Hlavní navigace

Egypt: pravá exotika ve stínu sfingy a pyramid

4. 9. 2009
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Do Egypta turisty bezpochyby láká žhavé slunce a památky starověké civilizace s několika světově proslulým monumenty. Pro cestování pozemní cestou je však nevhodný zejména vlivem komplikací, které vám v pase může způsobit izraelské razítko.

Jiný kraj, jiný mrav

Egypt je jednou z nejlidnatějších zemí Afriky. Přibližně polovina obyvatel se koncentruje ve městech – většinou v Káhiře a například do Alexandrie. Tuto arabskou republiku ležící na Nilu omývá ze severu Středozemní moře a z východu pak Rudé moře. Na západě země sousedí s Libyí, na jihu se Súdánem a na východě s Izraelem.

Země láká především díky historickému dědictví starověké civilizace, která po sobě zanechala světově proslulé památky, jimiž jsou pyramidy v Gize nebo Velká sfinga. Vynechat byste neměli ani město Luxor na jihu s chámovým komplexem Jarmak a Údolím králů. Nejznámějšími turistickými letovisky jsou například Hurghada, Sharm el Sheikh, hlavní město Káhira, Dahab s nabídkou sportovního vyžití nebo luxusní Taba. Podobné téma: Velká Británie: Příroda, památky, velkoměsto – vše v jednom

V případě, že do Egypta cestuje žena s kamarádem, vyplatí se na dovolené předstírat sezdaný pár. Egyptští muži si pak nebudou dovolovat víc než případné poklony „manželovi“ na krásu jeho ženy. Pokud do Egypta cestuje více žen, je už nutné počítat s větší vtíravostí zdejších mužů. Ačkoliv podle islámu nesmějí koketovat s cizí ženou, u cizinek si zásady náboženství vykládají po svém. Rozhodně se vyplatí nechat v hotelu krátké sukně a hluboké dekolty.

Další charakteristikou Egypta je smlouvání na místních trzích, kde může být prvně sdělená cena i několikanásobkem toho, za co nakonec zboží můžete koupit. Při smlouvání je vhodné být nekompromisní a klidně zboží nést zpět do regálu. Obchodník vám to stejně nedovolí a s cenou půjde dolů. To samé se vztahuje i na případné využití taxislužby. Pokud nedohodnete cenu předem, řidič vás ošidí.

Cesta po vlastní ose do Egypta: komplikovaná a spíše pro dobrodruhy

Egypt patří mezi jednu z nejčastěji navštěvovaných exotických destinací. V drtivé většině turisté volí k těmto návštěvám organizované zájezdy cestovních kanceláří. Na 12denní dovolenou je možné získat letecký zájezd kolem 14 000 korun. Pro vstup do Egypta je nutné mít platný pas s minimální půlroční platností. Podobné téma: Desetník: České aerolinie připomínají Titanik 

Po vlastní ose se do Egypta příliš turistů nevydává. Cestování s vozem je finančně docela náročné a pro řízení po Egyptě je nutné mít mezinárodní řidičský průkaz. Povinné je i předložení karnetu – tedy celní deklarace o dovozu a vývozu vozidla. V Egyptě neplatí tzv. zelená karta, proto je na hranicích nutné uzavřít za poplatek odpovědnostní pojištění. Celní orgány následně vydají převozní značku, za kterou se platí další správní poplatek a v autě je nutné mít i hasicí přístroj s místní certifikací. Na hranicích vám bude umožněn vstup na tranzitní dobu 72 hodin nebo jednoho měsíce.

Od loňského srpna zde také vešel v platnost zákon zpřísňující postihy za některé přestupky. Předepisuje vysoké pokuty, právo odebrat řidičský průkaz nebo dokonce půlroční vězení. V Egyptě není zaveden bodový systém a je zde zakázáno řídit vozidlo pod vlivem alkoholu či drog. Benzin lze podle oktanového čísla sehnat za 90 až 140 piastrů, přičemž egyptská libra se skládá ze 100 piastrů a její kurz se pohybuje kolem 3,3 korun za libru. Naftu natankujete zhruba za 60 piastrů. Podobné téma: Polsko: klidná země s mořem a výraznou minulostí

