Názory k článku Důchody ve východní Evropě - chudoba penzistů...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 25. 9. 2006 15:45

    milan (neregistrovaný)
    "Za "chudého" se v členských zemích Evropské unie považuje ten, jehož měsíční příjem nedosahuje 60 % mediánu (v některých studiích průměru) mzdy v daném státě."

    Jeste ze se chudoba nemeri z medianu EU, to bysme byli pod hranici chudoby i my pracujici....
  • 25. 9. 2006 16:57

    www.andele-svetla.cz (neregistrovaný)
    Po vstupu do EU firmy ještě více zvyšují pracovní požadavky po svých zaměstnancích.NIKOHO NEZAJÍMÁ KVALITA A MNOŽSTVÍ VOLNÉHO ČASU. Takto se zvyšuje otroctví lidí při jejich masové čipizaci. Lidská práva jsou jen na papíře, coby jakési sci-fi, které není dosažitelné.Více na našem webu(místo jména)-sdělení 2270,2634

    (DULEŽITÉ INFO –
    VESMÍRNÉ LODĚ SIL SVĚTLA nafilmované z oběžné dráhy kolem Země kosmonauty stanice MIR a astronauty raketoplánů.Kolem Země se nachází 100 tisíc velkých MATEŘSKÝCH LODÍ s 250 miliony mírumilovných Vesmírných lidí . Nafilmované VESMÍRNÉ LODĚ najdete na našem webu v MENU - videoklipy .Nafilmované záběry jsou úmyslně vládami USA a RUSKA utajovány .)
  • 26. 9. 2006 0:31

    yuppie (neregistrovaný)
    A takhle to vypadá, když si nějakej předčasnej adolescentní senil do (invalidního) důchodu nestihl ušetřit ani na psychiatrickou léčbu, ani na svěrací kazajku. :)
  • 26. 9. 2006 0:26

    čecháček (neregistrovaný)
    Takže se tím okamžikem odhlásím od platby sociálního pojištění. Přeji eráru mnoho zdaru při naplňování státní kasy na důchody dnešní : )
  • 26. 9. 2006 8:57

    anonymní
    Ono se řekne, vemte svoji budoucnost do svých rukou. Rád bych si penzijně, stavebně spořil, investoval do podílových fondů. Ale z čeho, pokud člověk žije téměř od výplaty k výplatě? A vyšší nebo nové poplatky na sebe nenechají dlouho čekat! Ne každý si může stanovit cenu své práce, většinou zde dochází k vykořisťování.
    Srovnáváme nesrovnatelné. Chceme mít ceny a platby tak jako ve vyspělých zemích, kde však berou 5x větší mzdu. Dejte lidem stejné podmínky ve výdajích, ale i v příjmech!

    Jak tady někdo chytře napsal: Jeste ze se chudoba nemeri z medianu EU, to bysme byli pod hranici chudoby i my pracujici....

    Pokud si selsky spočítám, penzijně spořím např. pětistovku. Fond mi ji sice nějak zhodnotí, ale zároveň pracuje inflace. A ta inflace je mnohem vyšší, než je oficiálně udávána. (např. počítače jdou cenově dolů, ale jako důchodce mne budou více zajímat ceny plynu, léků, které letí nahoru závratným tempem)Takže po mnoha letech penzijního spoření mi fond bude vyplácet zase jen tu pětistovku nebo lépe řečeno o něco více, ale já za to "o něco více" koupím zase jen to co kdysi za tu pětistovku nebo ještě méně.
    Navíc když sleduji hospodaření penzijních fondů a vidím, že do systému se zatím jen přilévají příspěvky účastníků, ale téměř žádné důchody se nevyplácejí, tak až nastane hromadná výplata penzí, musí se systém zhroutit, protože nebude z čeho vyplácet. I kdyby bylo penzijní povinné, nastane situace, že na 1 důchodce bude zase penzijní fond shromažďovat platby od několika pracujících účastníků, tzn. bude to podobné, jako nyní, jen to bude od státu oddělené a bude to v soukromých rukách s možností krachu či tunelu...

