Vlákno názorů k článku Elektřina bude zdražovat, průmysl v EU zkrachuje (NÁZOR) od Milan V - Německý průmysl má v současnosti cenu el. energie...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 28. 1. 2014 10:30

    Milan V (neregistrovaný)

    Německý průmysl má v současnosti cenu el. energie historicky nejnižší,
    cena na burse v Lipsku je cca 35 EUR/MWh,
    nestrašte cenami 180 EUR.
    A že si Němečtí občané (ne průmysl) připlatí příspěvek na FV a vítr - to sami Němci chtěli a proto se rozhodli ve svobodných volbách. To je národní konsensuz.Vzhledem k jejich platům je to pakatel, na rozdíl od nás, kde to nikdo nechtěl, z pár lidí to udělalo miliardáře a průmysl platí též vysokou cenu. Když dva dělají totéž, není to totéž.

  • 28. 1. 2014 10:54

    thr

    Ehm, jistý konsensus v Německu byl, ale když postupem času občané zjistili, kolik je to doopravdy stojí, tak nastalo zděšení velmi podobné situaci u nás po nečekaném "přebujení" solárů. Průmysl je v DE proti domácnostem zvýhodněn, ovšem tady už bych byl opatrný v názoru, zda vůbec někdy koncensus nastal, je to spíš o úspěšném lobbingu průmyslu a vsadil bych se, že většině Němců vůbec nedošly souvislosti.

    Každopádně nová koaliční vláda má prakticky jako vůbec první bod omezení podpor a řekněme celkovou revizi politiky v této oblasti, mimochodem s velmi šibeničními termíny, první návrhy by měly být cca do dubna. Tohle poměrně jasně ilustruje vážnost situace...
    Zatím je v Německu ještě víceméně zachován koncensus kolem odklonu od jaderné energie, ale i zde se objevují určité trhliny.

  • 28. 1. 2014 13:18

    Pavel (neregistrovaný)

    Možná by bylo dobré si zjistit, jak se ta cena na té burze tvoří. Po počátečním krachu zelených nesmyslů, kdy tu produkci obnovitelného svinstva nikdo nekupoval, tam zavedli pravidlo, že napřed se prodává obnovitelné svinstvo a až po jeho úplném výprodeji se začne prodávat skutečná energie, ovšem její cena nesmí překročit cenu toho svinstva. A protože OZE vyžijí jen z dotací a na ceně jim nezáleží (klidně to na burze rozdají i zadarmo), tak potom cena skutečné energie je hluboce podnákladová (protože ty skutečné zdroje narozdíl od OZE holt nemají dotace, na kterých by se mohly zahojit). Takže zdánlivě je sice cena silové energie nízká, ale za cenu devastace skutečných zdrojů, do kterých se nevyplatí investovat.

  • 28. 1. 2014 17:36

    Milan V (neregistrovaný)

    na burze se prodává obnovitelné svinstvo, atomové svinstvo a uhelné svinstvo a nakoupí se to co má zrovna nejnižší provozní náklady (případně to co prodají i zadarmo). A když hodně svítí a fouká tak je to obnovitelné svinstvo, když ne tak je to uhelné či atomové svinstvo.
    A jelikož "palivo" obnovitelného svinstva je zadarmo, a bude ho v Německu stále více, i když se tempo růstu snížilo, tak je vymalováno.
    A víte že v roce 2013 už byla jednička ve světě v instalacích slunečních a větrných elektráren Čína?
    Už nejen Němci, ale ta epidemie se úspěšně šíří po celém světě (USA, Japonsko, ..)
    A cena el. energie pro Německý průmysl je opravdu nízká, taky ten průmysl jede...

  • 29. 1. 2014 7:16

    Pavel (neregistrovaný)

    Za komunistů jsem tady taky měli dolar za 6 Kčs a Marku za 10 Kčs. Jenže za ty prachy nebyly (respektive byly jen na příděl a jen pro kamarády vrchních komunistů). Pokud to zelené šílenství bude pokračovat, dopadne to s elektřinou stejně. Sice bude oficiálně levná, ale nebude.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).