Vlákno názorů k článku Důchodová reforma zachrání státní rozpočet, ale vaši penzi ne od Luma - Současný „průběžný“ systém je letadlo – ti poslední utřou...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 11. 6. 2010 7:41

    Luma (neregistrovaný)

    Současný „průběžný“ systém je letadlo – ti poslední utřou hubu. Kdo to vymyslel byl hyena, která chce parazitovat na svých dětech. Vydrželo to 50 let a je po všem.
    Dnes by se mělo přestat platit na současné důchodce a každý by si měl spořit.

  • 11. 6. 2010 7:56

    Alfa Alfa (neregistrovaný)

    Oproti penzijním fondům je průběžný systém naprosto skvělý, geniálně vymyšlený systém.
    Co se asi stane s prostředky v penzijním fondu, až se hospodářství propadne do obrovské krize (v důsledku rvačky o energetické zdroje to je nevyhnutelné, energie už nikdy nebude tak levná jako ve 20.století) a stát následně zkrachuje (čti: jeho dluhopisy nebudou mít cenu ani toho papíru na kterém jsou vytištěny) což, jak ukazuje Řecko, může přijít neuvěřitelně rychle.
    Ta genialita průběžného systému – co se vybere, hned se prožere – je prostě neocenitelná nejen kvůli tomu, že chrání před tunelováním a „čeřením“ účtů.

  • 11. 6. 2010 8:10

    Tycoon (neregistrovaný)

    Tak, tak … inflace, krize, krachy … to jako první zasáhne dlouhodobé úspory ve fondech, z kterých nelze vybírat peníze.

  • 11. 6. 2010 9:43

    MMM (neregistrovaný)

    Průběžný systém je ideální a perfektně funkční ve společnosti, která má expanzivní demografickou křivku (=rodí se tam hodně dětí, populace se rozšiřuje, nepřibývá důchodců na úkor ostatních věkových kategorií). Taková situace byla až do války prakticky v celé Evropě (kromě Francie, kde populace stagnovala). Po válce se mnoho změnilo. Změnily se hodnoty, změnily se priority. A změnila se i demografická křivka. Momentálně se nacházíme v situaci, kdy důchodců každým rokem výrazným způsobem přibývá a lidí v produktivním věku bude nadále ubývat. Až do dnes tento problém vlády řešily tím nejjednodušším způsobem – zadlužováním státu. To ale nejde do nekonečna (to snad chápe i ten nejzarytější komunista). Současná generace třicátníků se tak dostává do krajně nespravedlivé situace – má platit obrovské odvody na zákonném pojistném (de fakto skryté zdanění, protože to není pojistné, ale odvod na důchody současných seniorů) – sami však na své vlastní důchody mají šetřit soukromě (protože je veřejným tajemstvím, že na jejich důchody v žádném případě peníze nebudou). A naši senioři? Ti jsou bohužel z velké části zcela mimo ekonomickou realitu. Netuší, že žijí v největším blahobytu, jaký kdy důchodci v této zemi měli – a který mít už nikdy nebudou. Spousta jich podléhá populistickým slibům stran, které si chtějí kupovat jejich hlasy ve volbách…

  • 12. 6. 2010 12:44

    krakonoš (neregistrovaný)

    Takže podle vás dvou důchodce není člověk a brzy by neměl mít nárok ani na bezplatnou popravu po dosažení důchodového věku, pokud se někdo takový za pár let vůbec najde! My jsme si na své důchody poctivě vydělali a že vlády ODS tyto peníze rozkradly, není náš problém! A buďte si jisti, že pokud se v této zemi bude dál hospodařit tak, jako po r. 1990, tak vás od bídného stáří nezachrání vůbec žádná reforma, protože to, co si v nějakém fondu horkotěžko našetříte bude buď vytunelováno, nebo znehodnoceno daněmi z úroků a inflací.

  • 12. 6. 2010 15:25

    Tomáš (neregistrovaný)

    Prosim vás, nikdo nic takového nepíše.
    "My jsme si na své důchody poctivě vydělali "
    Co jste platili na důchodovém pojištění, to se platilo tehdejším důchodům, váš vklad do systému před 30 lety nejsou ty samé peníze, které z něj dnes dostáváte.

  • 14. 6. 2010 8:27

    benzin (neregistrovaný)

    Vy to nechapete. Oni si pred triceti lety odsouhlasili, ze svym duchodcum (kterych bylo relativne malo) budou davat ze sveho platu drobky a za to za 30let az bude duchodcu jak smeti, jim budou davat mladi cely svuj plat.

    Pekne si to vychcanci pred triceti lety vymysleli. Nebo ze by je nenapadlo, ze kdyz neubdou mit deti a ze kdyz zdravotnictvi udrzi stale vice lidi pri zivote, ze bude tenhle problem? Tak hloupi ze by byli?

    Ted nejsou schopni pochopit ze dnesni mladi nechteji doplacet na jejich blbost pred triceti lety.