    Pokud sleduji úmrtní oznámení, tak vidím, že na jedné straně vymírají staré ročníky, co zažily kapitalismus, koncentráky, válku a na druhé straně šedesátnící, co se důchodu nedožili nebo v něm byli jen chvíli. Takže nějaké plkání o prodlužující se délce života může spasit jen ODS ve svých volebně agitačních sociálních programech. Až vymře generace z války, budou se tu dožívat lidé tak do těch 65, do důchodu se má chodit v 68, takže lidé budou umírat ještě v pracovním procesu a penzijní fondy budou hrabat a hrabat. a takřka nic nevyplácet. Trochu morbidní představa, ale plno "éček" v potravinách všeho druhu a neustále rostoucí onemocnění různými rakovinami hovoří jasně...
  • 3. 10. 2006 14:58

    mar (neregistrovaný)
    Ne každý si může určit cenu své práce, ona totiž ta jeho práce třeba vyšší cenu nemá. Spousta lidí nadává třeba na nízké platy prodovaček, ale málokdo by byl ochoten platit za nákup víc, kdyby věděl, že prodavačka má vyšší plat než ve vedlejším obchodě.
    Je sice hezké řici dejte nám stejné platy jako na západě. Stejně by to mohl říci třeba Somálec. Je jasné, že se všichni nemohou mít stejně dobře. roli zde hraje i to jak pracovali naši předci (je to stejné jako v osobním životě), ten jehož předci vyprodukovali více, se má lépe i díky tomu, a aby jej chudší dohnal, tak musí nyní vyprodukovat více on, nestačí produkovat stejně (a ani v produktivitě na tom nejsme stejně jako na západě).

    Já sice nejsem zastánce úplněho přechodu na připojištění, ale to co píšete Vy je nesmysl. proč by se musel systém zhroutit? Proč by pracující pak museli zase financovat důchodce? Prostě by si tam během života ukládal/spořil. A pak v důchodu by se mu platilo z toho, co naspořil. Nemuseli by mu platit pracující. Prostě během plateb odvedl třeba milion, tak nyní tam ten milion (zhodnocený úroky, znehodnocený inflací) je! A teď se mu bude postupně vyplácet. Nevýhody to má jiné, ale tuhle ne. je to úplně něco jiného než průběžný systém, ty peníze tam zůstávají ležet do doby než se začnou vyplácet. Dnes tam nezůstávají žádné ležet, co se vybere se vyplatí v daném roce. U toho soukromého by se vybíralo během aktivního života, ukládalo a pak vyplácelo, ty peníze by tam fakticky byly.

    Délka dožití se zatím prodlužuje, a myslím, že bude i nadále.
  • 3. 10. 2006 15:23

    anonymní
    Snad si bláhově nemyslíte, že ten milion, co jim tam nacpete, tam zůstane ležet dokonce zhodnocený a bude tak z čeho vyplácet. Metrostav s.p. - tunelování vám nic neříká?
    Pokud hovoříte o tom milionu, když vezmu kalkulačku, budu spořit 40 let, tak tam musím dát cca 2083 CZK, abych tam ten milion dal. Myslíte, že všichni na to mají spořit 2083 měsíčně?
  • 5. 10. 2006 11:52

    mar (neregistrovaný)
    Tak to je ale rozdíl. Já nepsal, že jsem zastánce úplné zrušení průběžného systému a přechod na plně spořící.
    Je zde evidentní rozdíl v logice.
    Původně jste psal:
    "Navíc když sleduji hospodaření penzijních fondů a vidím, že do systému se zatím jen přilévají příspěvky účastníků, ale téměř žádné důchody se nevyplácejí, tak až nastane hromadná výplata penzí, musí se systém zhroutit, protože nebude z čeho vyplácet. I kdyby bylo penzijní povinné, nastane situace, že na 1 důchodce bude zase penzijní fond shromažďovat platby od několika pracujících účastníků, tzn. bude to podobné, jako nyní, jen to bude od státu oddělené a bude to v soukromých rukách s možností krachu či tunelu..."