Egypt autem

Cestovali jste do Egypta autem nebo jinak pozemní cestou? Jak cesta probíhala? Máte tipy pro cestu autem do Egypta? Podělte se s námi o ně v diskuzi pod článkem.


sfinga, egypt, památky,

Foto: www.celysvet.cz


Dalším faktorem, který turisty od cestování do Egypta na vlastní pěst odrazuje, je nevraživost mezi Izraelem a Sýrií. Jakmile totiž máte v pase izraelské razítko, je zde velké riziko, že nebudete vpuštěni zpět na území Sýrie. Řešením by mohla být pro cestovatele s vlastním automobilem zpáteční cesta trajektem, která je ale velmi drahá. V případě, že vlastníte starší auto, je, podle zkušeností některých účastníků internetových diskuzí na portálech o cestování, vhodnější nechat auto v Egyptě a odletět domů letadlem. Někteří dobrodruzi to řeší dvěma pasy – jedním cestují po Blízkém východě a s druhým pasem vstupují do Izraele. Někdy se také údajně dají izraelští celníci přesvědčit, aby do pasu nedali razítko, případně aby jej dali na čistý papír vložený do pasu. Nicméně jde o jejich dobrou vůli, která neposkytuje cestovatelům žádnou jistotu.

Pokud přicestujete letadlem ale přesto se zde chcete v autě svézt, ve velkých městech funguje množství půjčoven. Většinou se ale doporučuje najmout si vůz rovnou s řidičem, neboť místní jízdní podmínky se často blíží téměř hazardu. Dopravní předpisy častou nejsou dodržovány, blinkry se také příliš nepoužívají. Pokud si například půjčíte Ford Fiesta, zaplatíte kolem 40 dolarů na den. K ceně je ale nutné připočítat benzin a havarijní pojištění. Řidiči musí být většinou minimálně 21 až 25 let staří. Egyptské železnice provozují zhruba 5000 km tratí spojující všechna důležitá města. Jízdní řády bývají vcelku spolehlivé. Jezdit se dá ve třech třídách, přitom první je nejluxusnější a třetí nabízí pouze dřevěná sedadla. Děti do 4 let cestují zdarma, do deseti let na svou ratolest obdržíte poloviční slevu. Podobné téma: Senzační víkend se zárukou? Pozor na chytáky

skoleni_13_10

Zdravotnický systém

Zdravotnický systém je v Egyptě založen na síti státních a soukromých ambulantních zařízení a nemocnic. Zdravotnická zařízení mívají nejméně dva ceníky služeb. Pro obyvatele Egypta a pro cizince, který vychází z jejich předpokládaných příjmů. Z pohledu Středoevropana mají zdejší zdravotnické služby nízkou úroveň. Vyšší komfort i úroveň péče nabízejí soukromé nemocnice, za které si ale také podstatně připlatíte. Ačkoliv se zde pro pobyt nevyžaduje žádné očkování, Světová zdravotnická organizace doporučuje ochranu proti hepatitis A, B a břišnímu tyfu. V Egyptě neexistuje systém zdravotního pojištění pro cizince, proto je nutné si před odjezdem sjednat cestovní pojištění. Čtěte více: Kde sjednáte cestovní pojištění přes SMS nejpohodlněji?

Mezi nejčastější obtíže turistů patří kromě úžehu ze slunce zejména akutní gastroentritida, tedy zánět žaludku a střev způsobený odlišným mikrobiologickým prostředím. Zdrojem nepříjemností je nejčastěji zdejší voda a vše, co s ní přijde do styku. Prevencí je tedy důsledné používání balených vod i na čištění zubů nebo omývání potravin. Na uvedené potíže je v tamějších lékárnách možné zakoupit lék Antinal nebo Drotazine, které stojí kolem 10 egyptských liber.

Důležitá telefonní čísla:

  • Ambulance a první pomoc: 123
  • Ambulance v Káhiře: 5770406, 5770365, 5770123
  • Ambulance v Gize: 561 5551
  • Policie: 122
  • Turistická policie: 126
  • Hasiči v Káhiře: 125
  • Hasiči v Alexandrii: 180

Autor článku

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz. Příležitostně píše pro magazín Reportér.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).