  • 11. 6. 2010 13:01

    Jarmila (neregistrovaný)

    Zapomínáš, že současný důchodce po celý svůj produktivní život odváděl peníze státu na pojištění. Tyto peníze se nesypaly na hromadu někde v ČNB a nepřehrabovaly vidlema, aby neshnily, ale financovaly se z nich silnice (v té době ne moc kvalitní, dneska zase dosti předražené) a byly vloženy do fabrik. Fabriky jsme zprivatizovali, i když MMF upozorňoval, že jsou v nich důchodové prostředky lidí. Řadu fabrik jsme nechali zavřít. Ony nevyráběly tak špatné zboží, ale my ho neuměli prodávat. Copak je zboží z Číny nebo Thajwanu kvalitnější? To jistě ne. Teď nemáme ani fabriky, ani peníze za ně. Tak je třeba dnešním třicátníkům nabulíkovat, že to jsou oni, kdo živí současné důchodce a na svůj důchod si budou šetřit. na to je třeba založit další fondy, nejlépe pod ochranou bank, které ale v okamžiku, kdy budou mít ptovádět výplaty, prostě krachnou nebo budou vytunelovány. No co, přijde další generace, a tu opět postavíme proti dnešním třicátníkům. Zastřel každý svého důchodce, přemluv bábu…
    Ty neodvádíš peníze na důchod? Tak se podívej do daňového přiznání a ptej se politiků, kde ty prachy jsou! Už jsi zaplatil Kalouskovu složenku?
    To nejsou jen důchody. My tu po r. 1989 rozmetali víc věcí, které nebyly tak špatné, jen chtěly více polidštit. Zrušili jsme školky pro děti. Jenže jsme tam měli soustředěné děti a mohli jsme je hrou učit jazyky. To bylo špatné. měli jsme domovy důchodců. Tak jsme je rozprášili s tím, že se milá rodinko starej. Co na tom, že to je nejdražší model péče, protože v rodině taky nemusí existovat nikdo, kdo pro to má podmínky? Zrušlili nebo jsme omezili ústavy sociální péče, protože je to prá nedůstojné. Jenže postižené jsme měli soustředěné na jednom místě, kde se pro ně vyplatil specializovaný lékař, sestry, tělocvična a další zařízení. Tak jsme je rozprášili, no a vybudování např. výtahů pro vozíčkáře ve škole, kde je dneska jen jediný vozíčkář a dalších deset let tam nebude žádný, opět něco stojí. V řadě případů stačilo existující systémy více polidštit. Dneska pořádáme sbírky na vozíky, na vymalování dětských oddělení nemocnic, dělámu reklamu na zboží s tím, že část výtěžku půjde na dětské domovy… Kdyby tam všechny ty peníze skončily, tak tam dotyční dlabou ze zlatých talířů. Takže nejde jen o důchodce a o důchody.

  • 11. 6. 2010 13:34

    Standa (neregistrovaný)

    Ano, současný důchodce po celý svůj produktivní život odváděl peníze státu na pojištění, ale z nich nic nezbylo. Vyplácely se tehdejším důchodcům. A těm se vyplácet musely. Oni se sice za první republiky na důchod poctivě připravovali, ale v roce 1953 byli o vše sprostě připraveni úmyslným státním bankrotem.

  • 11. 6. 2010 13:45

    Jarmila (neregistrovaný)

    No, tak
    a) před 2. sv. válkou nebyl systém povinný pro všechny (to bylo zavedeno až po válce)
    a za b) první zásek do všech penzijních fondů udělala i válka. Německo to tady za pár let zdecimovalo dost. To se nejen vraždilo, přestěhovávalo, ale taky různě privatizovalo, arizovalo…

  • 12. 6. 2010 12:48

    krakonoš (neregistrovaný)

    A 93 miliard z rezervních důchodových fondů ukradl Klaus, aby mohl spáchat vyrovnaný rozpočet! Kdyby tyto peníze zůstaly nedotčené, nebylo by nutno nějaké, pro seniory jednoznačně likvidační, deformy páchat! Jenže kdyby je neukradl zloděj Klaus, určitě by to rychle napravil superzloděj Kalousek.

  • 14. 6. 2010 8:33

    benzin (neregistrovaný)

    To je docela smesna predstava. Devadest tri miliard si mohl Klaus pujcit, ze? Nechat penize hnit na uctu statu a kdazdy rok by naskocili uroky z pujcky. Duchodovy system tak jak je nastaven, by stejne do sesti let tech 93 miliard sezral (resp. je sezral). Celkovy dluh statu by ale byl vetsi nez dnes, protoze uroky za tech 93 chybejicich miliard, by byly v dluhu taky.

    Co mne ale tesi, ze jsem to nebyl ja kdo bych Klase volil, ja sem jeste v te dobe nemel volebni pravo. Vetsinou to jsou dnesni duchodci a lidi preduchodoveho veku, kteri budovali komunismus a nasledne rany kapitalismus. Pokud si duchodce stezuje na to ze nekdo privedl hospodarstvi cu grunt a druhy ty trosky rozdal kamaradickum, je jako plakat nad vlastni hlouposti. Ti duchodci to tenkrat meli v rukach.

