Vize budoucnosti.
Poté co mi ve vlaku štípne lístek prùvodčí s berlemi, vystupuji.
Z lokomotivy vytahují strojvedoucího na invalidním vozíku.Procházím
nádražní halou, kterou hlídá poloslepý policista podpírán dvěma
hluchými kolegy. Vycházím ven a jdu na tramvaj. Řidička žádá cestující, aby jí řekli kde má zastavit, má ztrátu paměti! Vystupuji a mám hlad.
V restauraci mi číšník oznamuje, že jídlo dostanu, jakmile se podaří
dostat kuchaře z kómatu. Objednávám si pivo, které číšník kvůli třesu rukou vyleje, než dojde k mému stolu. Nevadí, jsem optimista. Chci zaplatit, ale číšník nerozezná stovku od tisícovky! Jdu domů,tam se mě ptají mé děti ve věku 48 a 50 let: "Tati,nemohl bys nám najít nějakou práci?" Ne děti moje, na to jste ještě příliš mladí.Odložím obě protézy, pustím televizi a sleduji celostátní oslavy narozenin Kalouska, který se k naší radosti v plné síle a
zdraví dožívá sto dvaceti let!
Vy jste to nepochopila. Tady nikdo nechce aby lidé pracovali v tak pozdním věku, tou dobou budou již dávno bez práce, nahradí je mladí cizinci z Balkánu, Afriky nebo Dálného východu. A protože na důchod nárok mít nebudou (ani věkem ani odpracovanými lety) a podpora v nezaměstnanosti skončí po pár měsících, budou nuecnei "žít" z chudinské dávky na úrovni životního minima a to i když třeba poctivě odpracovali 34 let. Takže vlakem určitě nikam nepojedou, restauraci udiví jen zvenku, tramvja bude pro ně nedostupná a že tisícovku (tou dobou už euro) nikdy in natura neuvidí..
A proto maji tihle lide odbory, aby jim vyjednali firemni duchody. V pripade ze dana prace vyzdime lidi vic nez jina. Coz se da treba u horniku dost predpokladat, je potreba aby si tito lide se zamestnavatelem dohodli takove podminky, aby mohli jit do duchodu treba uz v 55 letech. Pokud to nezvladne zamestnanec prosadit sam ma na to odbory a nebo majit delat jinou praci.
Chapu ze v dobe, kdy do duchodu odchazeli vsichni stejne v relativne rozumne dobe i pro tezke fyzicke prace tohle nebylo potreba. No casy se meni a odbory maji paky na to jak si tyto podminky u svych zamestnavatelu vydobyt. Stat by se mel do toho vztahu zacit navazet upravou zakonu az ve chvilky kdyz bude videt, ze se zeneme do problemu, ktery odbory se zamestnavately nebudou schopny vyresit samy.
P.S.: Nicmene myslim ze i stat by mel toto predpoklada. Ze proste uhelne doly vyuzijou clovek az na kost do jeho padesatky a mel by od takovychto zamestnavatelu pozadovat vyrazne vyssi odvody na socialni pojisteni. Treba zivotni pojisteni typ zamestnani zohleduji.
Mě by jen zajímalo, jak si zmiňovaný horník vyjedná se zaměstnavatelem podmínky pro odchod do důchodu v 55-ti letech, když máme todlencto, tu globalizovanou ekonomiku.
Tedy jak a o čem má horník jednat, až mu firma oznámí, že nedá. Protože Polské doly, protože černé uhlí z povrchových dolů z Austrálie, protože... si nebudou snižovat zisk, když tu je 9% nezaměstnanost a na Ostravsku ještě více. A po zvýšení důchodového věku bude nezaměstnanost ješt vyšší*. Takže těch "deset co na tu práci čekají před branou" tam asi opravdu bude stát.
Jak v těchto podmínkách něco, cokoli, vyjedná?
Zjevně nic nevyjedná. Dopadne to tak, že dokud bude, třeba do těch 55-ti moci pracovat, tak fajne. A potom? Potom ať se postará stát. Jak sám říkáš.
A stát už se postaral - zvýšením odchodu zvýšil konkurenci, a tím snížil jeho vyjednávací podmínky, i schopnost cokoli uspořit. Vyjednávací podmínky platí nejen pro odchod do důchodu, ale i pro plat.
Druhá věc je, že si protiřečíš. Na jedné straně si má horník vyjednat důchod sám, na druhé to má řešit stát a zvýšené odvody. Tím, že "půjde jinam" se situace také zhorší. Jednak tím, že "jinde" zvýší nabídku pracovní síly, v době 20% nezaměstnanosti, a druhak si uhlí dovezeme... což se projeví na kurzu a vyšších dovozních cenách.
