Podívejte se do dalších zemí EU a najdete tam energetické společnosti s podobně dominantním postavením, jako má ČEZ u nás (ENEL = Itálie + Slovensko, Iberdrola = Španělsko, E-ON = Německo, EDF = Francie atd.). Trh s elektřinou v EU je údajně liberalizován a teoreticky si mohu koupit elektřinu třeba z Estonska nebo Portugalska. Prakticky to tak však možné není, nikdo mi elektřinu z těchto lokalit do České republiky neprodá. Stejně jako třeba PRE prodává energii jen v Praze a okolí. Cenu elektřiny může snížit jen konkurence na trhu a ta zde prostě není, jsou tu jen pevně ohraničená uzemí jednotlivých monopolů.
další bod je ten, že elektřinu si můžete koupit nejen od pražské energetiky - od ní musíte mít jen "dopravu", samotnou elektřinu si můžete koupit u obchodníka (seznam na eru.cz)
na pristi rok uvazuju porizani fotovoltickych clanku, nemohl by mesec napsat nejaky clanek sumarizujici akce, ktere je potreba udelat? jak zazadat o dotaci apod.
pripadne prikladem vypocitat navratnost...
clovek je od prirody liny a mne by to ulehcilo praci...;-)
Nu, i pres dotace, ktere neni jednoduche dostat se jedna o velmi drahy system. Pro jednoduchost se tu hraje o castky v radu statisicu az milionu. A to vcetne dotaci. Navic se jedna o velmi omezeny zdroj, nefunguje v noci, za deste, za mlhy a pod snehem. Ja bych do toho nesel a to v tomhle smeru do jiste miry pracuji. Osobne bych radeji volil solarni kolektory a nebo tepelne cerpadlo. To jsou veci radove o nekolik set tisic korun levnejsi a maji lepsi navratnost. Jenom pro predstavu,. ucinnost fotovoltaiky je maximalne 11% a zivotnost tech panelu podle vyrobce 20 - 30 let. Navratnost vcetne dotaci kolem 20 - 25 let. Nic moc.
Háček je ovšem v tom, že příjem SFŽP pozastavil příjem žádostí o dotaci pro solární systémy (termika i fotovoltaika) z národních programů - a to už ke dni 27. září 2007. Jestli to bude obnoveno, je ve hvězdách. Autor článku by toto měl vědět a upozornit na to... :-(
Vykupni ceny elektriky jsou veci politickou a tudiz nestalou. Politicky tlak muze tuto cenu snizit. A ani bych se nedivil. Podobne je to i v pripade vetrnych systemu. Predstavte si vec, ze budete svoji vetrnou elektrarnu honit klasickym motorem. Vrtule se toci, vyrabi proud, ktery obratem prodavate za mnohem vetsi cenu, nez jej nakupujete. Takze prikon v cene cca 5Kc/kWh a prodej za cca 15Kc/kWh. To je lepsi byznys nez ty fotoclanky. Ovsem neni dobre tocit vrtuli za bezvetri :-)
Zkuste zadat do nějakého vyhledávače "fotovoltaika" a vypadne vám několik desítek firem, které se tím živí. Všechny dělají i nabídky s analýzou ekonomiky a zporacování žádosti o dotace, včetně zajištění smlouvy s ČEZ o povinném výkupu. Třeba takové Nelumbo (než mi to adin smázne jako reklamu) dělá i stavebnicový systém - kdy si koupíte jeden panel s automatikou, a když se vám myšlenka líbí, pokračujete v rozšiřování systému.
"Existuje-li převis poptávky nad nabídkou, cena na trhu roste a naopak."
Když klesla poptávka po vodě tak ji distributoři zdražili. Takže ta učebnicová poučka uvedená v článku je pěkná hloupost. Někteří lidé používají podle mého názoru celkem hloupé poučky ze školy. Praxe je však úplně jiná. I funkce kapitalismu je v Čechách jiná než se mladým snaží tlouct do hlavy ve škole. Je třeba se dívat kolem sebe jak to chodí skutečně v praxi.