  • 12. 6. 2010 15:22

    Tomáš (neregistrovaný)

    Současný důchodce tehdy odváděl peníze, ale teď má průměrný důchod na úrovni kolem 40 % průměrné mzdy.
    Budoucí důchodce dnes taky odvádí peníze, ale za 30 let nedostane 40 % průěmrné mzdy, a musí si tedy spořit bokem.
    Takže bych to vůbec nesrovnával.

  • 12. 6. 2010 17:07

    Jarmila (neregistrovaný)

    Když si zvolíš Kalouska s knížetem nebo Věci Virtuální, nemusíš mít za 40 let důchod žádný.

  • 12. 6. 2010 19:43

    Tomáš (neregistrovaný)

    Pokud pominu, že průběžný systém nikdo neruší, jak tato poznámka souvisí s tím, že v průběžném systému platí současní pracující současné důchodce?

  • 14. 6. 2010 8:09

    Jarmila (neregistrovaný)

    Já přece nenapadám skutečnost, že současný pracující platí penzi současnému důchodci. Kdyby se ale penzijní fondy nerozkradly, bylo by v nich více peněz na vyšší penze. Jenže penzijní fondy lákají kdejaké hejly. Pokud je mi známo, tak za starého Rakouska a naší 1. republiky nebyli penzijně pojištěni všichni. Penzijně byli pojištěni hlavně státní zaměstnanci, sát se o jejich zajištění staral i jinak. Váleční vysloužilci a invalidé třeba měli přiděleny trafiky, ve kterých za pevné ceny prodávali tabák, na jehož výrobu měl stát tabákový monopol (odtud označení „trafika“ pro slušné zajištění). Penzijně zajištěni tak byli třeba zaměstnanci drah nebo dělnice v tabačkách. Poprvé rozkradl penzijní fondy Hitler, on teda krom toho českou ekonomiku i solidně vytuneloval. Byl rozkraden majetek židů, přeživší židovští potomci přišli i o náhrady životního pojištění rodičů – jak je vám známo, válečné události jsou výlukou z pojištění. Podruhé rozprášili penzijní fondy komunisté. No, a potřetí jsme je zlikvidovali při privatizaci v 90. letech. Penzijní fondy totiž netvoří jen státní dluhopisy, ale taky akcie. My neměli akcie, protože podniky vlastnil stát. Takže jsme podniky zprivatizovali, aniž bychom alikvótní část vložili zpět do penzijních fondů. Současný český kapitálový trh hovoří za vše: a akciemi kolika podniků se obchoduje na burze? Navíc jsme zavedli squeeze-out, vy myslíte, že tohle bude někoho motivovat ke spoření na důchod? V Čechách tak maximálně ke koupi investičního bytu, pokud chce spořit na důchod, musí se poohlédnout za hranicemi tohoto státu.
    Navíc si musíte uvědomit, že systém není statický, ale dynamický. Vy vstoupíte do systému za nějakých podmínek, ale čerpat začínáte za úplně jiných. Za 40–45 let se tohoto stane! Takže nezáleží jen na poměru osob v produktivním věku x důchodcům, ale i na výkonnosti celé ekonomiky. Výkonná ekonomika důchodce v pohodě uživí. Nesmí mít ale černé pasažéry.

  • 11. 6. 2010 8:08

    Tycoon (neregistrovaný)

    a) Vydrželo to přes 100 let – poprvé to zavedl už Bismarck
    b) Všechny penzijní systémy jsou průběžné. V penzijních fondech si nespoříte potraviny, léky či zdravotní péči, ale peníze. A za ty peníze se budete snažit za desítky let něco koupit od těch, co budou v produktiním věku. Takže úplně stejné letadlo, jako státní systém, protože pokud bude hodně důchodců a málo produktivních, ceny základních životních potřeb budou velmi vysoké a i soukrromí důchdci budou živořit.
    Závěr je tedy takový, že KAŽDÝ důchodový systém je závislý na poměru pracující/důchodci. Ať už je to výminek ze středověku, státní penzijní systém nebo systém soukromých penzijnich fondů.

  • 11. 6. 2010 8:34

    Jenda xx (neregistrovaný)

    V 90 letech se povídalo taky o reformě duchodu.Pak jsem četl članek v novinach a tam psali ,že v rakousku se nejvíce lidi zajištují tak ,že nakupují zlato.Naprosto jsem to nechapal.ˇZadny rust,žadne dividendy,přece nesmysl.Dnes je naprosto chapu :-)

  • 11. 6. 2010 8:47

    Michal Kára (neregistrovaný)

    a) Ano, zavedl, ale ve velmi slabe (z dnesniho pohledu) podobe. Diky letadlovitosti systemu bylo nutno s dobou neustale rozsirovat procento populace do systemu zapojene a snizovat zasluhovost. Az dnes jsme se dostali do stavu, kdy jsou v systemu povinne vsichni, plati procentem prijmu, ale vyse jejich platby ma pomerne maly vliv na ziskany duchod.
    b) Opet, v principu mate pravdu, ale prehlizite dusledky. Prubezny penzijni system dela investici do deti a jejich vychovy nesmyslnou, protoze i kdyz si udelate pet deti, date jim slusne vzdelani a vychovani, tak se o vas ve stari nepostaraji, protoze jim stat vetsinu prijmu sebere na ziveni ostatnich duchodcu a oni budou mit starosti uzivit samy sebe. Coz ma devastujici nasledky pro populaci a zhorsuje pomer pracujici / duchodci, protoze v prubeznem systemu je extremne vyhodne si aktivniho zivota uzit a ve stari se nechat zivit od deti cizich lidi.
    (Pokud sem chcete vlozit historku jak vase babicka rikala, ze pry slysela o jedne pani co ji ve stari deti odkoply a ona zivorila, tak jako by se stalo.)

