Hlavní navigace

Názory k článku Důstojný život dlužníků, nebo práva věřitelů? Splácet dluhy nebude motivační

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 19. 2. 2020 20:01

  bez přezdívky

  Z tohoto článku mám pocit že autor pracuje s předpokladem že každý dlužník, který se dostane do exekuce se automaticky snaží obejít systém způsobem který popisuje. Zároveň opomíjí jedno důležité právo věřitele a to nepůjčovat, obzvláště jedná-li se o půjčku na zbytečnosti.
  Jinak musím konstatovat že vysvětluje situaci jasně.

 • 20. 2. 2020 8:05

  Tomáš

  Jo, ale opomenul jste jeden fakt. Dluh se dá vytvořit i jinak než půjčkou. Například tím že přestanete platit nájem, nebo nezaplatíte sociální/zdravotní. Tech možností je spousta

 • 20. 2. 2020 13:15

  thr

  Asi tak, v diskusích všichni s prominutím plkají o úvěrech a jak to leckdy věřiteli v podstatě patří, jenže to už dnes není hlavní problém. Podmínky úvěrů se hodně zpřísnily a seriózní úvěrové společnosti to docela respektují, do potíží se získáním peněz zpět se dostanou spíše ti, kteří si to do jisté míry zasluhují
  Jenže pak tu máme řadu dalších typů dluhů - alimenty, nájemné, faktury po splatnosti a tak. A tady už na dlužníky nedoplácejí žádní "úvěroví šmejdi", ale mnohdy i zcela běžní lidé, kteří se leckdy kvůli neplatičům dostávají sami do problémů...

 • 23. 2. 2020 11:41

  bez přezdívky

  Autor nemá naprosto páru jaký je systém exekucí v ČR.
  V České republice exekuce nevymáhají pohledávky věřitelům nýbrž finančně zlikvidují dlužníka, takže v konečném důsledku nedostane peníze nikdo.

  Co můžete očekávat když člověku s příjmem,dejme tomu 18-20.000 čistého necháte ani ne 10.000 ? Vymožení dluhu?,když nemůže ani zaplatit bydlení a jídlo ? Určitě ne. V takové situaci je dlužník finančně zlikvidován a logicky udělá kličky aby doslova přežil a neskončil na ulici a pokud má takových exekucí více,tak to z něj v životě nedostanete. Bude pracovat na černo a celé to obejde.

  Nejmenovaný velký poskytovatel internetového připojení my sdělil že jejich každý druhý a třetí klient je v exekuci proto musí dávat jistinu za router. To samé byl můj případ, protože jsem byl veden v centrální evidenci exekucí, s výši dluhu pár stovek. Proč ?

  Protože jsem měl exekuci kde mi udělali ze 7000 - 35.000, s vynecháním pár splátek, ( prostě jsem nemohl tu splátku dát ) bydlel jsem v kraji kde práce bylo málo takže brigáda, i když pracovně činný, my to naskákalo na 60.000,-Kč, vše splaceno. Po třech letech, poskytovatel internetu, požadujeme jistinu za router, máte exekuci, cože ? Registr, koukám, každý klik 60,-Kč -------- 180,-Kč jen abych si to potvrdil, dále telefony do exekutorské kanceláře minuta 10,-Kč prvních 28 min až pak zvedli 280,-Kč nějaký info, další telefonát to bylo čekání snad 30 min, pak jsem získal veškeré informace, naprostá neschopnost cokoliv pozitivního udělat pro dlužníka ze strany exekutorské kanceláře a jejich "zaměstanců" byla zřejmá z každého slova a pohybu, nebyli schopni ani po zaplacení poslat email,že exekucí nemám, který bych poslal poskytovateli,abych nemusel dávat jistinu, nic nečekaného, tam nemůžou pracovat psychicky zdraví jedinci.Takže mě to stálo dalších 740,-Kč abych vůbec zjistil co se děje. 3 roky nechali tuto částku naskákat z deseti,dvaceti korun, samozřejmě bez jakéhokoliv informování,na otázku proč ? Se mi dostala odpověď : Smích.... čekali by klidně i dalších pět aby to šlo do tisíců a další exekuce samozřejmě. Tak si vyráběj další dluhy a peníze, exekutorská to není ani mafie, zrůdný,hnijící klubko naprostých zmijí. Sečteno podtrženo, 61,540,-Kč ze 7.000 mladému člověku, a do toho jsem ještě studoval výšku a samozřejmě pracoval. A k informací jak je to podáváno, že ti co mají exekuci jsou jenom nějací feťáci,alkoho­lici,povaleči a nemakačenka, tak to určitě není. Každý exekuční případ je inviduální, takže ano pane autore, pro slušné lidi, proti exekutorské mafii, zajištění důstojného života a řádného splácení je zcela klíčové daného dlužníka finančně nezlikvidovat.