* Pokud uvažujeme, že člověk pracuje od 20-ti do 60-ti let, tak zvýšení věku odchodu do důchodu na 70 let činí zvýšení nabídky pracovní síly o 20%. To by dávalo, zjednodušeně, 29% nezaměstnanost. A i když dnes lidé často studují, do práce nastupují déle, zároveň zvýšení hranice odchodu může být o něco menší, další vlivy, tak lze odhadnout, že nezaměstnanost 20% je vcelku konzervativní odhad. Zároveň konstatuji, že pracovních míst nepřibude - poptávka se tím nezvýší.
Tak proste hornik nebude delat a pujde delat neco jineho. A pokud mu ty podminky vyhovuji je to fakt jenom jeho problem.
Ne neprotirecim si. Pouze tvrdim, ze vidime-li ze nam doly budou hazet na krk vystavene horniky, meli bychom to zohlednit a ty penize, ktere budeme muset takto platit od dolu ziskat. Ale ne proto aby se meli hornici lip, ti budou nadale brat stenou castku jako jakykoli jiny nezamestnany v te dobe. Jenom stat proste bude mit zaplacene (stejne jako u jinych povolani, kde tento priplatek bude ale moct byt nizsi - proste jak jakakoli jina pojistka). Je to socialni pojisteni? No tak by se meli zohlednovat socialni rizika.
Protimluv je v tom, že si má horník vyjednat, a nakonec se stejně musí postarat stát.
Co se týče zvýšených odvodů, tak ne že bych byl v principu proti, ale nedovedu si to prakticky představit. Jak budeme v dnešní době soukromého majitele, zaměstnavatele, zatěžovat dalšími odvody? Ač logika a matematika říká něco jiného, tohle by ideologicky neprošlo.
Sociální rizika? Opět, jak tohle prosadit v době, kdy je tabu pro politiky, média, i ústavní soud prostá statistika, že chudáci diskriminovaní s nejvyššími příjmy se dožívají vyššího věku, řádově o roky, tedy o desítky procent doby čerpání důchodu, nežli méně příjmoví. Tohle je TABU.
A otevřít ta "sociální rizika" znamená, hovořit i o tomhle. Jakkoli je to v principu správně. Hovořit o tom, že ten horník, i když půjde do důchodu dříve, tak ho mnoho let pobírat nebude....
Kdepak, to se dnes nenosí. Dnes je to socka, co holt bude 15 let na pracáku. Socka, co němala dostatek vůle, flákala se, nesnažila se. A další oblíbená hláška: kdyby si odpustil krabičku cigaret a 6 piv denně, tak si mohl zaplatit soukromé pojištění. A tím to hasne.
Ano, na základě prostého poměru důchod/plat jsou na tom nejhůře. A naopak lidé s minimální mzdou nejlépe.
A ono nejde jen o věk dožití. Jde i o počet odpracovaných let. Nejchudší nastoupí do práce v -nácti, jiný v 25-ti. Jde i o počet let bez práce - to jediné je dnes jen spekulace, ostatní je statistika.
A tohle soudruzi, kteří přesně vědí co bude za 50 let, ale nedokáží sestavit rozpočet na pouhý rok dopředu, důsledně ignorují. Vždy hovoří jen o prostém poměru důchod/plat, protože i když je to značně vzdálené celkovým výnosům / nákladům, tak tohle se jim nejvíce hodí.
Nepochopila jste páně Kradouskovu reformu. Z těch Vašch vyjmenovaných profesí samozřejmě v tomto věku nikdo svoje povolání vykonávat nebude. Pokud dnes nikdo nezaměstná člověka nad 50, je samozřejmě utopie, aby za pár let někdo zaměstnal člověka nad 60. Kradouskovi jde jen o to, že se doba na pracáku nezapočítává do nároku na důchod.
Další perla, kterou většina lidí zřejmě přehlédla, je geni(t)ální návrh koaliční svoloči na zvýšení platby za den v LDN (léčebna dlouhodobě nemocných) na 300 Kč denně. Takže ten, kdo nemá příbuzné, schopné tyto poplatky hradit, má v 1. den pobytu skočit z okna, aby neskončil ve spárech exekutora.