  • 11. 6. 2010 9:19

    Tycoon (neregistrovaný)

    b) Samozřejmě, že není problém zvýšit „výchovnou“ zásluhovost ve státním systému – například tak, že ten, kdo vychoval nové poplatníky, čili měl děti, bude mít vyšší důchod nebo naopak nižší pojistné.
    Sourkomně-fondový penzijní systém je v tomto ohledu ještě horší – tam nic takové nastavit nejde, ještě více trestá výchovu dětí (ve státním systému je výchova dětí tzv. náhradní doba, tedy počítá se do doby pojištění) a extrémně zvýhodňuje právě bezdětné.

  • 11. 6. 2010 9:49

    Michal Kára (neregistrovaný)

    A z čeho ty vyšší penze / nižší pojistné půjdou, když už teď je průběžný důchodový systém deficitní?
    Jak „nejde nastavit“? Buď nemám děti, ukládám hodně peněz do fondu a pak z něj mám penzi, nebo cpu peníze do dětí a jejich výchovy, eventuelně dávám trochu do fondu a ve stáří mně budou živit ty děti.

  • 11. 6. 2010 10:18

    Tycoon (neregistrovaný)

    Je samozřejmé, že náklady ba zaplatili bezdětní – to jsou v podstatě „černí pasažéři“.
    Jenže pokud se všichni rozhodnou pro variantu č. 1, letadlo spadne. Od kohou nakoupíte potraviny, od koho zdravotní péči atd., když v ČR nebude dostatek pracovní síly, protoe všichni spořili a nikdo nevychoval děti ?

  • 11. 6. 2010 11:13

    Michal Kára (neregistrovaný)

    Nejak vam uchazi, ze tedka maji variantu 1. vsichni povinne :-D Takze horsi to nebude.

  • 11. 6. 2010 14:07

    Jarmila (neregistrovaný)

    Já vám přileju oleje do ohně:
    - v současném systému je lepší děti nemít. Nemáte přímé náklady a máte vyšší důchod.
    - bezdětný ale odvede více do systému, a navíc z něj nečerpá (od přece ty školky, školy, přídavky na děti, rodičovskou atd.) nepotřebuje.
    - současný systém poškozuje ženy, protože ony musí být ty flexibilní, co zůstanou doma, když je dítě nemocné, když je školka zavřená. Nejenže si nemohou vydělat takové množství prostředků v produktivním věku, ale mají následně i nižší důchody. Navíc jim háže na hrb péči o seniory, a opět to má být žena, která se obětuje. Společnost jim nevychází vstříc nižšími úvazky ani péči o seniory moc nekompenzuje (teď už alespoň zhledňuje péči o seniora a započítává dobu této péče do doby, odpracované na důchod. Možnost umístit seniora do ústavu je stále mizerná, stejně jako kvalita těchto zařízení, to vše doplněno úrovní platů pracovníků v těchto zařízeních). Dříve to částečně kompenzovala dřívějším odchodem do důchodu, ale pokud to padne, bude motivace mít více dětí než jedno veškerá žádná.

  • 12. 6. 2010 13:07

    krakonoš (neregistrovaný)

    Vzhledem k nezaměstnanosti by teoreticky neměla být o pracovní sílu nouze, prakticky to není o kvantitě, ale o kvalitě. První, co se po r. 1989 zničilo, bylo učňovské školství. Dnes je o kvalifikované řemeslníky neskutečná bída; staří odcházejí, většinou na hřbitov, protože z důchodů pro vyučence a lidi se základním vzděláním se vyžít nedá a o práci za pár šupů a bídu na stará kolena nikdo nestojí. Generálních ředitelů a managorů všeho druhu máme, že bychom je mohli přehazovat velkorypadly, ale sehnat solidního a kvalitního řemeslníka je prakticky nemožné. Drobní podnikatelé jsou systémem nuceni k práci typu: Honem rychle od toho, dokud to funguje a: Franto, podrž to, já jdu s fakturou! Je zcela logické, že takto fungující firmy živoří, protože o jejich služby není zájem a pracovat kvalitně znamená buď se dostat na cenovou úroveň neakceptovatelnou pro většinu obyvatel ČR, nebo živořit. Pokud se radikálně nezmění TOHLE, nemají jakékoli deformy smysl.

  • 14. 6. 2010 8:39

    benzin (neregistrovaný)

    To ze mame hodne generalnich reditelu jste vycetl z kereho analu? Z vlastniho? To berou vysoke platy jako proc, kdyz za rohem ceka druhy nezamestnany?