Problémem je nedotažená demonopolizace trhu. Pokud existuje monopol nebo dominance jediného dodavatele, poučky o tržním stanovení cen samozřejmě nefungují. Na druhou stranu se podívejte třeba na ceny u mobilních operátorů. Zpočátku se platily hříšné peníze dokonce i za příchozí hovory. Dnes vám operátoři vnucují stále lepší nabídky (ikdyž taky často skrytě zdražují). Trh není všemocný, ale funguje lépe než státní regulace deformující ceny.
Souhlasím. A proto opakuji, že používat ekonomické poučky, které obecně možná v některých případech platí v zemích s dlouholetým rozvinutým kapitalismem, nemá v Čechách význam. Snažit se takto vysvětlovat důvody zdražovaní elektřiny se mi jeví nedobré. S těmi telekomunikačními operátory je to dobrý příklad, ale jen jeden z mála takto fungujících (u nás).
Obávám se, že konkurence by přinesla jen to, co vidíme všude jinde: každý se předhání, aby mohl do výsledné ceny zahrnout co nejvíce nákladů (včetně soukromých) a daný výrobek (či služba) byly co nejdražší. A pokud konkurent uvidí, že se předražený výrobek či služba prodává, tak proč by si i on nepřilepšil, a tak prodává také dráž. Zářným příkladem - čerpací stanice: je jedno, zda koupím litr benzínu u jednoho za 29,80 a u druhého bez 10 haléřů za 30.
Co se týče úspor: používáme doma úsporné zářivky (jak na malý, tak na velký závit tak ty "zastrkovací". Deklarovaná životnost u značkových výrobců je od 6000 hodin. Po roce jde však úsporka do háje. Tak si spočítejte úsporu v podobě drahé úsporky. Jediné, co mi kdysi vydrželo, byly zastrkovací úsporky typu DZ a které vyráběla holešovická Tesla. Bohužel, továrna musela být v rámci protimomunistické euforie zlikvidována a na její místo se nacpaly dražší a nekvalitnější výrobky s tím, že i dnes značka Tesla je opět na trhu, ovšem od zcela jiného výrobce, který koupil pouze ochrannou značku. Kvalitu už nikoliv.
To, co všude ve vysplěém světě funguje, u nás nikdy fungovat nebude. Tzn. i trh s energií. Pokud mají někteří "odborníci" výmluvy typu "Pokud by svými zásahy do cenové politiky ČEZu uměle snižoval jeho zisk, protiprávně by poškozoval minoritní akcionáře - a žalobě by se nevyhnul." - tak to prostě zase zestátněte, udělejte neziskovku a ziskovku si postavte ze členské známky členů ODS (jestli nějaké platí, jestli se nenechají jen vydržovat z našich daní). A tam pro své členy můžete uplatňovat ceny vysoké, jak se vám zlíbí ...
Problém je v té schizofrenii - z ČEZu je politickým rozhodnutím akciovka, která se privatizuje, a přitom i někteří politici si ho stále pletou s veřejně prospěšnou organizací a lamentují nad jeho nenasytností, když nechce lidem prodávat levně elektřinu.
úsporky mají limitovanou životnost jednak dobou svícení, jednak počtem zapnutí. Pokud denně projde ve vaší rodině někdo 50x po chodbě a 50x úsporku zapne a vypne, odejde za pár mesíců a nenaspoří. Hlavně spíše ty levnější úsporky. Dá se takhle ušetřit jedině pokud jsou tytéž úsporky ještě v prodeji, vrátím ji do obchodu jako vadnou a výměnou dostanu novou.
Úsporky jsou instalovány v obytných místnostech. Tudíž rozhodně 50 x nezapneme ani nezhasneme.
