Hlavní navigace

ECB se podařilo oslabit euro

8. 2. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Po zasedání ČNB svou show rozjela i ECB. Po jestřábí notě z ledna Draghi včera přesvědčoval trhy, že utahování měnových kohoutů není na pořadu dne.

Po středečním zasedání ČNB včera svoji show rozjela evropská centrální banka (ECB). Stejně jako v Čechách se ani ve Frankfurtu nečekalo na konkrétní rozhodnutí, ale spíše na komentáře k měnovému kurzu. Euro kvůli lednovému obratu v rétorice ECB, která překvapivě přeladila na jestřábí notu, za poslední měsíc posílilo na roční maxima. To zjevně moc neodpovídá velice křehkému oživení v ekonomice eurozóny. I proto se Mario Draghi včera snažil trhům všemožně dokázat, že utahování měnových kohoutů není rozhodně na pořadu dne. Naopak nevyloučil možnost dalšího uvolňování měnové politiky, pokud by se podmínky v ekonomice zhoršily. Vcelku hodně pozornosti pak Mario Draghi věnoval samotnému kurzu.

Na něj se ECB evidentně hodlá dívat dál podobně jako ČNB – pouze jako na určitou pomocnou berličku při trefování inflačního cíle. Tím, že se ECB se sazbami ještě nedostala na nulu, tedy rozhodně nehrozí přímé devizové intervence. Pokud by ale slova Maria Draghiho “silný kurz ohrozil hospodářský růst” potvrdila, mohla by ECB pravděpodobně zvážit snížení sazeb. To v tuto chvíli není otázka na pořadu dne. Navíc evidentně i verbální intervence proti euru zabraly a srazily včera společnou měnu na čtrnácti-denní minima. Na středoevropských trzích a svým způsobem i na rozkolísané koruně by holubičí rétorika Maria Draghiho mohla zanechat pozitivní odraz.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).