    Remeslniku je malo tak maximalne na ucitilitich. Mechanizace postupuje a jeden remeslnik dnes udela vice nez pred davceti lety dva.

    Btw. ti remeslnici ktery chybi obcas v nektere tovarne, tam chyby ne protoze by v danem okrese zadny nebyl, ale protoze mu fabrika nechce (nebo nemuze, kvuli odborum) dat vice na to aby se mu vyplatilo dojizdet.

  • 15. 6. 2010 8:20

    Jarmila (neregistrovaný)

    Kvůli odborům? Kolik je lidí v odborech a v kolika fabrikách jsou odbory? Vždyť jsme tu 20 let plácali, že je výhodné se přestěhovat za prací! Nějak nám nedošlo, že by třeba nebylo špatné podporovat podmínky pro to, aby se práce stěhovala za lidmi. Takže postavíme fabriku a do ní navezeme Slováky, Mongoly a Vietnamce. Po pár letech fabriku zavřeme, ale Mogolové a Vietnamci zůstanou na hrbu státu. Státe starej se, my jsme sice shrábli zisky, ale nějací Mongolové a Vietnamci nás dneska srdečně nezajímají. Což o to, pokud se tu asimilují a nebudou problémoví, může to být přínos, Čechů se za hranicemi taky asimilovaly tisíce. Ale jako státem podporovaná politika to je poněkud krátkozraké (pro vysoké náklady).

  • 15. 6. 2010 8:32

    benzin (neregistrovaný)

    Za ty Mongoly a Vietnamce a jine lidi byla placena dan a socialni a zdravotni pojisteni. Takze stat (resp. prislusny urad) ma povinnost se starat, kdyz nastane pojistna udalost (Vietnamce nebo Monogol prijde o praci). Neni duvod, aby se staral podnik, on za to ze se stat postara zaplatil vic nez dost.

  • 15. 6. 2010 12:00

    Jarmila (neregistrovaný)

    Jte si jistý, že za tyto lidi byly placeny daně i jiné odvody? Nebo jen makali za častokrát otrockých podmínek s vidinou lepších zítřků? Já bych si podniky, které sem vozí Mongoly, zrovna neidealizovala, to není charita. S nechtěnými přistěhovalci nemáme problémy jen my, ale my je někdy systematicky přehlížíme, protože podnikání se přece nemají klást překážky. :-)

  • 12. 6. 2010 12:57

    krakonoš (neregistrovaný)

    Odjakživa platilo, že spíš uživí jedna matka deset dětí, než deset dětí jednu matku, takže kydy o tom, jak průběžný systém demotivuje lidi od vytváření početných rodin si nechte od cesty! Největší demotivace je totiž to, na čem pravice neustále bazíruje, totiž nejistota! Když se nemohu spolehnout na to, že mi zaměstnání vydrží alespoň dvacet let, že pozítří nestoupnou ceny všeho možného na dvojnásobek, že mi nezvýší nájemné o 200%, tak si nějakou velkou rodinu sakra dobře rozmyslím. U zvířat to funguje tak, že pokud rodiče nemohou svá mláďata uživit, tak je buď opustí, nebo zabijí. U lidí je takovéto jednání trestné, tudíž pokud jsem zodpovědný, tak za současných podmínek max. jedno dítě, a pokud jsem nezodpovědný… On se stát postará! A že o děti nezodpovědných se stát postará, na to můžete vzít jed; v sázce je velmi silná voličská základna.

  • 14. 6. 2010 8:41

    benzin (neregistrovaný)

    Uplne ignorujete realitu sveta. Tam kde je nejistota vubec nejvetsi (chude rozvojove zeme) je porodnost nejvyssi. Tam kde je naopak nejistota nejmensi (socialne solidarni a vyspele staty evropy a severni ameriky) je naopak porodnost nejmensi.

  • 14. 6. 2010 10:25

    Jarmila (neregistrovaný)

    Protože v těchto končinách se neexistuje státní systém a děti se starají o rodiče (nebo je nechají umřít). Když nemáte nic, tak je vám vcelku šuma putna, jestli máte dítě jedno nebo jich je patnáct, tak jako tak nic nemáte a je vám teda jedno, jestli to nic dělíte dvěma (vy a to dítě) nebo šestnácti. Když si ale pořídíte kozu, už máte NĚCO a není vám jedno, jestli máte dítě jedno (vyžijete) nebo patnáct (to byste koze musel utrhnout vemeno). Prostě se zvyšováním životní úrovně se snižuje porodnost. Na to nemusíte chodit do Afriky, to bylo v Evropě taky. Plebs měl dětí jak smetí, šlechta nebo později měšťanstvo dětí jen několik (pochopitelně existovaly i výjimky).

