Jiří Drahoš má důchod 37 tis.Kč, tím se chlubila jeho manželka. Mě by zajímalo, jaké tedy měl měsíční příjmy, protože musely být hodně vysoké.
Obecně o důchodech se dá říci toto:
ČR dává na důchody cca 9,8% HDP. Průměr EU je 13,8%. To je důkaz, že vláda ČR odepisuje důchodce.
Státní výdaje na důchody v % HDP v r.2014:
Řecko 17,5-Itálie 16,5-Francie 15,3-Rakousko 15,0-Portugalsko 14,9
Průměr EU 13,8
Nizozemí 13,5-Finsko 12,8-Belgie 12,2-Německo 12,2-Španělsko 11,9-Slovinsko 11,6-Lucembursko 9,8
Česká rep. 9,8
Malta 9,5-Kypr 9,4-Slovensko 8,5-Litva 8,2-Estonsko 7,9-Lotyšsko 7,8-Irsko 7,2
Není to nemožné. Musíš si uvědomit několik věcí. Zatímco hulvát Zeman několikrát za své politické postoje k minulému režimu byl ze zaměstnání vyhazován, jednou dokonce nemohl 2 roky najít práci, slušňák Drahoš dělal hladce kariéru profesionálního papaláše, vždy ve vedoucích funkcích, cesty a pobyty za západě. Po převratu Zeman nebyl celou dobu ve vysokých politických funkcích, mezi tím byl roky na i podprůměrně placených pozicích. Navíc ty politické funkce jsou lukrativní z velké části kvůli "náhradám", ze kterých se neplatí odvody. Drahoš pokračoval v kariéře profesionálního papaláše.
Takže není divných Zemanových 15, divných je Drahošových 37 z pozice státem placeného úředníka. Na takový důchod musel mít plat opravdu extrémní, zvláště když si uvědomíme, že k "urvání" mohlo dojít až po převratu. Pokud ovšem je tvrzení paná Drahošové pravdivé.
Krom výše důchodů mne zaujala jiná věc: Zeman uvádí, že má našetřeno cca 12 mega + byt ve tvrzi v Novém Veselí. Dobře, tomu se dá věřit. Naproti tomu Drahoš má slušný důchod (takže musel mít velmi slušný plat), ale má jen 4-pokojový byt + chatu, úspory cca 100.000,- Kč. To všechny ty prachy, co si v životě vydělal, s rodinou prožrali? Tak podobným týpkům prostě nevěřím, to už je pro mne důvěryhodnější Zeman.
Pokud se týká výše důchodu prof. Drahoše, chlubení manželky (pokud nějaké bylo a nejde o sdělení "jedna paní povídala") bych nepovažoval za příliš relevantní informaci. Navíc, byla-li by to pravda, nepředpokládám, že by to někomu sdělovala tím způsobem, že by uváděla základní výměru, procentní výměru, zvýšení za práci nad nárok (bez pobírání důchodu) a částku z důchodového spoření a pod.
Musel bych si přepočítat, jestli to u něj bylo vzhledem k jeho věku (68 let - bez záruky) z běžného důchodového pojištění vůbec možné. Ona je totiž už asi deset let díky druhé redukční hranici zastropována výše výpočtového základu, takže je limitována i maximální výše důchodu z 1. pilíře. Navýšit se to dá o nějakou relevantní částku jen dobou pojištění do dosažení důchodového věku a ZEJMÉNA (pojištěnou) prací nad nárok bez pobírání důchodu.
Pro ilustraci - v r. 2018 je např. druhá redukční hranice ve výši 119916 Kč a první ve výši 13191 Kč.. Případná částka osobního vyměřovacího základu nad druhou redukční hranici se nezapočte při výpočtu důchodu vůbec, částka nad první hranici se započte z 26 % (pod ní ze 100 %). Díky redukcím se tak z vyměřovacího základu nad druhou redukční hranici zohlední do výpočtového základu jen 40940 Kč. Při uznaných 44 letech pojištění činí procentní výměra důchodu 66 % výpočtového základu, tj. zde 27021 Kč. Při základní výměře 2700 Kč (je pro všechny stejná) a 44 letech pojištění je tedy maximální letos dosažitelná výše důchodu 29721 Kč.
(Ale jak píši výše, práce nad nárok na starobní důchod (bez pobírání důchodu) zvyšuje za každý odpracovaný kvartál procentní výměru důchodu o 1,5 %, tedy za rok o 6 %. Je proto zřejmé, že z letos vyměřeného důchodu na hranici maxima by po několika letech další práce BEZ POBÍRÁNÍ DŮCHODU takový důchod možný byl... Otázkou je samozřejmě návratnost takového rozhodnutí, vzhledem ke věku dožití.)