Perlička: nedávno mi odešla úsporka z Tesly Holešovice, shodou okolností instalovaná právě na chodbě. Sice tam také nedochází 50 x denně k sepnutí a vypnutí, ale vydržela déle než ty dnešní "značkové".
Nevím, jestli by mi v obchodě vzali k reklamaci úsporku. Je sice na ně 2 roky záruka, ale oni vám jsou schopni vynásobit např. 365 /rok/ x 24 /hodin denně svítí/ a jste nad 6000 deklarovanými hodinami. A vysvětlujte jim, že 24 hodin denně nesvítíte. Výrobci i prodejci určitě na toto žehrají, nehledě že nemusím objevit konkrétní účet na konkrétní věc - jako se mi tuhle stalo v Penny, kde tvrdili, že účet patří k jinému výrobku, než který reklamuji. Nakonec to poslali někam na posouzení a ejhle - byl to ten výrobek, ke kterému se stahoval účet.
A když mi kolísá, mohu žalovat ČEZ? Pochybuji však, že vůči takovému gigantu budu mít nějakou šanci - asi tak jako drobný spotřebitel / občan vůči čemukoliv, co je založeno na právu. Viz Testoviny, Občanské judo, Na vlastní oči ...
Kvalitni usporky mi doma funguji pres 5 let, nevidim v tom problem (ano, nestoji akcnich 19.90 Kc) , pokud vam odchazi po roce, je problem bud ve vyberu dodavatele nebo neschonosti se dozadovat svych zakonych prav - ma-li vyrobek zaruku 24 mesicu a deklarovanou zivotnost 6000 hodin, tezko obstoji ze jeho realna zivotnost je s bidou petinova...
PS: Muzete si prostudovat debatu nad reklamaci zarivek na akvarista.cz minuly tyden - ekvivalentni problem a reseni se snadne a jednoznacne.
U mezd svoboda je. Jeste jsem neslysel ze by se do mezd montoval stat nebo nekdo dalsi. Teda pokud pominu odbory, ty obcas maji choutky narusovat mzdovou svobodu - holt nic neni idealni.
Mzdy jsou tady uměle udržovány na nízké úrovni, ceny ovšem na světové či evropské úrovni. Pouze několik málo profesí se může měřit s vyspělou cizinou.
Domnívám se, že kdyby se platy příblížily aspoň trochu cizině, neměly by žádné výrobky či služby jakoukoliv sebemenší šanci konkurovat cizině, protože vyrábíme draho už dnes (např. dálnice máme nejnákladnější v Evropě při nižších vstupech) a celé by to prokázalo, jak je celá naše utržená ekonmika v pr..li !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
To bych nerekl. Umele udrzovane jsou mzdy spis na vyssi nez trzni urovni - jednak odbory a druhak minimalni mzdou. Jinak ma kazdy takovou mzdu, na jake se dohodne se zamestnavatelem. Uplne svobodne. Troufam si tvrdit ze mzdy jsou svobodneji nez ceny energii, ktere jsou naopak stanoveny monopolne.. Ostatne, zadna normativni mzda neni, platy jdou od jednotek az do stovek tisicu.
Taky bych řekl, že mzdy jsou tu vzhledem k "výkonosti" ekonomiky na mizerné úrovni a nebo nám o výkonosti ekonomiky lžou. A nebo budem jak v Asii?Karbanátky čili hamburgery jsou u nás dražší než v USA a to si jich Američan za svoji průměrnou mzdu koupí 12!
Pominu, že na západě jsou bufety Mc Donalds pro póvl, u nás se tomu říká noblesně restaurace a lidi tam bohužel utratí víc než v normální restauraci s dobrými českými jídly a návštěvu McDonalds považují někteří za kulinářský zážitek!Pod pojmem "restaurace" si představím opravdu něco jiného než sedět nebo stát za výlohou, aby na mne venkovní kolemjdoucí čučeli (nebo jde o exhibicionimus - předvést se ostatním, že já na to mám?), hrabat se v "jídle" (semletých zbytcích) zabaleném do ubrousků rukama nebo plastovým příborem.
