Hlavní navigace

DPH v roce 2013 nejistá: Zdraží jenom něco nebo úplně všechno?

24. 9. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Až do prosince si nemůžeme být jisti, zda příští rok zdraží například „jen“ potraviny, léky či teplo nebo se zvýší cena úplně u všeho.

Vládě se počátkem září nepodařilo kvůli šesti členům ODS protlačit daňový balíček, který by měl zvýšit příjmy státní kasy asi o 25 mld. Kč. Hrozí tak, že schodek státního rozpočtu by v příštím roce nedosáhl plánovaných 100 mld., ale 125 mld. Kč. Přečtěte si také: Kalkulačka: jak se změní vaše mzda v roce 2014? 

Vyšší deficit, padlá vláda i rozpočtové provizorium

Česká republika by tak nesplnila podmínku mít deficit nižší než 3 % HDP. Podle ministra financí Miroslava Kalouska by tento stav mohl ohrozit důvěryhodnost státu a zdražit financování státního dluhu. Příští hlasování o daňovém balíčku, které proběhne v prosinci, tak bylo rovnou spojeno s hlasováním o důvěře vládě.

Pokud by nebyl v prosinci balíček odhlasován a vláda padla, bude muset kabinet v demisi přepracovat rozpočet a České republice tak bude hrozit rozpočtové provizorium.

Daň nejistá

Kromě toho, že tedy bude až do prosincového hlasování nejistý osud samotné vlády, nebudou vědět na co se připravit ani občané a obchodníci. V současnosti totiž existují dva scénáře. Buď se vládě nakonec podaří balíček kvůli strachu o svou existenci protlačit a sazby DPH se tak do roku 2015 zvýší na 15 a 21 % nebo vláda důvěru nedostane a v roce 2013 se sazby daně z přidané hodnoty sjednotí na 17,5 %. 

Na co se v případě DPH „těšit“ víc?

V případě, že by vláda daňový balíček nakonec odhlasovala, zvýší se sazby DPH na 15 a 21 %. Podle odhadů některých ekonomů nebo třeba Českomoravské konfederace odborových svazů by to znamenalo zvýšení nákladů pro jednotlivce měsíčně zhruba o 120 – 150 Kč. 

Pro klasickou čtyřčlennou rodinu to tedy znamená si za měsíc připlatit až o 600 Kč. Růst cen by se v tomto případě vztahovalo na všechny výrobky. 

Pokud by vládní daňový balíček neprošel, sjednotily by se sazby DPH na 17,5 %. Znamenalo by to další zdražení nezbytného zboží, jehož nákupy se nedají výrazně omezit. 

Patří sem totiž například potraviny, léky, zdravotnické prostředky, voda či teplo. Zlevnila by naopak třeba elektronika nebo auta. Toto řešení by podle odhadů České národní banky inflační tlaky v příštím roce spíše snížilo.

Co obsahuje daňový balíček?

A co dalšího obsahuje daňový balíček, který by zvýšil do roku 2015 obě sazby DPH o jedno procento?

Výdajový paušál za daňovou slevu

Účinnost opatření z daňového balíčku by pocítily některé osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Ačkoli ministr financí Miroslav Kalousek původně plánoval omezit využití výdajových paušálů  výrazněji, nakonec se změny dotknou jen některých OSVČ. 

V případě využití výdajového paušálu (který bude možné využít, jen pokud obrat nedosáhne 2 mil. Kč) už by nebylo možné využít daňovou slevu na dítě a na manželku. Čtěte více: O jaké slevy přijdete, pokud využíváte paušál? Známe detaily

U souběhu příjmů z více činností, u nichž budou jednou uplatněny skutečné výdaje a podruhé výdajový paušál, bude nárok na slevy a odčitatelné položky zachován v případě, že součet základů daně s využitím paušálu bude menší než polovina součtu základů daně bez využití paušálu. 

Dopady tohoto opatření vyčíslilo ministerstvo financí ve své důvodové zprávě na modelovém příkladu. Měl by pomoci při rozhodování těm, kteří se budou rozhodovat, zda si uplatnit paušál nebo si ponechat možnost odpočtu slevy na dítě a na manželku. 

Příklad je vypočten pro živnostníka s nárokem na využití 60% paušálu s manželkou s příjmy do 68 tis. Kč (nárok na odpočet slevy na manželku) a jedním dítětem.

1/12 ročního základu daně Daň z příjmů fyzických osob 2012 Daň z příjmů fyzických osob 2013 Rozdíl
15 000 –13 404 2 160 15 564
30000 –9 084 29 160 38 244
50 000 26 916 65 160 38 244
100 000 116 916 155 160 38 244

Zdroj: důvodová zpráva ministerstva financí

Důchodci si nepolepší 

O tom, jak se rozhodnout, napoví poplatníkovi výpočet. Jasná volba setrvat u paušálu to bude pro svobodné poplatníky bez dětí. Naopak rodič několika dětí by mohl na ztrátě možnosti uplatnit daňové zvýhodnění na vyživované děti tratit. Je tak pravděpodobné, že ty OSVČ, které mohou daňovou slevu i zvýhodnění uplatnit a mají i prokazatelné náklady, půjdou opět cestou dokládání skutečných výdajů.

Důsledky balíčku by pocítili také pracující důchodci. Od příštího roku by totiž neměli nárok na odpočet daňové slevy na poplatníka ve výši 24 840 Kč za rok. Tato změna by se vztahovala na všechny druhy zdanitelných příjmů, tedy od brigád přes živnost až po příjmy z pronájmu.

Poznámka 

Pracující důchodci mohou doufat, že vládní balíček neprojde. Už nyní je ale jisté, že v příštích třech letech pocítí změnu ve svých peněženkách všichni penzisté, protože změny v pravidlech valorizací důchodu odsouhlasila vláda včetně poslanců, kteří odmítli podpořit daňový balíček.

 Dočasně se tak budou penze valorizovat jen o třetinu hodnoty růstu cenové hladiny a o třetinu hodnoty odpovídající růstu mezd. To znamená, že reálně budou penze v příštích třech letech klesat. 

Za vyšší příjmy zaplatíte více

Balíček se svými dopady zaměřuje také na občany s vyššími příjmy. Ti, kteří měsíčně berou více než čtyřnásobek průměrné mzdy, budou muset do roku 2015 platit tzv. solidární příspěvek. A to tím způsobem, že na ně bude uplatněno daňové pásmo se 7 % navíc.

Kromě toho by se po stejné období zrušil i strop pro odvody za zdravotní pojištění. 

Vyšší daň za převod nemovitosti

Vyšší daň by od příštího roku platili také ti, kteří prodávají nemovitost. Balíček by totiž zvýšil daň z převodu nemovitosti ze současných tří na čtyři procenta. 

Autor článku

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz. Příležitostně píše pro magazín Reportér.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).