina znacka to jsem neresil, prisel jsem nalezl jsem sifon se spravnym rozmerem a ten jsem koupil, doma jsem ho nasrouboval a je to OK :)

  Co se tyka norem, tak verim ze instalace by takova byt mela, nicmene polovina kuchynskych studii nema vlastniho elektrikare a delaji to jak je napadne.
 • 4. 6. 2009 12:00

  anonymní
  Nám když vyjeli projekt kuchyně, tak tam ty instalace byly zakresleny zcela konkrétně. Ty si pak zákazník musel zařídit sám, a když přijeli montážníci, tak spotřebiče usadili, napojili do zásuvky a na odpady a bylo hotovo.
 • 5. 6. 2009 12:41

  anonymní
  ano to je studio od studia, ja jsem videl jedno, kde to manici natahali z toho co cumelo ze zdi a bylo jim to docela jedno. Nastesti to nebyla nase kuchyne :) Ohledne toho jestli meli 50ku na vyssi paragraf nez pracovnik pouceny se dalo zrejme uspesne pochybovat.
 • 7. 6. 2009 19:59

  anonymní
  Nám udělali plánek. Mezi nábytkem a další zdí byla mezera 20 cm a těmi se mělo uprotřed kuchyně chodit. Divili se, že to nechceme, za tu cenu...
 • 3. 6. 2009 14:10

  Obyvatel (neregistrovaný)
  "Pokud má spotřebič vypínání nejenom na dálkové ovládání, ale i centrální vypínání, nezapomínejte na kompletní vypnutí spotřebiče, když jeho služby nevyužíváte."

  Velmi dobra rada napriklad u PC, ktere bylo konstruovano prave pro nepretrzity provoz. Neustalym zapinanim/vypinanim mozna neznicite vypinac, ale znacne zvysujete pravdepodobnost ze odejde zdroj. Pokud budete mit stesti odejde jen zdroj (cena cca 1000 Kc), v horsim pripade sebou vezme i vetsinu komponent pocitace a tim i data. Uspora na pravem miste ....
 • 3. 6. 2009 19:44

  Nox (neregistrovaný)
  Sam osobne mam desktop i notebook na vypinatelne zasuvce a bezi spoustu let bez problemu. Dela to tak i spousta znamych. A ze uz jsme par usmazenych zdroju menil. A kdyz si vzpomenu, na jeden pocitac se zdrojem nejmenovane firmy, ktery "vypnuty" vcetne mobitoru a repro bral 30W...
 • 4. 6. 2009 7:22

  anonymní
  Já se docela bojím, vzhledem k tomu, že všechny počítačové komponenty jsou dnes z Číny či jiných podobných teritorií, že přijdu domů a budu mít vyhořelý nejen počítač, ale celý barák. Co už bylo případů vyhořelého bytu od vypnuté televize. Počítač samozřejmě vypínám, ale ne zcela ze zásuvky.
 • 6. 12. 2009 15:44

  Jan Potůček
  Vybavení tepelným čerpadlem je do začátku sice vyšší investice, do budoucna se však rozhodně vyplatí!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).