Já k McDonaldovi taky nechodím. Ale když počítám s cenou hambáče kolem 60 CZK, Čech si z hodinové mzdy koupí pouhé 2 (ale jistě 2/3 občanů 120 CZK na hodinu nebere) a Američan 12. Z toho odvodím, že by Čech mohl brát 720 CZK na hodinu, nebo hambáč by měl stát jen 10 CZK.
Nepočítám samozřejmě s tím, že platy jsou uváděny v "hrubém" a ceny v "čistém" - tím by se nůžky ještě více rozevřely!
A co důchodci a zejména ti kteří si poctivě i na stáří šetřili přesto že zde taková možnost důchodového spoření nebyla. Poctiví si minimálně 40 000 našetřili. Buď jim to bylo vytunelováno, nebo v lepším případě inflace 1 ku 20-ti dodnes jim úspory znehodnotila (40 000 Kč) jako by našetřili dnes 800 000,-
Je to smutný, ale přisadil bych si na to, že dnes už by z ČKD na Václavák nikdo zvonit klíčema nepřišel. A nejde jen o dělníky, spousta lidí už chápe podvod nazývaný demokracie. Nepotřebuju se jezdit přesvědčovat do ciziny, co si tam svobodně nemohu koupit. Obávám se, že to nepůjde jinak, než ten nezaslouženě nabytý majetek prostě zase přerozdělit těm, co ho vytvořili. Nebo je někdo, kdo si myslí, že stamiliony se dají vydělat poctivě?
Určitě by z ČKD na Václavák ani na Letenskou pláň nešli. ČKD (kromě pár bezvýznamých odrtžených eseroček) téměř neexistují. Když se podívám na obchodní rejstřík nebo jedu Kolbenovou v PRG, je to smutné. Místo toho tržnice s kradeným zbožím. Taky úspěch porevolučního protikomunistického hnutí, že ... Komunisty přežila, ale přetržené hospodářství nikoliv. A proč chce ODS zastavit Letenskou pláň nějakou zrůdou? Aby se tam nemohlo sejít více lidí. Na Václaváku by ta dnešní Policie stačila nepohodlné rozprášit - vždyť mají i dnes ve výbavě Tatry s radlicemi či vodními děly a Antony a obušky a štíty mají daleko lepší než kdysi. Ty radlice jdou namontovat i na dnešní policejní vozy, co mají na předku takový ten bílý rám - hrazdu. Tím ale neodmítám policejní zákroky proti anarchistům typů Kateřiny Jaques nebo jak se píše, co protestují absolutně proti všemu a ještě berou děti s sebou. Jinde by vám za to sociálka dítě odebrala, že se o něj řádně nestaráte. A je jedno, jestli navštěvujete s dítětem putyky 4. cenové nebo demonstrace. Ale to jsem trochu odbočil ...
Správně, lidi litují r. 1989, že se se vývoj ubral úplně jinam, než chtěli. Nazval bych to návrat k hluboké (modré) totalitě!
Dokonce už slyším i stesky mnohých Pražáků, kteří donedávna vše modré vychvalovali. Charakterizoval bych to asi tak, že modrá demokracie je přehlídkou sobectví. Dokud se negativa týkají jiných a já se mám dobře, je to OK. Pokud však někdo sáhne na mé výdobytky, je to špatně. A pokud ODS preferuje jen hrstku zpřízněných a zbytek po vyždímání odkopne, tak se negativa začínají dotýkat i těch lidí "dole". A neznám člověka, který by to chválil a řekl např. "jo, dobře, snižte mi mzdu a zvyšte ceny, aby se ti nahoře měli ještě lépe a mne tím životní úroveň klesne - já s tím bezmezně souhlasím". Dokud se tak děje ostatním, je to OK, pokud se tak děje našincovi, je to špatné.
