Zeptám se autora: Chcete tedy v Evropě co nejrychleji vydrancovat zbývající zásoby uhlí a dalších ne-obnovitelných paliv? Další měsíční krajiny typu Mostecko, špinavý vzduch, důraz na brutální sílu místo chytrých řešení do budoucna? Je podle vás v zájmu "konkurenceschopnosti" zavést dvanáctihodinovou pracovní dobu, omezit zaměstnanecká práva, ideálně zavést i práci pro děti, abychom se vyrovnali Asii?
Příliš vysoké dotace na FVE prosadila úřednická vláda Jana Fischera, tedy politici nominovaní ČSSD a ODS: Zelení v tom nebyli. Jejich myšlenka decentralizace výroby a soběstačnosti (rodinné domy apod.) je správná. A o úrodnou půdu většinou nešlo, spíše o nevyužitou. Té úrodné zůstává bohužel pořád dost ladem. A pořád je jednodušší odmontovat v budoucnu stojany panelů, než se pokoušet vrátit do původní podoby betonové plochy nákupních center a průmyslových areálů na krajích měst (přičemž uvnitř měst zůstávají vhodné plochy nevyužité).
Decentralizace výroby elektřiny tady byla od začátku jejího používání. Napřed dokonce každá žárovka měla své dynamo a rozsvěcela se zapojením náhonu dynama. Velké rozvodné soustavy se začaly dělat, protože to prostě kvůli platným fyzikálním zákonům nefungovalo. Ty fyzikální zákony platí pořád. Dnešní volání po decentralizaci je důsledek toho, že si lidé nepamatují, že to nefungovalo a tak touží po opakování chyb, o kterých se už dávno ví, že to nikam nevede. Holt, kdo ne nepoučí z minulosti, musí si ji prožit znovu. Jen mě mrzí, že ti nepoučitelní do toho marasmu opakování chyb táhnou i ty poučené.
Už jste slyšel o jaderné elektrárně? Bez emisí s minimálním záborem země. Chápu, že pro některé zelené je to nepřestavitelné, ale pokud máme být konkurenceschopní tak nemáme na výběr.
Nikdo tady nevolá po zavedení některých asijských metod práce, ale po tom, aby se více používal zdravý rozum.
Především nevidím žádný zástup investorů, který by na své riziko nějakou JE chtěl budovat. Tedy je to klasický dotační tunel schovaný za řečičkami o národní soběstačnosti, ekologii atd.
Co se vůbec stalo s těmi malými jadernými elektrárnami, co měly sloužit pro jedno město? Nehodili se do budovatelského megalomanství?
Jezisi, zase nazor o drancovani zbyvajicich zasob uhli v EU a neobnovitelnych paliv-dalsie mesicni krajiny typu Mostecko atd. Tak v prvom rade, zelene technologie v EU sposobili neskutocny narast stavby novych uholnych elektrarni. Je to paradox(ale ekonomicky a fyzikalne doslova nutny). Na daniach platime obrovske sumy na zelenu energiu,aby sme museli stavat dalsie uholne elektrarne, ktore dokazu pokryvat vypadky. Len v Nemecku bolo za poslednych 5 rokov otvorenych viac ako 30 novych uholnych elektrarni, do 10 rokov bude otvorenych 60 dalsich.
..........................................................................................................
Zavadzat pracu pre deti ani obmedzovat zamestnanecke prava nikto nechce. Nepouzivajte v diskusii strasenie. Autor iba chce,aby ludia ktory o niecom rozhoduju konecne zacali pouzivat zdravy rozum.