Vlákno názorů k článku Dožijete se důchodu? od Petr - 1. Stávající důchodový systém je douhodobě NEUFINANCOVATELNÝ. Už...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 24. 5. 2011 11:46

    Petr (neregistrovaný)

    1. Stávající důchodový systém je douhodobě NEUFINANCOVATELNÝ. Už teď sežere TŘETINU státního rozpočtu a je DEFICITNÍ! Pokud chcete čekat až sežere polovinu a pak celý - já tedy NE. Proč se tak stane? Špatná demografie a prodlužující se věk dožití. To pochopí i podprůměrně nadaný středoškolák. I když v zemi, kde matematika je považována za nepřítele...

    2. Je několik možností, jak to udržet. Samozřejmě, že ani jedna varianta NENÍ populární. Zvyšovat věk odchodu, snižovat důchody nebo zvyšovat odvody. Zvyšovat věk je naprosto LOGICKÉ - prodlužuje se střední věk dožití. Snižovat důchody, nebo je alespoň již NIKDY nevalorizovat - i na to může za pár let dojít. Případně je ve hře i ruská varianta, že důchody se budou účetně zvyšovat, ale stát se bude měsíce zpožďovat s vyplácením. Zvyšovat odvody tento systém definitivně zabije. Každý schopný odtud uteče a nic platiti nebude, navíc mladé generace je a bude málo.

    3. Jen NAIVKA (ale jak tak sleduji, tak většina zdejších diskutérů) si myslí, že člověk bude celý život dělat jen jedno povolání. Copak baletka, která jde v 35 letech do důchodu, už jen vegetí a čeká až umře? Myslíte, že to dopředu neví a že se nepřipravuje na něco jiného? Prostě jsou povolání, která človek musí s věkem opustit. Jen hloupý človek se pak začne DIVIT, že v 60 nemůže dělat horníka. Nastane doba, kdy se kažný normální člověk bude připravovat na změnu práce. A je na každém, jak se s tím vyrovná. Taky může brečet na internetových fórech, že? Tak se vyplačte, možná se vám uleví.

  • 24. 5. 2011 11:57

    Jarmila (neregistrovaný)

    Ptala bych se taky, PROČ je systém deficitní. Co na to zvyšování produktivity práce, nemělo by řešit třeba zkracování pracovní doby, když se za stejnou časovou jednotku a s použitím menšího množství pracovní síly vyrobí více? Kde jsou peníze, které měly být investovány v dobách, kdy byl systém přebytkový? V tom případě by měl být systém majitelem fabrik nebo aspoň minimálně akcií, nicméně není. Proč? Proč máme v systému tolik nezaměstnaných, ale na druhé straně hodně pracujících načerno (Ukrajinci)? Jsou rekvalifikační programy účinné? Jak budete rekvalifikovat lidi 50+? Oni by se třeba dříve rekvalifikovali sami, ale ze směšného platu neutáhnou rodinu, dojíždění do práce a ještě rekvalifikaci. A pokud rekvalifikaci, tak na co?

  • 24. 5. 2011 16:39

    Tonda (neregistrovaný)

    Nerozumíš psanému slovu? systém je deficitní, protože se zvyšuje průměrná délka života a je špatná demografie - lidé mají méně dětí a později. Takže se stále snižuje počet pracujících živících jednoho důchodce. Produktivita stoupá, stoupá, i když pomalu, reálná mzda. Jenže díky valorizacím stoupají i důchody. Přebytky z minula by stačily dočasně a náraz by pak byl o to tvrdší. Nezaměstnaní jsou flákači, co nejsou ochotni dělat práci těch Ukrajinců za jejich mzdu.

  • 24. 5. 2011 19:06

    vsp (neregistrovaný)

    Co na to zvyšování produktivity práce, nemělo by řešit třeba zkracování pracovní doby, když se za stejnou časovou jednotku a s použitím menšího množství pracovní síly vyrobí více?
    Prožere se, co s tím zvyšováním jiného. Lidé pracují, vymýšlejí, zlepšují, aby se měli lépe, a ne aby z daní uživili víc důchodců (taková vize je prostě motivovat nebude).
    No a ti důchodci se taky chtějí mít lépe - zkuste dnešnímu důchodci říct, že by měl žít stejně jako v době, kdy do toho důchodu šel. (Takže pro ty starší by to třeba byla černobílá televize a dovolená jednou za 5 let do DDR.)

  • 24. 5. 2011 22:34

    xf (neregistrovaný)

    DDR, typicky Rujána, je dnes velmi drahá lokalita.

    Černobílá televize - když pominu, že ji neseženeš, tak zase špatný příklad. Důchodce se, podle tvých měřítek, dnes velmi uskrovnil. Zatímco v době odchodu do důchodu měl hogo-fogo televizi za 5 důchodů, dnes má televizi za jeden jediný důchod.