  • 22. 6. 2010 11:35

    DeLaMarais (neregistrovaný)

    No tak to je pitomost non plus ultra. V rozvojových zemích a také např. ještě za dob blahé monarchie Rakousko-uherské, kdy nebyly jistoty sociálního systému tak široké a bohaté, znamenaly děti investici. Čím více dětí, tím více rukou k práci a shánění obživy.
    Pravda, vstupní náklady (rozuměj jídlo, ošacení, eventuálně škola) jsou vysoké, ale jakmile děti mohly vzít do ruky třeba motyku – šup s nimi na pole, nebo do lesa, nebo třeba krást… prostě je to jedno jak, ale hned byly a v rozvojových zemích jsou zapojeny do shánění základních potřeb (čili jídla, šatstva).
    To, díky čemu akcelerovalo Bismarckem sjednocené Německo, byl právě sociální stát. Bohužel zdegeneroval do podoby, kdy se zdá, že je nestvůrou pohlcující všechno. Po roce 89 jsme novými politiky masírováni ať už Klausovým „dítě je luxus“, tak nově Kalouskovsko Janotovým „sebereme všechno tam, kde to je nejjednodušší“. Pročež za těch dvacet let svobody se nestala jedna a naopak stala druhá věc: 1) nepřestali jsme být stádem bežícím za nejhlasitěji bučícími, 2) zdegenerovali jsme konzumem.
    Tím nemyslím, že by bylo špatné mít díky poctivé práci více než ostatní, ale je špatné vše prožírat hned a nemyslet na následky. Tak, jak se chováme jako národ, tak se chovají naši představitelé. Oni totiž politici nejsou nic jiného než součást národa.
    Bohužel jsme nechali všechno vykvasit do podoby, kdy už „se něco musí udělat“, a tudíž i podlehli davové hysterii rádobynových stran..až za rok za dva budou lidé naříkat, že „tohle přeci nechtěli“, dobře jim tak. Pokud mají jepičí mozky a paměť krátkou, nedá se s tím holt nic dělat a musejí padnout na ústa. Vždyť přeci od vzniku republiky v roce 1918 se vše dělalo pro roky budoucí a děti a… prostě nic nového pod sluncem.

  • 11. 6. 2010 11:45

    Roman (neregistrovaný)

    b) dostal jsem se k článku teď, ale přesně co jste napsal, mám na mysli také. Pokud tedy stát nebude garantovat vklady na penzijním připojištění, dojde k tomu, že dnešní třicátníci ( patřím sem i já ) nebudou mít důchod ani státní a ani svůj našetřený, protože v tomto průběžném systému to stihnou vyčerpat dříve narození a fond krachne.
    Jediné východisko vidím v tom, že každý bude sypat z daní tak jako dosud, možná pevnou částku dle platového rozpětí, ale důchod bude muset být rovný, nějaké % mediánu mezd, ten, kdo bral více, mohl si našetřit bokem, kdo dělal za méně, stát může být rád, že nečerpal dávky.
    Kde může stát ušetřit je jasné : státní zakázky, výsluhy.
    Sociální dávky. Tam opatrně. Přídavek na dítě, sociální, na bydlení a další příplatky: Přehodnotit hodnotu životního minima a jakmile rodina na něj dosáhne, už žádné dávky. Zrušit tyhle agendy a zavést jednu dávku : dorovnání do životního minima vyplácenou na konkrétním obecním úřadě. Snížit nebo zrušit porodné. Rodičovský příspěvek bych opět vyplácel jen tehdy, nedosáhla by rodina životního minima. Samozřejmě, že nemyslím současnou hodnotu ŽM cca 9.000 Kč na 4 lidi. Přídavek na dítě nahrazuje sleva na dani na dítě a manželku bez příjmu si lze také odečíst.
    Stavební spoření – zrušit současnou formu státního příspěvku. Stát podporuje daňový odpočet úroků z úvěru ze stavebního spoření – jedna forma podpory, kdo nebude čerpat úvěr a zaplatí si nemovitost, pozemek, rekonstrukci z našetřených peněz, vyplatit jednorázový příspěvek formou kalkulace úvěru na nejkratší období splatnosti úvěrů a daňového odpočtu předpokládaného úroku. Z tohoto je patrné, že by se již nevyplatilo jen spořit, a tak by se tohle letadlo mohlo časem také úplně zrušit. Než krachne samo.

    Omezit platby na agendu poslanců a senátorů. Nezdaněné výhody zdanit. Snížit počet senátorů v senátu ( z 81 třeba na 51 – Německo má 69 )
    Atd. Zdroje jsou. Zatím.

  • 12. 6. 2010 13:19

    krakonoš (neregistrovaný)

    Konečně rozumný názor. Ještě bych dodal: Přídavky na děti max. do tří, nebo čtyř! na páté a další nejen že nic, ale sebrat i to, co bylo na ty před tím! Ve zdravotnictví zavést 100% spoluúčast na léčbu zranění, nebo chorob, způsobených konzumací alkoholu, nebo drog, čili už žádné stříkačky a metadon pro feťáky zdarma! když si dobrovolně sám ubližuješ, tak si také sám a v plné výši zaplať léčení! Platy ústavních činitelů max 2 násobek mediánu průměrného platu a bez náhrady zlikvidovat veškeré výhody. Hned by je přešly roupy se zvyšováním DPH a podobnými debilitami! Státní investice: proč u nás stojí výstavba 1 km dálnice (s českými platy) 3× víc, než v Německu? Vyhlašování tendrů bych viděl tak, že stát dá na zakázku maximální cenu, podle toho, kolik taková zakázka stojí v okolních zemích a soutěžící firmy se do těchto peněz budou muset vejít, přičemž nějaké dodatečné navýšení absolutně nebude přípustné! A takhle by se dalo pokračovat ještě dlouho,i když je mi jasné, že v našem totálně zkorumpovaném prostředí bude toto ihned označeno za levicový populismus.

