Hlavní navigace

Ekonomika klesla nejvíce v roce 2012

Michal Kozub

Jak si vede ekonomika? Není to žádná sláva nepomohli ani spotřebitelé se svými uškrcenými rodinnými rozpočty.

Doba čtení: 2 minuty

Ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí podle všeobecného očekávání opět klesla. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím klesla o 0,2 %, a meziročně o 1,7 %. Na meziměsíční úrovni se to o něco lepší výsledek než byl ve třetím čtvrtletí, kdy ekonomika klesla o tři desetiny procenta. V meziročním srovnání je to ale nejhorší kvartální výsledek tohoto roku, když propad ekonomiky se s každým čtvrtletím zvětšoval. I když jde o negativní trend, který ukazuje na první pohled směrem dolů, šance na zlepšení existují, a růst, byť malý, v druhé polovině roku může být reálný.

Ačkoli statistický úřad nezveřejnil přenosu strukturu HDP, tak je s velkou pravděpodobností jasné, kdo přinesl kladná a kdo záporná čísla. Spotřebitelé a jejich spotřeba byli tím záporem, který nepodpořil hospodářský růst. Podle maloobchodních tržeb je vidět, že spotřeba dále meziročně klesá. Prosinec, i díky nižšímu počtu pracovních dní, byl jedním z nejhorších měsíců roku. Přesto ale je vidět naděje, kdy hlavně klesající inflace může pozitivně působit na spotřebitelskou poptávku a povzbudit ji.

Negativní hodnoty přišly i z průmyslové oblasti, která stojí na straně zdrojů HDP. Průmysl, který je v Česku jednostranně orientovaný na výrobu aut zažívá opět těžké období, když v prosinci výrazně klesla výroba aut. To samozřejmě ovlivňuje i jejich dodavatele a subdodavatele. Podobně tomu je i ve stavebnictví, které pokračuje ve svém dlouhodobém pádu posledních let.

Pozitivní hodnoty přinesl opět zahraniční obchod, který dává sílu ekonomice. Sice prosinec nevyšel přesně podle představ, ale přesto celkový rok byl z jeho pohledu velmi úspěšný. Navíc, hlavní obchodní partner Německu naznačuje ve svých prediktivních ukazatelích, že by v letošním roce nemuselo být až tak zle, a tedy že budeme mít kam vyvážet.

dan_z_prijmu

I proto můžeme očekávat, že pokud se spotřebitelé proberou z letargie, a pomůžou svou spotřebou ekonomice, tak by v druhé polovině mohl přijít opět ekonomický růst. Rozhodně nepůjde o okamžitý raketový start, ale spíše pozvolný nástup. Bránit růstu bude řada brzd, jak ve formě omezování rozpočtových výdajů, tak i vysoká nezaměstnanost, která letos bude hlavní negativní trend roku.

Aktuální hodnoty dnes zveřejnilo i Slovensko. To na rozdíl od Česka udržuje stále svou ekonomiku v růstu, když meziročně porostla o 1,2 % po očištění o sezónní vlivy. Zatímco v Česku bychom tento výsledek brali jako výborný, na Slovensku jde o jejich letošní nejhorší výsledek. V porovnání s předchozím čtvrtletím rostlo slovenské hospodářství o dvě desetiny procenta. I na tamější ekonomice se odráží problémy v Evropě a slabší výroba automobilů ke konci roku. Přesto má naději vydržet v kladných číslech i v příštím roce.

Našli jste v článku chybu?