Hlavní navigace

Drama v USA vrcholí

16. 10. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Sněmovna reprezentantů začala vypracovávat vlastní návrh řešení hrozícího defaultu USA,

Sněmovna reprezentantů začala vypracovávat vlastní návrh řešení hrozícího defaultu USA, což vedlo k zastavení jednání na senátním návrhu, ratingová agentura Fitch učinila poslední krok před snížením ratingu USA, když ho dala na sledování s negativním výhledem, republikáni v sněmovně reprezentantů opustili snahy prosadit vlastní návrh řešení a představitelé senátních demokratů a republikánů obnovili nadějně vypadající jednání na návrhu podporovaném oběma stranami. Trhy jsou pochopitelně přiměřeně zmatené, ale zatím se nedá určitě mluvit o panice, pouze o rostoucí nervozitě.

Ta se zřetelně projevuje na trhu pokladničních poukázek, kde citelně rostou výnosy. Ve čtvrtek maturuje 120 mld USD jednoletých pokladničních poukázek, jejich výnos nervozita vytlačila na 0,32% (jen za včerejšek nárůst o 12 bp, ještě na konci září se výnos pohyboval u nuly) kvůli obavě, že by se jejich splacení mohlo o něco zpozdit. Stále věříme, že drama skončí šťastně, tedy aspoň nakrátko, protože všechny návrhy počítají pouze s několikaměsíčním odkladem problémů. Takže i v tom nejlepším případě si můžeme něco podobného jako teď zanedlouho užít znovu.

Německý konjunkturální index ZEW pozitivně překvapil růstem na 52,8 (nejvýše od dubna 2010) a to přes nejistotu související s globálními faktory (fiskální problémy v USA, napětí na Středním východě). Potvrdil tak solidní stav německé ekonomiky a prostor pro případné další zlepšení její výkonnosti. Samozřejmě, že ještě bude potřebné potvrzení pozitivního signálu od ZEW indexy nákupních manažerů a indexem IFO, protože signály přicházející z ekonomiky nejsou jednoznačné. Minulý týden například poněkud zklamaly objednávky v průmyslu a ani výroky některých průmyslníku nejsou úplně optimistické. Euro k dolaru zareagovalo oslabením o dva centy z 1,354 na 1,352.

Účto_tip_změny21

Polská inflace včera zklamala, v září ceny rostly jen o 1% r/r, tedy méně než jsme čekali jak mi tak trh. Ukazuje se, že domácí poptávka se zatím lepší příliš pomalu na to, aby dokázala vygenerovat výraznější inflační tlaky. Do konce roku by se inflace měla mírně zvednout směrem k 1,5% (na dolní hranici cílového pásma CB). Jak už jsme psali včera, ani toto slabší číslo by nemělo nějak ovlivnit bankovní radu v jejím odhodlání neměnit sazby minimálně do konce roku. Reakce zlotého také byla prakticky nulová. Dnes vyjde v Polsku údaj o zaměstnanosti. Ta by měla v meziročním srovnání dále klesnout.

 Ze světa bud asi nejzajímavější Béžová kniha Fedu, která nabídne alternativní (slovní) pohled na ekonomiku. Tentokrát ale bude, ať už přinese cokoliv, silně zastíněna politikou, takže se výraznější reakce na její vyznění čekat nedají.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).