 • 24. 2. 2020 12:14

  bez přezdívky

  Můžu potvrdit. Exekuce v Česku nejsou o vymožení dlužné částky v duchu toho, že dluhy se mají platit, ale finanční likvidace dlužníka a výroba celoživotních makáčů. Když jsem se kdysi na konferenci, pořádané Měšcem, ptala na to, zda odborníci (z neblaze proslulé exekuční kanceláře pana Vrány v Přerově) považují za etické vymáhání dluhů až těsně před promlčením, aby naskákaly pokud možno co největší poplatky z prodlení, tak jsem odpověď nedostala. A nejhorší je to, že stát v exekucích nedodržuje ani vlastní zákony, ale o to tvrději svoje vlastní výmysly vymáhá. Příklad toho byl můj brácha. Byl na něj vyhlášen konkurs. Do konkursního řízení musíte přihlásit veškeré pohledávky, k pozdě přihlášeným se nepřihlíží, a o konkursu se věřitel ani nemusí dozvědět. Tady se stalo, že stát, potažmo finanční úřad, BYL PROKAZATELNĚ UVĚDOMĚN o prohlášení konkursu a měl přihlásit pohledávky. Žádné neměl. Leč za 4 roky (!!!)po vyhlášení konkursu si vzpomněl, že mu brácha dluží 10.000,- Kč, které kdesi vykutal. Situace naprosto neřešitelná. Když zaplatíte, je to trestný čin zvýhodňování věřitele s trestní sazbou až 8 let. když to za vás zaplatí někdo jiný, je to totéž, jen vy jste spoluviníkem. Nicméně na pohledávku, vzniklou před konkurzem, by neměl být brán zřetel a věřitel by ji podle platných zákonů měl odepsat, protože ji bohužel nepřihlásil do konkurzu. Krom toho v době trvání konkurzu na ničem nenabíhají úroky. Toto ovšem asi neplatí pro stát. Takže finanční úřad počkal na ukončení konkurzu a poté začal dlužnou částku vymáhat včetně úroků a včetně úroků z prodlení. Dopadlo to tak, jak to dopadnout muselo: brácha, který žil několik let v trvalém stresu, měl mozkovou příhodu. Ochrnul na půl těla a je v invalidním důchodu. Stát nejenže nedostane skoro nic, ale podařilo se mu ve spolupráci se správcem konkursní podstaty totálně ekonomicky zlikvidovat jednu rodinu. A aby stát nebrblat, Brácha jednou na splátku dluhu pošle 200,- Kč, jindy nic, protože prostě nezbylo. Dluh je díky úrokům a úrokům z úroků prakticky nesplatitelný a brácha je doživotně nemajetný, může vlastnit jak dvoje trenky a jedny ponožky. A když se rozšoupne, tak si ještě přikoupí košili :-)

 • 24. 2. 2020 12:57

  L.

  Dost se v tom zmateném výkladu ztrácím. Ale pochopil jsem, že jste schválně nezaplatil splátku dluhu a pak se rozčilujete, že vám to připomněli až po třech letech?

 • 24. 2. 2020 15:46

  Jaromir

  To ti neudělali oni, ale udělal sis to ty sám!

  Moje bývalka měla taky dluh pár desítek tisíc a během asi čtyř let nesplácení se to zečtyřnásobilo.

  Takže ty jsi musel neplatit ne několik splátek, ale odhadem tak rok dva neplatit.

  Jestli pak nám tu trošku nelžeš.

  A mít dluh je TVOJE povinnost. Že si lidé myslí, že je povinnost věřitele tahat z nich peníze je jejich problém. Je to tvůj problém, TY si máš vést deník co kde zaplatit a navíc u tak směšně nízkého dluhu, když nemáš nato abys zaplatil 35 000 to celkem je to směšné, to by každý študák zaplatil z brigád.