Jak je na český národ typické, budeme možná ještě 20 let brblat, a pak se to zvrtne a nastane ono přerozdělení toho nezaslouženě nabytého majetku těm, co jej vytvořili. Proto si ODS snaží hýčkat armádu, policii a další ozbrojené složky (a určitě by i uvítali nějaké "modré milice" a USA a NATu jde tolik na ruku. Pokud jsme jim dovolili za přispění socdemáků NATO, těžce budeme moci klást v budocnu odpor. NATO potlačí jakékoliv pokusy o skutečnou demokracii tak, jak to udělali u nás v 68. - i když se dnes mluví jen o vpádu sovětských vojsk, tak si musíme připomenout, že tu byli i Němci, Poláci, Maďaři, Rumuni ...
Až budete dělat revoluci pomocí milice a starých přátel z komunistských partají a stb, tak dejte vědět. Tady je 99% majetku získaných legálně, ale tohle žádná revoluce nerozlišuje. Vy mluvíte o tom jednom procentu a přitom máte zálusk na 100%. Jako kdysi vaši předchůdci.
Dne lidé nejdou na Letenskou pláň, leda že by tam stál zase nějaký obr-super-hyper-market. To by tam bylo narváno. A víte proč? Protože se našincům daří velice dobře a nejlépe za posledních 50 let.
Co já vím, tak nejvíc komunistů, překabátěných, je v ODS.
Nejsem si jistý, zda 99 % majetku bylo získáno legálně. Např. restitucemi byly staré křivdy nahrazeny novými. To bych také mohl jít do středověku, a dožadovat se majetku po některém z mých předchůdců... Mnohá doposud trestná činnost byla novodobými zákony legalizovaná jako beztrestná. Čili za minulého režimu to byla zlodějna, dnes ne.
Jste trochu odtržen od reality. Jděte si poslechnout lidi do ulic, do hromadné dopravy, do obchodu, jak skučí, jak je tohle zase dražší a na tohle že nemají ...
Že se někomu daří lépe, nemůžete vztahovat na celou republiku! Některým se daří lépe, většině stejně nebo hůře.
Jednoduše. Pokud jste si koupil nějakou věc, která byla předmětem restituce, tak jste o ni jako poslední vlastník před vydáním přišel.
Družstva např. musela vydat mnoho polí, aby pak neměla na čem vyrábět, zkrachovala a mnoho lidí přišlo o práci.
Řada restituentů se domnívala, že zemědělství bude zlatý důl, a když se přesvědčila, že tomu tak není, byl dobytek, pole zplundrovány ta, že nebylo možno zemědělskou výrobu obnovit.
Výsledkem bylo nefunkční zemědělství, čehož využili vyspělejší sousedé, aby sem mohli dovézt své přebytky za vyšší ceny. Takže i spotřebitel doplatil na nerozumné restituce.
Družstvo je společenství vlastníků, kteří do něj v drtivé většině nedobrovolně vložili svůj majetek. Po revoluci se svobodně rozhodli, že si jej vezmou zpět. Družstva nezkrachovala proto, že vydala vlastníkům pole (zase tak moc se jich totiž nevydalo), ale že jejich hospodaření bylo katastrofální - hlavně kvůli ukrutné přezaměstnanosti. Tito lidé se přišli o práci v zemědělství a našli ji jinde.
Co udělali restituenti s majetkem, byla a je jejich věc. Zplundrovali (pokud vůbec)totiž svůj majetek.
Zemědělství je dlouhodobě přebytkové, tj. není problém vyrobit, ale prodat. Jak můžete mluvit o nefunkčním zemědělství ?
Zemědělství u nás rozhodně přebytkové není! Je to tím,že se sem spousta potravin dováží, ačkoliv bychom je dokázali vyrobit a to i mnohdy levněji (za předpokladu stejných dotací či nedotací jak u nás, tak v cizině. Pokud by byla ve světě neúroda, nebo až u nás padnou montovny a nebude co vyvážet, tak se na nás každý vykašle.