  • 14. 6. 2010 10:42

    benzin (neregistrovaný)

    Dusledky:
    1) Ten kdo chce mit vice deti je nezlvadne uzivit. (Zdaleka ne jenom cikani chteji mit vice deti). Mnoho katoliku (ale i evangeliku a jinych lidi) nepouziva antikoncepci a maji vice deti, prestoze oba rodice pracuji a docela slusne je uzivi (takove pripady mam v rodine).
    -
    2) Fetaci si budou muset na svoji lecbu nakrast. Nejen ze si musi nakrast na dorgu jeste si budou muset nakrast i na lecbu. Krome toho si budou muset nakrast na lecbu i lide, kteri jsou sice alkoholici a kuraci, ale na samotne pozivani techto latek jim jeste prijmy staci. To znamena brutalni narust krimilaity.
    -
    3) Ustavni cinitele 2 nasobek medianu, znamena ze soudce bude mit nejakych dvacet tisic. Na jeho podplacnei bude stacit i balicek cigaret. To same se tyka i politiku. Navic tuto praci nebudou nikdy delat schopni lidi, kteri si nekde jinde zvladnou videlat vic. Takze to budou delat jenom brutalne zkorummpovane nechopne figurky.
    -
    4) U nas stoji vystavba vice nez v nemecku, protoze nemecko je vetsinou jenom placka s mensim zalidnenim nez CR (mene mostu, tunelu atd). Navic v nemecku i v cesku pracuji ukrajansti delnici (takze cena prace je stejna).
    -
    5) Statni zakazka bude dana podle ceny v okolnich zemich. Za nedlouho zjistite, ze nektere zakazky tak budou pekelne predrazene (protoze v cizi zemi se musi dodrzovat prisnejsi pravidla) a do nekterych se naopak neprihlasi nikdo (protoze u nas jsou jine podminky a treba tvrdsi normy). Spolecnost ktera se pri vypoctu netrefi (spota veci se proste musi odhadnout, protoze vsechny vlivy se prostte spocitat ani nahodou nedaji) tak budou krachovat, protoze budou muset dotovat zakazky ze sveho. Stat si vsechno poridi od „vetnamcu a cinanu“, protoze ti jsou nejlevnejsi, i kdyz vi ze kvalita je totalne na hov… Ale preci se vzdy vsechno musi dat nejlevnejsi cene, ze? Kdyz pak bude dalnice hhrbolata a nesjizdna zjisti, ze firma ktera ji stavela uz i zkrachovala a neni nikdo na kom se da vymahat reklamace (dnesni dalnice do Ostravy je hrbolata, ale reklamace byla prijata a uz se to napravuje).

    P.S.: Pocitam ze stejne se chovate i doma. Vytvorite si zakazku na jidlo: a cely zivot pak jite jenom ovesne vlocky protoze ty jsou nejlevnejsi. Uvedomte si ze zadna statni zakazka neni definovana do nejmensiho detailu. Protoze pokud ji tak definujete (treba i co se technologie tyce) tak automaticky nadrzujete jednomu reseni a urcitym spolecnostem a vylucujete jine. Navic prave u technologii se tezko porovnava ktera je lepsi, nebo efektivnejsi v pomeru cena / vykon. Nekde je vhodna ta a jinde jina. Statni urednik navic neni nejlepsim odbornikem v oboru, on je mozna tak maximalne v oboru „znaly“, takze je schopen pripravit ramcove pozadavky. Spousta zakazek se v case vyvyji. Jen tezko si lze predstavit ze vsechen material na stavbu dalnice je nakoupen ihned nasledujici den po vysoutezeni zakazky (kde by ho taky uskladnili). Takze se material nakupuje prubezne, ale to zase znamena nejistotu ve vysledne cene. To same plati o pracovni sile. Taky se neda presne spocitat kolik bude pracovnik stat za tri roky. To same plati o technice, ktera je casto pouzivana na stavbe jenom po urcity cas a tudiz je treba jenom pronajata. Pokud v tu samou chvili zacnou stavet i jinde cena pronajmu se zvysi atd.
    -
    To sme plati i o pozadavcich. Nektere vzniknou az v prubehu realizace (to je zcela bezne u IT projektu), protoze bezny clovek si neumi vsechno naplanovat a neni schopen si predstavit a vyvodit vsechny dusledky (to plati i pro statniho urednika). V prubeu realizace pak vidi ze nektere pozadavky jsou zbytecne a jine zase chybi. To ma samozrejme vliv na vyslednou cenu. To ale plati i o ruznych rekonstrukcich a stavbach.