    Což jsem kritizoval, protože to je nesmysl. Smysl z toho má zmínka o krachu a možném tunelování. To je jedna z nevýhod spořícího systému a jeden z důvodů, proč nejsem zastáncem plného přechodu na takový systém, ale to tvrzení o jednom důchodci a více pracujících je nesmysl. Protože pokud by nedošlo k tunelování a krachu, tak pak tam ty peníze budou. Vy jste v tom smíchal dvě věci z nichž jedna je nesmyslná.
    A milion byl jako příklad. Nemyslím, že na to má každý, ale i dnes platí, že se mohou vyplatit jen peníze vybrané. Takže to že na to někdo nemá je kompenzováno penězy jiných. Nevím jaké řešení byste si představoval Vy, nebo snad chcete tvrdit, že není potřeba nic řešit?
    A třeba člověk, který dnes má mzdu 10 000 hrubého odvádí na sociálním pojištění (včetně plateb zaměstnavatele) 3400 korun měsíčně. Samozřejmě jsou z toho třeba placeny invalidní důchody, podporav nezaměstnanosti...
    Já si myslím, že současný systém je neudržitelný (a na tom se v podstatě shodují všichni odborníci) problém je v tom, že se neví jak to řešit a každý politik má jiný názor. Já proto navrhuji část průběžná jako dnes (solidarita), část spořící (odpovědnost a motivace každého z nás), a část platby od dětí (rodič dostane něco za vychování dětí, čím lépe děti pracují tím více dostane a tak se zohlední výchova, investice do vzdělání dětí...). Poměr plateb je námět k diskuzi. (každý třetinu?) Je jasné, že při současném systému a rychlejším přibývání důchodců než pracujících bude mít tento systém problémy a pokud jej nepředěláme, tak se bude buď muset zvyšovat věk odchodu do důchodu, zvětšovat rozdíly mezi důchody a platy, nebo platit vyšší odvody.
    Jaké řešení by se líbilo Vám?
  • 5. 10. 2006 12:54

    anonymní
    Pokud reagujete na můj příspěvek z 3. 10. 15:23 , tak mi nepřisuzujte "Původně jste psal: Navíc když sleduji ..."

    Když vezmu v potaz "spořit cca 2083 měsíčně", aby si člověk naspořil do penze milion - tak tento týden jsem někde zrovna četl, že by si lidé měli spořit minimálně 2000 měsíčně na penzi. Je to hezké, ale při dnešních platech a životních nákladech? přitom se spoří v průměru snad jen 500 a ještě je to úspěch ...

    Také jsem tento týden v HN četl o nákladech na zdravotnictví. proudí do něj asi jen čtvrtina vybraného pojistného! Zbytek se využije na něco zcela jiného. přitom nám ODS nesutále tvrdí, že se musí ve zdravotnictví začít platit. Tak nevím, jak je to s tou pravdou i u sociálních výdajů. Aby to nakonec nebylo jak s tím zdravotnictvím. Pokud bude mít ODS málo, zavede také poplatek za dýchaný vzduch - vždyť je přece zadarmo a přitom je potřebný k žití...Takto se dá vymyslet spoustu dalších poplatků. Někdo si chce namastit kapsu a vy obyčejní, blbí občané, plaťte! Za cokoliv.
    Zrovna tak zkreslený inzerát s. Tlustého o dluhu. Jen se nám lže, aby nás mohla ODS ještě více odírat. Málo kdo má přístup k hodnověrným číslům a dokáže se v nich orientovat. A tak záleží na tom, jak se informace podá a jak na ni lidé skočí. Bohužel je asi dost hloupých, co blábolům ODS stále věří. Pak nemá republika vypadat tak jak vypadá ...
  • 5. 10. 2006 13:22

    mar (neregistrovaný)
    Tak promiňte, považoval jsem Vás i za autora toho prvního příspěvku, na který jsem reagoval 3.10.

    Samozřejmě pokud by si lidé měli spořit sami, tak by se jim museli snížit odvody - tedy sociální pojištění placené dnes. O to by měli vyšší platy a mohli by si spořit. Proto jsem uváděl ten příklad s odvody z 10000 platu. Část ovodů by samozřejmě zůstala.

