Vlákno názorů k článku Důchody spojily Zemana s Drahošem. Oba ale nebyli přesní, průměr u penzí je blízko středu od dyška. code - Jsem v důchodu pět roků a odpracovala jsem...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 5. 2. 2018 21:47

    dyška. code (neregistrovaný)

    Jsem v důchodu pět roků a odpracovala jsem 41 let, po roce 1989 došlo k privatizaci a podnik který fungoval nový majitel do dvou let zlikvidoval. Byla jsem nucená po padesátce hledat práci a nebylo to lehké. Nakonec jsem se dvěma maturitami skončila jako uklízečka a jedno mě to nebylo, ale dopracovala jsem se k důchodu. V důchodu je i můj manžel, který byl několik roků v částečně invalidním důchodě - je po operaci páteře. Je vyučený slevač a dříve toto povolání bylo v jedničce jako třeba horníci. Následně jezdil s kamionem, autobusem, těžkými stavebními stoji - zkrátka má řidičák na vše. Jako řidič pracoval u jednoho podniku - v JZD, kde byly platy podprůměrné. Důchody nemáme na spodní hranici, ale ani nadprůměrné. Jen je pro mě nespravedlivé, že ti co nemají odpracované roky - těm se počítá důchod z neodpracovaných let z průměrné mzdy, proč ne z MINIMÁLNÍ, proč z průměrné.? Takže znám okolo sebe několik důchodců, kteří mají důchody kolem 16 000,- i více a pracovali minimálně a to je nespravedlivé a pro řádně pracující deprimující. Mají invalidní důchod a to třeba na to, že jsou alkoholici - bohužel, nebo jim práce nevoní a stálými nemocenskými se dopracovali do invalidního důchodu. A těchto důchodců není málo, co odvedli na sociálním? co skoro nic a důchod mají královský a při každém zvýšení se jim procentně navýší důchod o hodně víc než těm důchodcům - jako jsme já s manželem a nám podobní.
    Tohle by se mělo změnit - př. neodpracované roky počítat se mzdy minimální nebo z takové, kterou měli když pracovali, ale ne z průměrné mzdy.

  • 6. 2. 2018 10:48

    Láďa (neregistrovaný)

    Proboha přestaňte papouškovat tenhle nesmysl s výpočtem důchodu z průměrné mzdy. To je tolikrát vyvrácená blbost, že tomu může věřit jen absolutní negramot:
    https://poradna.naseduchody.cz/pokud-nekdo-nikdy-nepracoval-bude-mu-duchod-vypocitan-z-prumerne-mzdy/

  • 6. 2. 2018 22:59

    Janek (neregistrovaný)

    Milý Láďo, prosím, můžete mě vysvětlit jak člověk, který chodil do pomocné školy a vyučil se ševcem, několik málo roků - asi 8, pracoval jako obuvník u podniku Snaha Brno, potom ve svíčkárně asi 2 roky. Nějakou dobu a opakovaně byl na pracáku. Následně byl nemocen, byl na dvou operacích a nyní je v invalidním důchodu. Denně je opilý, má kolem 40 roků a ukazoval "Sdělení od ČSSZ" že důchod má pouze 17 tisíc a nějaké drobné, jak je to možné, že mu přidali tak málo. Ten dokument jsem na vlastní oči viděl, opravdu má přes 17 tisíc. Takový důchod, je dle mě slušný, já za odpracované roky - celkem 46 roků mám o více jak 4 tisíce méně.
    Děkuji za odpoveď

  • 8. 2. 2018 8:28

    Láďa (neregistrovaný)

    Pokud je to pravda, tak velmi pravděpodobně u něj došlo ke zvýšení stupně invalidity z 1. na 3. stupeň v letech 2010 nebo 2011, kdy byla chyba v zákoně a důchod se zvyšoval více, než by "logicky" měl.

  • 6. 2. 2018 23:26

    Janek (neregistrovaný)

    Dodávám doplnění - prosím o vysvětlení z čeho danému člověku byl důchod vyměřen? Mzdu - vzhledem ke své profesi neměl vysokou o odpracovaných letech ani nemluvím., těch odpracoval jako šafránu ... důchod má vyšší než současný prezident...

  • 8. 2. 2018 18:41

    ViR (neregistrovaný)

    No, 17 tis. je opravdu hodně. Nicméně, je potřeba vzít v úvahu: 1. Že u invalidních důchodů III. stupně se doba pro procentní výměru "dopočítává" tak, že se předpokládá, že doba do nároku na starobní důchod bude celá odpracována, a započte se pro staovení procentní výměry 100 % (jako náhradní). 2. Že doba pracovní neschopnosti je započtena jako doba náhradní a opět se započte 100 %. 3. Že doba v evidenci ÚP, kdy má dotyčný podporu nebo čerpá odstupné, je opět náhradní dobou, započtenou 100 %. Při výpočtu osobního vyměřovacího základu jde přitom o doby vyloučené, které tedy nezhoršují průměrný výdělek.