  • 14. 6. 2010 11:02

    Méďa Béďa (neregistrovaný)

    „protoze nemecko je vetsinou jenom placka s mensim zalidnenim nez CR“ – než zas plácneš nějakou debilitu, tak si to laskavě ověř (myslím to zalidnění).

  • 14. 6. 2010 11:30

    Flasi (neregistrovaný)

    No jedna věc je hustota obyvatel – kde Německo nad námi vede. Druhá věc je hustota sídel. Kde vedeme my nad Německem (ale odkaz na statistiku už bohužel nedohledám).
    Německo má prostě blíž trendu „větší obce dál od sebe“. V Česku malé vesničky (a samoty o pár barácích) a menší vzdálenosti mezi nimi.
    To ovlivňuje (prodražuje) veškeré liniové stavby a infrastrukturu obecně.
    To jenom podotek. Důvodů, proč jsou naše dálnice drahé je celkově mnoho (a patří k nim u korupce), ale vysoká hustota sídel k nim rozhodně patří.

  • 14. 6. 2010 11:50

    Méďa Béďa (neregistrovaný)

    To je vtip? Vřele doporučuji podívat se na mapu (stačí Seznam), na první pohled je zřejmá hustota dálnic u nás a v Německu.
    BTW dálnice u nás se podobá tankondromu, ovšem v šumavských hvozdech a v Českém lese lze narazit na velmi kvalitní asfaltky uprostřed lesů… Přece si Němci fedrující dřevo z našich lesů nebudou huntovat náklaďáky na nějakých lesních cestách, že?

  • 14. 6. 2010 12:28

    Flasi (neregistrovaný)

    Jak cokoliv z toho, co jsem psal já, souvisí s tím, co jste psal vy? Reagoval jste na správný příspěvek?

  • 14. 6. 2010 12:37

    Méďa Béďa (neregistrovaný)

    Ano, reagoval jsem na tuto naprostou pitomost:
    Důvodů, proč jsou naše dálnice drahé je celkově mnoho (a patří k nim u korupce), ale vysoká hustota sídel k nim rozhodně patří.

  • 14. 6. 2010 12:57

    Flasi (neregistrovaný)

    Tak jste mi napsal, na co jste reagoval. Ale pořád nechápu, jak to spolu souvisí.
    V Německu mají podstatně hustší síť existujících dálnic. A co? Jak to má souviset s tím, kolik stojí kilometr nové dálnice?
    Prostě větší hustota sídel znamená, že se vyhýbáte více místům (a to stojí víc peněz). Stavíte více ochranných prvků (a to stojí víc peněz). A děláte více překládek (a to stojí víc peněz). Existující dálnice jsou v těchto počtech irelevantní.
    Co přesně je naprostá pitomost a jak existující dálniční síť ovlivňuje cenu nových dálnic. Tedy mimo toho, že když máte dobudovánu síť hlavních tahů a budujete vedlejší a záložní trasy (jako v Německu), tak nemáte na ty nové trasy takové požadavky a můžete je stavět s nižšími parametry, než někde, kde se zatím budují ty hlavní tahy (jako v Česku).

  • 14. 6. 2010 11:53

    Pavel (neregistrovaný)

    Další důvod, proč jsou dálnice drahé je vidět na okuhu Prahy u Osnice. Tady je biokoridor, hned vedle vede okruh po mostě a hned za mostem je další biokoridor. V Německu už i zelení vědí, že pod mostem je zcela přirozený biokoridor a proto na úsecích dálnic s mosty (a tunely) žádné biokoridory nestaví. Poděkujte našim slaboduchým uřvaným zeleným.

  • 14. 6. 2010 12:32

    Flasi (neregistrovaný)

    Místní situaci u Osnice neznám, takže komentuji jenom obecně: Je velká otázka, jestli si tam ty biokoridory opravdu vyřvaly nějaké zelené bojůvky, nebo jestli se tak dohodly všechny zainteresované strany, protože investor i stavitel mají zájem na co největším objemu prací. A následně jenom krčí rameny, že to oni ta museli, protože zelení…

  • 12. 6. 2010 12:38

    krakonoš (neregistrovaný)

    Současný průběžný systém funguje velmi dobře všude, kde se nekrade, tedy v celé Evropě! U nás se stal deficitní hned potom, co modrý hnůj nasadil limity na výběr zdravotního a sociálního pojištění. A budoucnost? Jsou dvě možnosti: buď maximalizace solidarity, t. j. progresivní odvody na zdravotní a sociální pojištění a Švédský systém rovných důchodů, nebo to, co chystá naše slavná zlodějská pravice, totiž genocida seniorů z pod a průměrných příjmových skupin.

  • 13. 6. 2010 22:30

    AAA (neregistrovaný)

    Aha a to nikde v te cele Evrope zadne limity na vyber pojisteni nemaji? Zajimave…

  • 16. 6. 2010 21:29

    miš (neregistrovaný)

    Mají, ale taky mají progresivní zdanění. Pro rychlejší pochopení – neplatím pojištění a platím vyšší daně, takže jim v kapse zůstane zhruba stejně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).