Hlavní navigace

Ekonomika klesla nejvíce v roce 2012

Michal Kozub

Jak si vede ekonomika? Není to žádná sláva nepomohli ani spotřebitelé se svými uškrcenými rodinnými rozpočty.

Ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí podle všeobecného očekávání opět klesla. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím klesla o 0,2 %, a meziročně o 1,7 %. Na meziměsíční úrovni se to o něco lepší výsledek než byl ve třetím čtvrtletí, kdy ekonomika klesla o tři desetiny procenta. V meziročním srovnání je to ale nejhorší kvartální výsledek tohoto roku, když propad ekonomiky se s každým čtvrtletím zvětšoval. I když jde o negativní trend, který ukazuje na první pohled směrem dolů, šance na zlepšení existují, a růst, byť malý, v druhé polovině roku může být reálný.

Ačkoli statistický úřad nezveřejnil přenosu strukturu HDP, tak je s velkou pravděpodobností jasné, kdo přinesl kladná a kdo záporná čísla. Spotřebitelé a jejich spotřeba byli tím záporem, který nepodpořil hospodářský růst. Podle maloobchodních tržeb je vidět, že spotřeba dále meziročně klesá. Prosinec, i díky nižšímu počtu pracovních dní, byl jedním z nejhorších měsíců roku. Přesto ale je vidět naděje, kdy hlavně klesající inflace může pozitivně působit na spotřebitelskou poptávku a povzbudit ji.

Negativní hodnoty přišly i z průmyslové oblasti, která stojí na straně zdrojů HDP. Průmysl, který je v Česku jednostranně orientovaný na výrobu aut zažívá opět těžké období, když v prosinci výrazně klesla výroba aut. To samozřejmě ovlivňuje i jejich dodavatele a subdodavatele. Podobně tomu je i ve stavebnictví, které pokračuje ve svém dlouhodobém pádu posledních let.

Pozitivní hodnoty přinesl opět zahraniční obchod, který dává sílu ekonomice. Sice prosinec nevyšel přesně podle představ, ale přesto celkový rok byl z jeho pohledu velmi úspěšný. Navíc, hlavní obchodní partner Německu naznačuje ve svých prediktivních ukazatelích, že by v letošním roce nemuselo být až tak zle, a tedy že budeme mít kam vyvážet.

I proto můžeme očekávat, že pokud se spotřebitelé proberou z letargie, a pomůžou svou spotřebou ekonomice, tak by v druhé polovině mohl přijít opět ekonomický růst. Rozhodně nepůjde o okamžitý raketový start, ale spíše pozvolný nástup. Bránit růstu bude řada brzd, jak ve formě omezování rozpočtových výdajů, tak i vysoká nezaměstnanost, která letos bude hlavní negativní trend roku.

Aktuální hodnoty dnes zveřejnilo i Slovensko. To na rozdíl od Česka udržuje stále svou ekonomiku v růstu, když meziročně porostla o 1,2 % po očištění o sezónní vlivy. Zatímco v Česku bychom tento výsledek brali jako výborný, na Slovensku jde o jejich letošní nejhorší výsledek. V porovnání s předchozím čtvrtletím rostlo slovenské hospodářství o dvě desetiny procenta. I na tamější ekonomice se odráží problémy v Evropě a slabší výroba automobilů ke konci roku. Přesto má naději vydržet v kladných číslech i v příštím roce.

Našli jste v článku chybu?