Restituenti zplundrovali majetek těch, kdo jej vytvořili! U nás na vesnici byl státní statek - nové střechy, nátěry, rozvody a lidi v nich měli práci. Pak to zrestituovala nějaká Švýcarka, která do toho nevrazila ani korunu. Teď je to zdevastované, lidem, co tam dělali, je z toho do breku. Většině z nich se nezamlouvá být zavřen někde ve fabrice nebo v kanceláři 8 hodin, někoho zkrátka baví pobyt na čerstvém vzduchu. Někteří sice našli práci jinde, ale nebaví je to tam. Jiní se plácají, protože práce není vůbec. Nelze člověka předělat přepnutím nějakého knoflíku. Pokud budete zvyklý vstávat ráno ve3 a jít krmit a dojit dobytek,nebude vám kancelář určitě vyhovovat. A kancelářským krysám by se jistě nelíbilo vstávat ve 3 ráno ...
Co jsem znal družstva, tak až na výjimky nebylo jejich hospodaření katastrofické, ale jejich likvidace byla řízená, tak jako u státních podniků, aby se dokázalo, že vše za socialismu bylo špatné. Družstva většinou měla dobře prosperující přidruženky (dobrá věc financující ztrátovou činnost z činností neztrátových), ty se však musely oddělit. Řada přidruženek dnes fungují jako významné společnosti (napadá mne kdysi společný zemědělský podnik na výrobu brambůrků - dnes samostatný kolos vyrábějící Bohemia Chips - o prospěšnosti zdraví nebudu nyní uvažovat).
PS: zemědělství jsem z rychlíku neviděl, ale pracoval jsem v něm. Tak jsem do toho dost viděl a vidím. Tuším, že se najdou opravdoví modří "znalci", kteří budou mít jistě svou "pravdu" ...
"Zmíněné vysoké odměny managementu ČEZu vycházejí z manažerského motivačního programu, který je postaven na růstu tržního kurzu akcií. "
Mě by docela zajímalo, jak se management firmy ČEZ zasloužil o růst ceny elektřiny jako komodity a tím i růstu zisku firmy a tím potažmo i růstu tržního kurz akcií, takže si mohli vyplatit takové hezké odměny.
No nic,koupím si svíčky a jako před 100lety,odstavím plynový kotel a budu topit uhelným,a budu pálit co se dá.Dobře hoří pneumatiky,do tuho trochu dřevotřísky,ono to venku pěkně venku smrdí,ale hlavně že bude teplo.Seru na ekologii.
Jenže zelená hlava hrozí zákonem proti pevným palivům, takže přijde krojovaná skupina a zazdí Ti komín. Je to tu čím dál víc "snesitelnější". Zdá se, že nezbyde než emigrovat.
Člověk nezasvěcený by předpokládal, že při takových ziscích, se zaměstnanci Čezu mají dobře. Ale opak je pravdou. Propouštění, postupné odebírání různých výhod, nedobré pracovní podmínky, malé platy aj., to je současný pohled. Pochopitelně, že ti výše postavení to již tolik nepociťují. Ono se jaksi zapomíná, že v každém vyrábějícím podniku musí být někdo, kdo musí pracovat a kdo tedy ty zisky dělá. Až na to zase někdy časem někdo přijde, tak už také může být pozdě. Dnes se v první řadě hodnotí manažeři apod., kteří nic nevyrobí.
Furt se tady točíme na modré fašistické totalitě ... Zvonili jsme klíči, máme co jsme chtěli - sice se to někam hnulo, kam jsme až tak nechtěli, ale to je nepodstatný detail.