Ano, to o zvýšení poplatků na 300/den v LDN jsem také četl. Tohle mohl skutečně vymyslet jen naprostý idiot, který si zřejmě neumí spočítat, že když má někdo důchod méně než 9 tis. (spousta lidí) nebude mu to stačit ani na tento poplatek, natož pak na cokoli jiného. Přitom bych se vsadil, že grázl co tohle vymyslel sám jistě bídou určitě netrpí. Máš-li zkrátka málo peněz, zhyň si. Odporná doba.
on existuje zákon, že uživatel ldn si nesmí na služby připlácet?
on existuje zákon, že když se člověku blíží důchodový věk, že musí povinně všechno prožrat a úspory zlikvidovat, a nesmí mít ani korunu a musí být bezmocně odkázán jen na apanáž od státu?
on existuje zákon, že když se rodina odmítne postarat o příbuzného doma, že mu nesmí alespoň přispívat na pobyt v ldn?
aha tak to sorry to sem nevěděl.
neexistuje sice zákon, zajišťující úspory na důchod - ale rozhodně vám v tom nic nebrání. zákon nepřikazuje všechno prožrat a prošustrovat a žít ze dne na den. dokonce majitelé mozku doporučují v produktivním věku spořit. podobně tak neexistuje zákon, který by lidem bez rodiny zakázal myslet na stáří - a rodiny nemaje, spořit si více. že výchova dětí něco stojí o tom jste asi už zaslechl, tyto výdaje si singles mohou spořit.
Jezevče, jezevče... Plně s tebou souhlasím, že každý si má spořit. Já sám dokonce spořím tak extrémně, že už to zkrátka víc nejde - díky tomu ušetřím cca 90 % příjmu - protože si nic nekoupím. Kdyby to dělal každej jako já, asi by to taky nebylo pro kapitalismus moc dobrý. Díky tomu mám už peněz docela dost, mnohem víc než má většina lidí v tomto státě, i když za vodou zatím nejsem. Dělám to jen proto, protože předpokládám (vzhledem k situaci kolem sebe) v tomto státě jednou hodně velkou bídu, která může skončit všelijak. Možná nakonec bída nebude, možná taky jo, a proto je třeba být připraven.
Ale uvědom si, o jakých lidech se tady bavíme, kterejch se zejména týká problém LDeNek. Jim není třicet jako tobě. Těm je většinou od sedumdesáti vejš. Oni prožili téměř celej produktivní život v úplně jiným světe (po všech stránkách), ve kterým by je ani ve snu nenapadlo jak to v tomhle státě dopadne. Že až na tom budou nejhůř, budou muset platit léky, bez kterých se neobejdou, nemocnici, a za chvíli i vzduch a za všechno pořád víc a neomezeně..Že když pak nebudou mít např. na nájem, okrade je o zbytek majetku reprezentující střechu nad hravou, exekutor nebo nějakej jinej grázl co se neštítí obohacovat na cizím neštěstí a bezmoci. Taková je, bohužel, dnešní hnusná doba, jak sem se již zmiňoval výše. Čím se máme jakoby lépe, tím sme nenažranější, bezohlednější a agresivnější k druhým - je to zřejmě typická charakteristika lidskýho plemene, se kterou se nedá nic dělat. Někteří z těch starých lidí možná byli prozíraví a spořili si pro jistotu, zkrátka proto, že je lepší prachy na stáří (i obecně, samozřejmě) mít než nemít. Ale argumentovat tím, že se lidi co dneska dožívají v LDeNkách a jsou rádi že ještě nějak dejchaj, měli nějak připavit na dnešní situaci je fakt nesmysl. Sám nevíš, co jednou bude a jak třeba skončíš. Dneska si můžeš myslet, že máš všechno pod kontrolou, že se chováš racionálně a zodpovědně a zítra se ti může všechno zhroutit.
gratuluju ze srdce každýmu, kdo dokáže ušetřit 90% příjmu, a tomu zbytku ještě pořád říká život. protože já mám ty procenta naopak a mám pocit že sušim hubu.
dále děkuju každýmu, kdo padesátiletýmu jezevcoj řekne že vypadá na třicet - díky, díky.
pokud se týče dnešních sedmdesátníků - v roce pádu doby temna jim bylo kolem pade, byli tedy na vrcholu svých fyźických a ekonomických sil. Pokud tech dvacet roků tvrdě nešpórovali na stáří, fakt mi jich neni líto. A pokud bydleli v cizim, o bydlení se nestarali, a dneska je jim divný že musej platit nájem - líto mi jich je, ale ne tak abych jim cítil potřebu to zadotovat.
přidusit ty co vždycky všecko prožrali a prošustrovali mi nepřipadá nenažrané, hnusné ani bezohledné - připadá mi to fér k těm, kteří se ve stejné situaci uskrovnili a šetřili, a zejména k těm (mladým) co začínají z nuly.
Ale to je veliké, opravdu veliké nedorozumění. Ty poplatky se přeci jmenují regulační. To je od slova regulovat.
