Napřed chci zdůraznit, že jsem příznivec elektronických měn.
Peníze můžete převádět v kteroukoliv denní i noční dobu s minimálními transakčními náklady z jednoho účtu na druhý a to v reálném čase. Kliknete na konečné potvrzení transakce a v tom okamžiku jsou peníze odečteny z Vašeho účtu a připsány na účet příjemce.
Kdo někdy zkusil převádět peníze ze svého bankovního účtu v tuzemsku na účet v zahraničí, ví, že to není rychlé a už vůbec ne levné.
Nicméně jsou tady i negativa:
Všichni provozovatelé systému elektronických měn jsou soukromé společnosti. Riziko bankrotu a/nebo defraudace je reálné. Příkladem je OsGold (www.osgold.com)- jiná elektronická měna, kde vložené peníze nelze žádným způsobem vyjmout. Celá záležitost ještě není uzavřená, ale vypadá to, že vkladatelé tak přijdou odhadem o desítky milionů dolarů. Problém je v tom, že i OsGold deklaroval, že vklady jsou podložené zlatem. Nicméně skutečnost byla asi jiná. Toto nebezpečí je u E-Goldu a E-Bullionu výrazně nižší, protože obě společnosti zveřejňují, jaké množství zlata mají uloženo ve svých depozitářích.
Dále jsou tu elektronické měny, které podloženy zlatem nejsou vůbec (EvoCash), nebo není jasné, jestli jsou nebo nejsou (NetPay)
V takovém případě jde spíše o platební systém - konkurence pro nejpoužívanější E-Gold a stále populárnější E-Bullion.
Chcete-li z jakéhokoliv důvodu konvertovat peníze uložené v jedné elektronické měně do jiné elektronické měny, pak to až na výjimky lze pouze přes třetí subjekt (Exchange Maker) s nutnými nevýhodami - transakce trvá nějaký čas a je nákladnější (cca 3 až 5 procent z převáděné částky, ovšem často minimálně 5 USD).
Rubem snadné přístupnosti je i velké riziko, že Vám někdo peníze z Vašeho účtu ukradne. Když bude znát někdo číslo Vašeho účtu a přístupové heslo, pak pro něj není žádný problém přihlásit se místo Vás a máte po penězích.
Běžně se stává, že se to ani nedozvíte a když, tak za dlouho. Chytrý zloděj totiž po krádeži změní přístupové heslo a zajišťovací otázku, takže se do Vašeho účtu vůbec nedostanete. Záleží na zákaznické podpoře, jestli a kdy vám umožní přístup do takto zablokovaného účtu.
Zloději vůbec přicházejí s velmi kreativními způsoby, jak vás obrat. Existují falešné stránky, které vypadají úplně stejně jako vstupní stránka elektronické měny. Zadáte vaše číslo účtu a heslo, místo přístupu k vašemu účtu se objeví chybové hlášení a zloděj má vše, co potřebuje.
Podobně se po internetu šíří E-maily s falešnými záminkami (např. o nutnosti přeregistrace nebo povinné změny hesla). Odkaz je samozřejmě na falešnou stránku. Výsledek je stejný.
Stále častěji je snahou trojanských programů získat čísla a hesla k vašim účtům elektronických měn.
Ani připojovat se k vašemu účtu v elektronické měně u internetové kavárny není dobrý nápad.
Při převodech/platbách musíte být velmi pečliví. Základním rysem všech platebních systémů elektronických měn je to, že transakce je neodvolatelná. Jednou převedené peníze nelze vrátit zpět. Zamrzí, když někomu chcete poslat 10 USD a místo toho pošlete 10 gramů zlata. (E-Gold implicitně vyplňuje jako platební jednotku gramy zlata, nikoliv dolary nebo eura).
Další problémy už jsou minoritní -
- výpadky serverů
- kolísání zůstatku na účtu v USD při změnách cen zlata (E-Gold, E-Bullion)
- nutnost slušného připojení do internetu
- zákaznická podpora
- jazyková bariéra
- problémy při převodech větších obnosů (řádově stovky tisíc dolarů)
- možnost zablokování účtu ze strany provozovatele systému (E-Gold), pokud má podezření na nelegální aktivity majitele účtu.
ja pouzivam e-gold najma na mnozenie penazi cez HYIPy a autosurfy. je to super legalna investicia s brutalnym obratom. treba byt opatrny a kazdu taku vec si overit, lebo existuje milion podvodov co nikdy nevyplacaju a sa vzdaju, lebo nedostanu nic. malokto pohne hlavou a pouzije vyhladavac google, aby zistil ci vobec vyplacaju. ja vzdy googlim, pozeram blacklisty, citam diskusne fora a ked zistim ze je to OK tak az vtedy vlozim peniaze. Napriklad som odhalil, ze toto funguje:
a zarabam na tom spolu 8000 Sk mesacne za nicnerobenie :))