Řada zboží se prodává samo. Např. monopolní. Který z manažerů se bude o mne přetahovat, že u něj spotřebuji měsíčně za 2 tisíce elektřinu? A mohu si já vybrat, od koho a za jako cenu ji budu odebírat? A dobré zboží se prodává též samo. Zbytečnosti a nekvalitní zboží potřebuje umný "prodejce" vnutit lidem, i když je de facto nepotřebují. Ale to už jsme u plýtvání - a jednou všechno dojde. Tedy vyrábět, prodávat zboží, které je opravdu potřebné.
V případě monopolu onen manažer musí umět "prodat" svůj monopol politikům, aby mu ten monopol zůstal ;-)
Nicméně monopol je opravdu zvláštní záležitost, která se běžným podnikům poněkud vymyká.
A dobré zboží se prodává též samo Dobré zboží se opravdu prodává samo. Problém, je že jen ve velmi malém množství, které nemusí stačit a vývoj a případnou úsporu z rozsahu. To vám nemusí vadit, pokud vyrábíte něco jednoduchého ale řemeslně kvalitně. Např. budete-li ručně vyrábět svíčky, tak určitě budou super, ale jedna bude stát 150 Kč a prodáte jich za den 10, což vám jako živnostníkovi může stačit. U složitějších výrobků to tento přístup ale selže.
I takový Rolls-Royce určitě nepotřebuje reklamu, protože vyrábí kvalitní výrobky ale přesto byl při finančních problémech koupen výrobcem lidových vozítek (Volkswagen), který svá auta prodává především zásluhou reklamy, protože technicky se od konkurence nijak neliší.
Já osobně reklamu nevnímám, ale když jsem upozorněn někým na nějaký výrobek a na jeho reklamu, tak si ho just nekoupím. Je mi jasné, že je předražený. Někde bohužel existuje jen cesta menšího zla - např. telefonní operátoři.
To, co jsem se tady dočetl o důvodech, proč musí být elektřina drahá, je větší demagogie, než když Gottwaldův soudce zdůvodňoval, proč je nutné popravit Horákovou.
My jsme postavili z peněz daňových poplatníků Temelín, abychom měli dostatek levné elektřiny, a nyní se dozvídáme, že je nutné ji zdražovat, protože v jiných zemích si Temelín nepostavili a mají elektřiny nedostatek.
A manažeři nám musí elektřinu prodávat za ceny podle země, kde je elektřina nejdražší, jinak by je akcionáři hubovali a nezaplatili by jim ty jejich nehorázné odměny.
Nejsme ale ti akcionáři my, občané? Opravdu to takhle chceme? Nebylo by lepší smést tu svinskou vládu, která tohleto podporuje? Nebylo by lepší ten zkur..nej ČEZ zestátnit a udělat tam tabulkové platy manažerů? Je nutné, aby ČEZ na úkor občanů vytvářel agresivní, krvežížnivý, soukromokapitalistický zisk?
Ono by bylo třeba zestátnit více podniků. Co se tady toho vybudovalo za naše peníze a dnes z nás sají nehorázké peníze.
Teď jsem se díval na Střepiny, kde prezentovali, co vše bude od nového roku dražší: plyn, pošta, elektřina, potraviny, voda, MHD... ta bude třeba dražší než v Americe, i když zde máme 5x nižší platy. Zajímavé porovnání ...
Jsou to opravdové úspěchy přetržené ekonomiky, viďte s.Havle, Klausi, Dybo, Čermáku, Vodičko, Ježku, Čalfo, Dybo, Sokole ...
Pokud mohu porovnat přetrženou ekonomiku s plánovitým hospodářstvím, mohu ODS vzkázat: jste jen pěkní břídilové, nesaháte komunistům ani po kotník!
Komunisti, vraťe se, vše odpuštěno!
Na baráku po rodičích když tam jedu jen na otočku např. 5x za rok, spotřebuji za ten rok např. 5 kWh, podle nového 0,005 MWh a zaplatím bezmála 600,- Kč. Kolik že to stojí 1 kWh????? A kolik to bude v příštím roce.??
Dříve jsem platil, ještě předloni, ani ne 200,- Zdražení 300%.