Tak teď tedy budou opravdu "slabší kusy" regulovat.
Nakonec on měl pravdu Rath, když při zavedení poplatků tvrdil, že při zavedení nejde o jejich výši. Jde o to je do systému zavést, aby mohly být později bez velké publicity zvýšeny tak, jak se bude "elitě" hodit. Tohle je jen logické pokračování započatého.
Jen pokračování, ne o systémovou změnu. Stejně jako při zavedení, ani tentokrát nejde o nějakou efektivitu, či nadužívání. Kdyby ano, tak zároveň s zavedením poplatků byly v odpovídajícím poměru sníženy zdravotní daně / odvody. A stejně tak při každém dalším zvýšení. Jde jen o vybrání stále více peněz k utracení.
No tady jde hlavne o to ze LDNek je strasne malo. A nekde se musi najit penize na jejich financovani. A skutecne LDN ma slouzit pro dlouhodobou LECBU, ne protoze je to levnejsi nez domov duchodcu (a hodne luzek se prave takhle vyuziva).
Navic bohuzel nemam dost penez na to, abychom davali bydleni zadarmo na tak dlouhou dobu. Holt je to smula. Nemuzeme lidem platit dlouhodobe dva byty (jeden z duchodu a druhy skrze dotace LDN), na to stat fakt nema. Holt se budou muset lidi zaridit.
O to tu vůbec nejde, jestli stát, nebo kdokoli jiný, má, nebo nemá.
Jde čistě o porovnání stavu před a po. Inzerována byla efektivita, provedeno bylo skryté zvýšení daní.
Způsob jejich využívání, natož domovy důchodců, to sem nepatří. Ostatně to jsem napsal, já proti zrušení placení dvou bytů nic nemám. Jen bych rád viděl, aby to přineslo i něco, cokoli jiného, než to zvýšení daní. A to se neděje.
"Nemuzeme lidem platit dlouhodobe dva byty (jeden z duchodu a druhy skrze dotace LDN), na to stat fakt nema. Holt se budou muset lidi zaridit."
Takže konkrétně? Důchodce jde do LDN, takže prodá byt, a když se tam náhodou uzdraví, tak se vrátí kam? Pod most? Nebo ten byt neprodá, nebude mít na poplatky v LDN a byt mu prodá exekutor?
V životě jsem měl dost velké problémy s bolševikama, ale kdybych byl jen býval tušil, jaká primitivní bezohledná svoloč nastoupí po nich, tak jsem v prosinci 1989 bránil Štěpána vlastním tělem.
Paklize je majitelem bytu neni vubec nutne ho prodat, ale muze ho pronajmout. Paklize pro nej bude lepsi variantou byt prodat, tak mu penize z prodeje zustanou (dneska i v malem meste je to castka presahujici jeden milion korun ve vetsim meste presahujici i tri miliony korun).
Kdyz se nahodou duchodce vyleci (to vi uz nejakou dobu dopradu), muze si pronajmout jiny byt.
Btw. ja nejsem vlastnikem zadne nemovitosti a presto mam kde hlavu slozit. Novy byt si sem schopny sehnat v prubehu jednoho tydne. Uskladneni veci a stehovani se da zaridit do druheho dne (tedy pokud to nechcete naplanovat na vikend, kde maji stehovaci naval).
Až budete mít prasečí chřipku či něco podobného a budte rád, že se nepoondíte v posteli a dolezete na záchod, tak si můžete organizovat bydlení před pobytem v nemocnici. Koilik je Vám let ? 5 a více ?
LDN jsou zejména určeny pro přestárlé, většinou osamělé s nemocemi stáří.
Ty vaše rady jsou z kategorie scifi. Mluvím dnes z vlastní zkušenosti s 92 letou sousedkou. A to má babka štěstí, že má po havířovi ještě slušný důchod. To vaše generace toto štěstí mít už většinově mít nebude.
Staci rict svemu pravnikovi,nebo realitce, ty to udelaji.
Nicmene LDN, tu neni kvuli akutnim stavum, ale pro dlouhodobou nemoc.
P.S.: Porda tu resime osamele bydlici, kteri tedy asi podle vseho nemaji vubec zadne pribuzne. Protoze pro vsem ostatnim to podari vyresit rodina a nebo v byte dokonce jeste nekdo bydli. Takze promile pripadu, ktere navic z LDN uz vyjdou jedine nohama napred.
Jistě, dát realitce. Ta se s 98% pravděpodobností postará.
No dobrá. Realitka se postarala. Babka už nemá ani byt, ani peníze. A co dál?