  • 25. 5. 2011 16:16

    Nox (neregistrovaný)

    Obavam se, ze u tech duchodcu nejde ani tak o dovolenou nebo televizi (coz je dnes spotrebni sunt za par supu), ale predevsim o bydleni, jidlo a leky. Jak dlouho zaptetite najem/cenu bytu za cenu 1 bezne televize?

  • 24. 5. 2011 12:47

    Stamajik (neregistrovaný)

    Pokud dobře čtu,byl zmiňován jen rozdíl mezi fyzickou a duševní prací.Baletka,jis­tě.V 35ti ještě celý život před sebou.Jenže člověk sedící v kanclu bude fyzicky čilý stále,přeci dobrovolně nepůjde do fabriky hákovat a nemá k tomu ani důvod,fyzická práce mu tedy nehrozí.A ten,co hákoval,tak ho asi těžko někde v 50ti vezmou do kanclu,aby tedy nedělal stále fyzickou práci a aby se ve zdraví dožil a ještě si i užil toho důchodu.Takže myslet dopředu jistě,ale měnit zaměstnání dle věku a blížícího se důchodu...?

  • 24. 5. 2011 14:22

    gabinak

    Ano, v prvních dvou bodech máte pravdu. Dokážete si ale představit armádu starších lidí, kteří fyzicky nezvládnou namáhavou práci? A dokážete si představit sehnat všem taková pracovní místa, aby na ně stačili? A co mladí, kteří taky budou potřebovat pracovat? Jak chcete dostatek těchto pracovních míst vytvářet když se o ně budou prát důchodci s některými aktivními v produktivním věku?

  • 24. 5. 2011 15:37

    krajinář (neregistrovaný)

    To už Kalousek a Drábek řešit nebudou. Je tady ale ještě jeden problém. Legislativně by mělo být ošetřeno, aby starší lidé, např. nad 60 nebyli diskriminováni pro věk a zdravotní stav - když to přeženu, nikdo by nesměl vyhodit z práce např. pilota Boeingu proto, že je už starý nebo odmítnout zaměstnat kopáče krumpáčem s tvrzením, že neovládá počítač a není psychicky schopen se to naučit. Pokud vznikne v budoucnu armáda nezaměstnaných ať již mladých či starých, bude to vyžadovat posílit represivní orgány neboť bude vznikat nebezpečí vytváření lumpenproletariátu.

  • 24. 5. 2011 16:18

    Jarmila (neregistrovaný)

    Starší lidé nemusí nezvládat jen práci fyzickou, oni už nemusí zvládat ani tu psychickou :-)) Alzheimer a skleróra si nevybírají.

  • 24. 5. 2011 20:04

    Stárnoucí učitelka ještě dlouho před důchodem (neregistrovaný)

    Ono bude náročné v 65-70 také učit. O učitelích se říká, že nic nedělají, nebudu to nikomu vyvracet. Ale každý snad uzná, že učitel potřebuje dobrý zrak, sluch, hlas a musí stát několik hodin před tabulí. A hlavně je třeba mnoho energie k ukáznění dnešní, resp. budoucí mládeže. Ta bude ještě horší. S tím má problém i mladý zdravý učitel mužského pohlaví. Jak ukázní a upoutá žáky poloslepá, nahluchlá babička, která se vbelhá do třídy s hůlkou a nebude mít ani hlas k překřičení dětí. Nemluvě o tom, jaký krásný vztah má mládež ke starým lidem. Stačí se podívat na facebook. Zrovna jsem tam viděla téma Nesnášíme učitele důchodového věku! Copak se jim ti důchodci vnucují? Kdyby mohli, radši by odpočívali doma nebo seděli v parku a hráli si s vnoučaty. Mám také obavy, že taková postarší klopýtající učitelka bude snadným terčem šikany. A o celkové kvalitě výuky, pokud budou muset učit starší učitelé, si udělejte vlastní představu.

  • 25. 5. 2011 9:56

    Tonda (neregistrovaný)

    Zažil jsem na gymnáziu několik kantorů v důchodovém nebo těsně předdůchodovém věku. Někteří patřili mezi nejoblíbenější a nejrespektovanější, z jiných měli srandu pomalu i ostatní kantoři, čili je to hlavně o osobnosti stejně jako u těch mladších.

  • 25. 5. 2011 16:13

    Nox (neregistrovaný)

    Jsem sice ze skoly par let, ale pomatuji ze tam docela dost ucitelu presluhovalo. Takze to by zamestnani pro nektere duchodce byt mohlo. Samozrejme se mezi nimi nasli dobri i spatni, ale rekl bych ze ten prumer se nelisil od mladsich kolegu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).