Jako problém bych spíš viděl počet lidí skutečně vytvářející hodnoty, který stále klesá a je to čím dál míň lukrativní. Počítám, že na jednoho člověk vytvářejícího hodnoty bude navěšen 1 důchodce + 1 státní zaměstnanec, který musí samozřejmě vydělávat víc než ten člověk, který hodnoty vytváří. Aktuální vláda si s okradením důchodců pospíšila, ale inventuru státních zaměstnanců o rok odložila, takže v podstatě do dalších voleb neudělá v tomto směru nic. A na to dojedem.
Byl platný zákon, podle kterého měla v určité situace do určitého data automaticky valorizovat. Aby se tomu vyhnula, protlačila zákon, který tu už naběhlou valorizaci změnila. Říká se tomu retroaktivita. A není to jediný moment, kdy vláda de facto porušuje stávající zákony. Pokud chtěla vláda změnit způsob valorizace, měla to navrhnout včas, aby to začalo platit před 1.1.2022., proti tomu bych nic neměl. Chci prostě žít v právním státě.
Tak si to představte takhle. Máte se zaměstnavatelem smluvně dohodnuto, že když splníte nějaká kritéria, dostanete prémie (= zákonné podmínky valorizace). Prachy vám posílá třeba desátého následujícího měsíce. Odpracujete leden, splníte kritéria, těšíte se na desátého února na prémie a on vám pátého února řekne nemám, nedám, měnim smlouvu a protože se prachy vyplácí až desátého a teď je teprve pátého, tak smůla, lednový nárok neni, přestože podmínka pro prémie už byla splněna. Asi byste oprávněně řval, jak vás okrad.
Jako že valorizace důchodů je odměna důchodcům za to, že nám zařídili inflaci? :-D No, s tímhle pohledem bych radši neoperoval, nebo se lidi fakt naštvou a začnou důchodce inzultovat.
Jinak to vaše přirovnání je nesmyslné, důchodci dostávají peníze za daný měsíc, není to tak, že by v červnu dostali mzdy za leden. Když už, tak byste tu paralelu musel konstruovat třeba "Na základě dobrých výsledků v 2022 se od půlky 2023 měly zvednout (nějak) platy, ale protože nastala špatná situace, tak se platy zvednou nakonec jen o půlku domluvené částky." Nepotěší, ale dá se to pochopit. A i tak to poněkud hapruje, protože pořád porovnáváte odměnu za dobré výsledky versus nějaký nárok.
Podle mě by prostě mělo být stanoveno jasné a nepřekročitelné pravidlo, že na důchodech se smí rozdat jen tolik, kolik se na ně vybere na DP. A bylo by.
ježiš tady nejde o odměnu, ale o princip vzniku nároku, který nesouvisí s termínem výplaty.
A laskavě si přečtěte zákon. Jakmile inflace překročila za nějaké období 5% vznikla povinnost zvýšit výměru důchodu o inflaci a termín pro výplatu takto zvýšených důchodů byl 5 měsíců po překročení inflace. Tedy tehdy platný zákon už v okamžiku překročení míry inflace určil o kolik se má důchod zvýšit a kdy se má začít vyplácet.
Ne, nevznikl žádný nárok. Vznikla povinnost (státu) od června (?) zvýšit důchody. A stát změnou zákona tu povinnost zrušil. Stejně jako ještě nedávno byla v zákoně povinnost vytvořit do konce března 2023 (tuším?) datovou schránku všem FO nepodnikajícím a stát tu povinnost poměrně na poslední chvíli zrušil. Tady ale nikdo o žádné retroaktivitě neblekotal, byť je to stejný případ. Co na tom asi nejvíc hapruje je ta legislativní nouze.
vy pořád zaměňujete/směšujete termín vzniku povinnosti s termínem výplaty. Povinnost zvýšit důchod včetně výše zvýšení vznikla někdy v lednu s termínem výplaty červen, stát to změnil v březnu po vzniku povinnosti kdy už běžel termín výplaty. Povinnost zřídit DS byla zrušena před tím než vznikla povinnost je zřídit.
Ne, vy neustále motáte dohromady vznik povinnosti od nějakého budoucího data zvýšit důchody s nárokem na konkrétní částku důchodu. A proto plácáte o tom, že v lednu vznikla povinnost s termínem výplaty v červnu.
Kdyby to bylo podle vás a důchodci teď měli "nárok s termínem výplaty v červnu", tak když by důchodce umřel mezi lednem a červnem, tak by jeho dědici měli v červnu dostat nějaké peníze navíc. Ale tak to samozřejmě nebude, protože žádný nárok zatím nevznikl.
tvl v červnu samozřejmě nejde o splátku za leden, ale jen o pětiměsíční opoždění valorizace za inflací. Důchodci maj nárok na důchod dle zákona a o výši splátky jejich červnového důchodu bylo dle zákona rozhodnuto již v lednu. Přečtěte si ten zákon. Jakmile překročí inflace nějakou úroveň, zvyšuje se důchod o inflaci a je jen odložené navýšení splátky. Něco jiného by bylo, kdyby se výše splátky důchodu určovala zpětně podle inflace před pěti měsíci, ale tak to v tom zákoně neni.
Ano, stejně jako bylo zákonem dáno, že všichni FO nepodnikatelé musí mít ke konci března DS a pak to bylo zrušeno a nikdo o retroaktivitě nekřičel, tak bylo upraveno ještě nerealizované zvýšení důchodů, které mělo jinak dle zákona nastat. A také to není retroaktivní. Retroaktivita by byla, kdyby změna nastala v okamžiku, kdy důchodci už mají nárok na danou splátku. Ale to v březnu ještě nemají.
vaše srovnání s DS kulhá na obě nohy. původní povinnost zřídit DS-leden, zrušení povinnost-prosinec minulého roku, povinnost zvýšit důchod- leden, zrušení zvýšení - březen. Pokud byste to chtěl srovnávat, tak by stát musel povinné DS zrušit až 2. ledna s tím, že když ještě neposlal přihlašovací údaje, tak vlastně žádná povinnost nevznikla.