    To, že není přístup k číslům, třeba o odvodech, vybraném a placeném pojistném... není pravda. Stačí si přečíst zákon o státním rozpočtu, výroční zprávy zdravotních pojišťoven... To že se v nich lidé neorientují je pravda, ale to je spíše o jejich hlouposti.
    Evidentně jste to zase postavil do role politické. Proč zde nekritizujete i třeba lži ČSSD o výšce dluhu za rok 2005, který je nakonec vyšší než tvrdili? Já zde nechci vést debatu o tom, která strana je horší, chtěl jsem vést debatu o tom, jak naložit s důchodovým systémem. Smysluplnou debatu, na základě argumentů a ne hodnocení politických stran.

    A zajímal by mne ten článek, ve kterém jste četl, že do zdravotnictví proudí jen čtvrtina vybraných prostředků. Nebyl by odkaz? Nebylo to náhodou tohle: "Komora zdůvodňuje svůj návrh tím, že stát zaplatí do zdravotnictví jen čtvrtinu toho, co odvede spolu se svým zaměstnavatelem člověk, který má průměrnou mzdu." Jestli ano, tak jste to vůbec nepochopil. To znamená, že stát v průměru za státní pojištěnce platí čtvrtinu toho kolik zaplatí na zdravotním pojištění pojišťovnám zaměstnanec s odvody zaměstnavatele. Znamená to tedy, že průměrný zaměstnanec zaplatí za rok třeba 16000 (což jde přímo pojišťovnám) a stát zaplatí za státní pojištěnce (za důchodce, děti, nezaměstnané...) pojišťovnám třeba 4000 na hlavu a rok. Pokud jste četl něco jiného, tak bych uvítal odkaz.
  • 6. 10. 2006 8:52

    C M L (neregistrovaný)
    Pravicová politika by vám snížila odvod na sociální nebo zdravotní třeba o stovku měsíčně, ale občan by si musel platit třeba ty zmiňované 2 litry. I když by se o něco zvýšily platy, v konečném dopadu by většina lidí platila víc a brala míň. Oficiální údaje o inflaci okolo 2-3 % nikdo nemůže brát vážně.
  • 6. 10. 2006 9:29

    Radek (neregistrovaný)
    Máte pravdu, informace o inflaci nemůžete brát vážně - jsou nadhodnocené. Například vůbec neberou v úvahu zvyšování kvality elektroniky, jejíž cena klesá ;-).
  • 6. 10. 2006 15:12

    mar (neregistrovaný)
    Další, který do toho tahá politiku, ale řešení žádné, jak běžné na diskuzích. Tak jak byste to řešil Vy? Neříkejte pravice a levice, o to mi nejde. Jde mi o řešení důchodového problému. Řekněte jestli se zvýší odvody, sníží důchody, zvýší věk odchodu do důchodu, nebo se bude vyplácet dokud to půjde a pak prostě na někoho už nezbude... A ne nějaké nesmysly o tom, že pravicová a levicová politika by udělala to a nebo ono, také bych mohl psát, že levicová politika mi vše sebere, aby to mohla rozdat flákačům. Bohužel na diskuzích většina lidí si myslí, že jejich oblíbená strana je bez chyb a neoblíbená dělá jen chyby. Jenže tak to není. Konečně by bylo vhodné, aby se lidé začali spíše přemýšlet nad jednotlivými návrhy.
  • 6. 10. 2006 15:16

    mar (neregistrovaný)
    A proč nemůžu brát vážně oficiální údaje o inflaci. Vždyť pokud budu mít pochybnosti, tak si to můžu alespoň částečně zkontrolovat. Vy ne? vemte spotřební koš, zapište si ceny v obchodech, u poskytovatelů služeb... a totéž udělejte za rok a uvidíte. Samozřejmě ve spotřebním koši statistického úřadu jsou věci, které lidi běžně spotřebovávají (stavební práce, auta, paliva, potraviny, oblečení, nábytek...). Klidně se může stát, že Vy kupujete jen část z toho zboží, takže změna cen pro Vás osobně může být jiná, než u Vašeho souseda, který spotřebovává něco jiného. Ale klidně můžete porovnat i změny cen jednotlivého zboží. Pak nám sem můžete dát celou zprávu s jednotlivými položkami.
  • 10. 10. 2006 7:39