  Prostě ses na to vykašlal a ne jen pár splátek, to bys měl navýšený dluh o 10-15k,

  Takže nevím, co jsi těch pár měsíců dělal, když jsi nebyl schopný ani brigádama to dohnat a vykašlal ses na to.
  Neměl jsi rezervy, což je zase tvá chyba.
  Že ani pak nevíš co kde máš zaplaceno, ok, stojí tě to peníze, takový je svět.

  A ano, TY to musíš tlačit, dluh je tvůj problém, to je normální.

  Navíc nechápu, proč ti nedali splátkový kalendář s nižšími částkami, že ty ses na to vykašlal tak na rok a neplatil vůbec "bo to nejde"?

  Nenapsal jsi jim, neplatil, nekomunikoval, rezervy neměl, o splátkový kalendář s nižšími částkami nežádal, dělal mrtvého brouka, na brigády a druhou třetí práci nechodil a teď tu píšeš, že ti tam něco zbylo...

  Se z toho pouč a příště buď neber dluhy, když nejsi schopen plnit své závazky a nebo řeš věci včas... Z 7k na 35k ti to nenaroste nezaplacením dvou splátek a i kdyby jo, je zase tvůj problém, že nečteš sankce...

 • 24. 2. 2020 18:51

  bez přezdívky

  Ano,dluh je můj problém. Ano,dluh jsem si způsobil sám. Ale já se bavím o formě vymáhání dluhů v České republice,která nemá nikde ve světě obdoby. A je likvidační. Díky výši škola čar a kouzel nákladů řízení. Každý študák zaplatí 35,000 z brigád ? Tak možná ten,co mu rodiče platí veškeré náklady,včetně jízdenky na autobus,ne student,který si vše platí sám.

  Prostě ses na to vykašlal a ne jen pár splátek, to bys měl navýšený dluh o 10-15k,

  No vždyť to říkám ze 7 na 35 k regulérní exekuce a 15 naskákalo vynecháním pár splátek, myslíte že jsem neposílal menší částku? posílal,ale když pošlete např.: 500,- protože víc nemůžete, a z toho jde 300,-Kč na úroky z úroků a na jistinu 200,-Kč to je jiná, a o tom je tady řeč.

  Prostě Adámek rozhodl, je to tak a hotovo :)

 • 23. 2. 2020 17:06

  bez přezdívky

  Mnoho dluhů vzniká půjčováním si na zbytné věci - mobily, dárky, dovolená. A další problém, jak mohou banky půjčit nemalé částky starým lidem odkázaným na důchod, je jasné, že se dříve nebo později dostanou do dluhové pasti a nebudou schopni splácet. Jistě banky to ne..re, ti jim uvalí exekuci na důchod a z čeho budou dlužníci žít, je jim naprosto lhostejné. Důchody u nás nejsou k žití, ale k živoření a když se pak má zaplatit splátka úvěru (a někdy ne jednoho současně), bydlení a další základní potřeby, tak je situace jasná.
  A důstojný život dlužníka je pojem k smíchu, ten by nebyl příliš důstojný ani bez splátek dluhů, event. exekuce nebo insolvenční splátky. Práva věřitelů? Proč půjčili cca půl mega starému člověku a stačil jim k tomu jen důchodový výměr? Je to bludný kruh, který není přijatelný ani pro jednu stranu.

 • 24. 2. 2020 14:02

  bez přezdívky

  Já se celý život řídím tím, že si půjčky neberu a kupuji pouze to, na co mám peníze. K tomu ještě musím mít určitou rezervu. Jestliže je na někoho vyhlášen konkurz, může si za to většinou sám. Upozornění na dluh přichází většinou vícekrát. Finance si musí každý průběžně kontrolovat jak v podnikání, tak v soukromí a nenechat to dojít tak daleko a spoléhat se, že to nějak dopadne. V ČR je finanční gramotnost bohužel velmi nízká, ve školách se o ní prakticky neučí. Existují i různá připojištění pro případ nemoci. Důchodci si berou většinou půjčky na to, aby pomohli svým potomkům.
  Jinou kapitolou je to, že z dluhu 100 kč jsou tisíce.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).