O jakou statistiku opíráte své tvrzení? Víte, řeknu vám jednu věc: Když jsem byl před laty na první pitvě, tak pan profesor Tesař tehdy "otevřel" zemřelého cca 65 letého muže. A když nám ukazoval plíce, tak pronesl památnou větu: Nemohu říci, zda tento muž celý život kouřil či zda celý život žil v Praze. Dobré, že?
Pan profesor to značně zjednodušil a vy jste to bezmyšlenkovitě přijal. Pokud někdo žije v Praze u ulice po které projede denně 40 a více tisíc aut, jistě má plíce podobné kuřák. Na většině míst je ale vzduch méně znečištěný než na vesnicích, kde se v zimě valí dýmy skoro z každého komína.
Průměrný věk dožití kuřáků je o 7 let pod průměrem zatímco obyvatelé Prahy se v průměru dožívají o 2 roky víc než je průměr. Kouření je tedy asi o něco škodlivější než bydlení v Praze:)
Jak psal již kolega, na AIDS také nikdy nezemřeš. AIDS je pouhé "selhání imunity" a to není smrtelné.
Smrtelná je až nemoc, kterou potom dostaneš.
V tomto je náhodou ztotožnění AIDS a kouření docela přesné (ani jedno přímo smrt nepřivodí, ale oboje má velmi často fatální průvodní projevy, ačkoliv s obojím se dá "žít" desítky let).
Buď jak buď, kouření je hnusné. zdraví škodlivé a obtěžující. Nejenom pro kuřáka, ale zejména pro okolí. Někde nahoře padly finanční údaje o ziscích na kouření a podobně. Je to samozřejmě demagogický nesmysl založený na neúplných údajích. Jedna léčka rakoviny u kuřáka vysaje zisky z kouření stovek osob. Jenom to přerozdělení peněz financujeme z jiného balíku. Takže ano, peníze ze zisků z prodeje cigaret a potažmo i alkoholu rozhodně nejdou všechny na léčbu těch chorob, s nimi spojených. Takže defacto na kouření jedněch doplácíme všichni. Osobně kouření považuji za projev slaboduchosti. Není přece logické se sám zabíjet. A ještě za to někomu platit.
Ano, ale v tomhle je právě ta záludnost statistik... Prostě v momentu, kdy někdo kouří a onemocní na rakovinu, tak je automaticky započten do kolonky "příčina kouření". Na tom by nebylo nic až tak špatného nebýt toho, že s dalšími faktory už se zas tak jednoznačně nepočítá a tím se proti kouření relativně sníží.
Aby bylo jasno, sám jsem nekuřák (odjakživa, ne odnaučený kuřák) a opravdu nemám žádný důvod kuřáky hájit.
Nicméně mě dlouhodobě zajímají různé statistiky, finance a metody manipulace a tam se bohužel nemohu zbavit pocitu, že to s argumenty proti kouření není tak docela v pořádku a negativa se prakticky ve všech ohledech nadsazují.
Tak zase ale neexistuje doktor, ani přírodní léčitel, který by někomu nařídil kouřit cigarety, aby mu to prospělo i v čistě nějakém specifickém problému. Tudíž buď to danému člověku přitíži jen nevýrazně a dožije se i 80let, nebo kvůli jeho dalším problémum se zdravím ho to akorád dobije a nemusí skončit jen s rakovinou.
Víte že bych si s tím přírodním léčitelem nebyl moc jistý?
A určitá pozitiva vám potvrdí i lékaři, například menší riziko rozvoje Alzheimera a Parkinsona v tom, že ve většině případů kuřáci méně přibývají na váze. Další oblastí mohou být některé psychiatrické diagnózy (schizofrenie a obecně zvládání stresu), vliv na rozvnováhu dopaminu atd. je poměrně jasně kladný.
U normálních chorob to nicméně lékař ani náhodou nedoporučí, protože se bere za prokázané, že negativa docela výrazně převažují. V tomto ohledu bych s tímto přístupem souhlasil, nicméně ve velmi specifických případech, třeba typu těch psychických, by možná klady kouření převládnout mohly. A kdoví - v případě elektronické cigarety s minimem vedlejších dopadů bych v budoucnu úplně nevylučoval, že by si to mohl troufnout lékař doporučit...
Tak to není pravda. Babička silná kuřačka před porodem přestala "kvůli dítěti" kouřit. Objevily se zdravotní potíže, šla k lékaři na vyšetření, ten jí vyšetřil a povídá: Vy jste kuřačka. Ale teď nekouřím. Ženská bláznivá! Chcete potratit? Hned začněte zase kouřit!
Babička zase kouřila, potíže zmizely a vše dobře dopadlo. Tenhle příběh mi vyprávěla s cigaretou v ruce i poté co překročila osmdesátku. A ne nevymyslila si ho.
Mému zdraví škodí daleko víc fanatičtí zakazovači. Zahrávejte si a ostatní jako odvetu zakážou něco vám. A věřte, že každému je co.
Požadavek magorů vyžadujících v kuřáckých restauracích zákaz kouření je stejný, jako vyžadovat v cukrárně guláš. Sám nekouřím ani v kuřácké, ani nekuřácké a budu bránit právo majitele rozhodovat o svém majetku.
Ale statistiky se nedělají "umřel na kouření". Dělá se statistika na co kdo umřel a zda byl kuřák, trpěl nadváhou, v kolika letech to bylo...
No a pak z toho vyjde, že kuřáci umírají dřív a že častěji to je na rakovinu. A nemusí to být jen ta samozřejmá rakovina plic.
Samozřejmě, dostanete takhle jen korelaci, nikoli kauzalitu.