    Dotyčný 40 letý člověk (patrně tedy ročník 1977 plus minus), který vzhledem k nízkému vzdělání začal pracovat okamžitě po ukončení základní školní docházky, a který byl v evidenci ÚP opakovaně, ale nikoli dlouhodobě v kuse, tak klidně může mít pro procentní výměru důchodu uznaných až 52 (!) let doby pojištění, protože až do minulého roku se pro ročník 1977 počítalo s důchodovým věkem 67 let.

    Co je trochu problém, to je, že osobní vyměřovací základ (tj. průměrný výdělek za celou pracovní kariéru, přepočtený na současnou hodnotu peněz koeficientem růstu mezd) by vycházel asi na 33000 Kč.

    Ovšem na druhé straně, pokud by se ve výpočtu uplatnilo více vyloučených dob z důvodu nemoci či ÚP, a pokud by šlo o průměr převážně např. za období 1992 - 2001, tak by potřebné mzdy v daných letech byly jen 5110 Kčs na začátku až 15700 Kč na konci té dekády. To mi nepřijde nemožné. Takže při troše štěstí a souhře okolností to tak může být i v situaci, kdy ten dotyčný měl příjem jen někde kolem průměru.

  • 8. 2. 2018 22:05

    Láďa (neregistrovaný)

    1. Dopočtená doba se také může krátit.
    2. Správně, pokud nejde o nemoc v ochranné lhůtě.
    3. Úřad práce se hodnotí na 80 %.

  • 9. 2. 2018 14:48

    ViR (neregistrovaný)

    Ad 1. To jako, že se důchod vyměří s dopočtenou dobou podle předpisu platného k datu vyměření (před r. 2018) a následně se dopočtená doba zkrátí? :-o

    Ad 3. Jaké procento pracovní neschopnosti z důvodu nemoci připadá na ochrannou lhůtu? U mne to je za 44 let pojištění 0 %. Samozřejmě, výjimky potvrzují pravidlo.

    Ad 3. No, máme částečně pravdu oba, já zvažoval důchod vyměřený v minulosti. Aktuálně je to jinak, a to takto:
    " - doba vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání před 1. 1. 1996 se započítává plně bez jakéhokoliv omezení
    - doba vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání po 31. 12. 1995 se započítává vždy, kdy je vyplácena podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci
    - doba vedení v evidenci uchazečů, po kterou podpora není vyplácena, se započítává v rozsahu nejvýše tří let; tato doba tří let se zjišťuje zpětně ode dne vzniku nároku na důchod s tím, že z doby, která byla získána před dosažením 55 let věku lze hodnotit pouze jeden rok.
    Jestliže byla náhradní doba pojištění z titulu vedení v evidenci úřadu práce získána do 31. 12. 2009, hodnotí se pro posouzení nároku na důchod (pro získání potřebné doby pojištění) plně, ale pro výši důchodu jen v omezeném rozsahu 80 %. Doba evidence u úřadu práce získaná po 31. 12. 2009 se pro nárok na důchod i jeho výši hodnotí pouze v rozsahu 80 %."

    Účelem té úvahy v příspěvku výše bylo posoudit, zda bylo možné při zvážení těch nejpříznivějších okolností dosáhnout vysvětlitelným způsobem tvrzených 17 tis. invalidního důchodu. Byly tedy také zvažovány ty nejpříznivější možné varianty pro onoho důchodce. Jinak je běžné, že většina ustanovení platí jen za nějakých definovaných konkrétních podmínek, a je-li situace jiná, postupuje se jinak.

  • 14. 2. 2018 10:09

    Láďa (neregistrovaný)

    1. Při výpočtu invalidního důchodu se dopočtená doba může pokrátit: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1995-155#p41-5 Úplně nerozumím, jak to myslíte?
    2. To není vůbec podstatné. Důležité je, že je to tak, jak uvádím.
    3. Pravdu oba nemáme. Vy píšete o hodnocení doby pro nárok na důchod. My se ale bavíme o výpočtu důchodu a tam se evidence na úřadu práce hodnotí na 80 % vždy.

  • 13. 2. 2018 11:13

    život (neregistrovaný)

    A to je životní příběh skutečný a ne ty úvahy"co by kdyby".Tihle lidé si to prožili a zaslouží si od státu tu almužnu?Za těžkou práci v důchodu likvidaci! Ale to mladí mluvkové nepochopí a politiky to nezajímá.Stále tu vládne nějaký kult.Nyní kult mládí.Mladí ředitelé,poli­tici,lékaři,ú­ředníci.Jak mají pochopit seniory?A náš president,který mladý není?Ten je už tak trochu jinde.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).