    anonymní
    Já to vidím na naší rodině. Ačkoliv dostaneme přidáno, zároveň se zvýší životní náklady. Spotřebu máme zhruba stejnou. Přesto jsme před několika málo lety stačili ještě něco ušetřit, dnes jde o holé přežití.
    Pokud vezmu např. reality v našem regionu - byt 3 + 1 panelákový z dob socialismu (které po převratu s. Havel odsoudil), v původním stavu. Před 2 lety za 800 - 900 tisíc, dnes bez jakýchkoliv úprav za 1,3 - 1,4. Za tu sumu byl před 2 lety kompletně zrekonstruovaný byt. Pokud na takovýto byt spořím a mám našetřen milion, rázem stojí milion a půl a ten půl milionu mi nikdo na úrocích nedá. Když toto zahrnu do spotřebního koše, co by se o tolik muselo meziročně zlevnit, aby vycházela ty dvě procenta inflace? Komunisti aspoň zlevnili lokomotivy nebo elektrárnu, aby se ceny vyrovnaly, ale dnes se u nás lokomotivy ani elekrárny neprodukují ...
  • 28. 12. 2006 10:59

    HdX (neregistrovaný)
    Ano to je ten problém! Při průměrné mzdě nelze našetřit na slušný důchod. Každá budoucí důchodová reforma bude znamenat zhoršení postavení důchodců. To, že se prodlužuje věk dožití není zásluhou dnešního kapitalismu, to je zásluhou života za socialismu, kde nebylo takové vypětí a stresu, jakému jsou zaměstnanci vystaveni dnes. A v nejbližších letech se ukáže, že budou umírat stále mladší lidé, které dnešní kapitalisté ždímají až k úplnému vyčerpání. Právě fyzicky pracující, kterých je většina v profesích jako je zemědělství, stavebnictví, strojírenství.... nevydrži to vražedné tempo vykořisťování a jen málo z nich se dožije důchodového věku, proto souhlasím s komunisty, že zvyšování věku odchodu do důchodu neni nutné ani dnes, i když důchodců je hodně. Čím je jich více, tím jich bude více v následujících letech umírat. Kdyby ODS zvýšila věk odchodu do důchodu na 72 let, pak se ze slovníku pojem "důchod" může vymazat. Do tohoto věku nikdo nevydrží požadované pracovní tempo, leda poslanci.
  • 28. 12. 2006 14:22

    eLeM (neregistrovaný)
    Lépe bych to nenapsal. Teď se již jen těšte, jak vám dají radek, jezevec či LK do těla, jak budou proti.

    Domnívám se, že přáním ODS je katagorii důchodců zcela vymýtit. Lidé budou umírat v pracovním procesu. Jen chudáci podnikatelé, politici a manažeři budou mít výjimku, ti naopak budou do důchodu odcházet ještě dříve, a budou pobírat zvláštní rentu, aby si mohli důchodu náležitě užít.

    Na jednu stranu není práce pro lidi v produktivním věku, na druhou stranu prodlužovat věk odchodu do důchodu? Kdyby tzv. "nebyli lidi", ale takto?
  • 2. 1. 2007 17:47

    jandera (neregistrovaný)
    Tvuj blabol stoji za prt odpracuji 45 roku a za odměnu mi socani sníži duchod možna v roce 2013 jestli se dožiji a o bolševikach mi ani nespominej to byla a je banda debilu
  • 30. 8. 2010 21:26

    mrty (neregistrovaný)

    ??Jakm vpotem dojdu k tomu co tady pou e 6500Sk = 147euro kdy jedno euro je cca 30Sk ???!!!

  • 30. 8. 2010 21:28

    márty (neregistrovaný)

    klávesnice se mnou laškuje tak znovu. Jakým výpočtem dojdu k tomu co tady píšou že 6500Sk= 147euro když euro je cca 30Sk ??!!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).