To jsou opravdu dětsky naivní rady. To už rovnou můžou babku skrmit šakalům v ZOO. I když... to by si zase na své nepřišla realitka.
Nebo právníkovi. Dokonce SVÉMU právníkovi. Chceš nás tu rozesmát? Babka je nemocná, sotva leze; vlastně už jí jen nosí. A podle tebe bude jednat se SVÝM právníkem. A zaplatí ho asi z těch peněz, co nemá na LDN.
Kvuli temto babkam jsou tu spousty neziskovek, ktere jsou, svete div se, taky placene z verejneho rozpoctu a spolufinancovany z EU. Kvuli tomu ze par babek ma smrt na jazyku a nema zadne prostredky neni nutne plosne vsem dotaovat LDN-ky. Proty jsou tu charyty, stacionare a jine obdobne zarizeni.
Btw. drive takove babky odkazali vsechen svuj majetek cirkvi a dozili svuj zivot nekde v klasternim spitale. Dneska vsechno zatahne stat a dedictvi schrabnou deti. Jen at se babce pekne naklady na lecbu skacou na dluhu, pak az prijde k dedickemu rizeni si to stat od dedicu vybere. Kdyz se nestarali tak to zaplati to.
No konečně máme jasno!Jedině tak stát několikrát ušetří!Čím méně lidí se dožije,tím lépe.A ti,co budou mít to štěstí,budou důchod pobírat pět let a stát zase ušetří,že?Hezky je to naplánované.Jistě jsou tyto fantasmagorické představy naší garnitury již zahrnuty do jejich pomatených "balíčků" aby se mohli chlubit vyrovnaným rozpočtem!Jenže kdo zaměstná ty shrbené a roztřesené 70ti leté?
Jistě,ono jít do důchodu třeba v těch 70ti,když člověk spí léta v poslanecké sněmovně,sedí u Ústavního soudu nebo v dozorčí radě....Ale co fyzicky pracující?V 70ti řídit autobus nebo se hrbit nad soustruhem?A proboha,co takový třesoucí se chirurg?!Tady se holt žije v domění,že život je jak v reklamě.Vysmátí manažeři a asistentky se prohánějí ve sporťácích,volné chvíle tráví na nákupech a golfu a pak si jdou zas "ničit" záda v gelových kancelářských židlích za 50tis.,nikdy nemarodí(zobají přeci pilule z reklamy),nikdy nepřijdou o práci,prostě všichni jsou happy a cool,že?
Jakkoli Emerovou nemusím, v tom, co řekla má pravdu. Věk dožití nemá nic společného s věkem upotřebitelnosti, který po padesátém roce rapidně klesá. Fyziologie se prostě očůrat nedá. Mě je něco málo přes čtyřicet a už sakra cítím, jaká to ve třiceti byla pohodička. A byl jsem upozorněn, že v padesáti to bude mnohem horší. Samozřejmě jak kdo, genetika je taky mocná, ale nedokáže všechno. Obecně si myslím, že těch 65 let je maximální a nejzažší limit, za který nelze jít. NELZE. A nic na tom nezmění řeči padákového chemika ani zmutovaného feudála. Ty se totiž nikdy nepředřeli. Jde o to, že nejenomže starší lidé nebudou mít schopnosti jako mladí, ale on je taky nikdo nezaměstná. A co pak? Zkuste kolem padesátky jenom tak z legrace hledat místo! Nenajdete. A kolem šedesátky? Ano, v Bohnicích možná, za těmi zavřenými vraty. Ale z druhé strany. Takhle to nejde a mě by zajímalo, kdy už to všichni pochopí. Taky mi bylo dvacet, měl jsem sílu a schopnosti jako lev, dělat 18 - 20 hodin jsem zmáknul v pohodě. Ale teď? Je mi dvojnásobek a nevydržím už ani polovinu. Lidi neblbněte. Takhle to nefunguje.
Upotřebitelnost zůstává stejná, dožití se prodlužuje, demografický vývoj není kdoví co. Takže těch co důchod pobírají (neupotřebitelných) bude čím dál víc, těch co platí (upotřebitelných) čím dál míň. Jak z toho ven? Protože nelze dlouhodobě vyplácet víc než vybírat, tak se bude muset buď zvyšovat odvody těm co platí nebo snižovat důchody nebo upravit poměr platících vůči vypláceným, tj. zvýšit věk odchodu. Nebo ty prachy vzít na úkor něčeho jiného. To je prostě matematika, z toho se nejde nějak vymluvit nebo vylhat.
Nu, ne tak docela. Věk dožití má lokální extrém, a ten teď jako jediná plní generace s kódem 194X. TY předtím už jsou mimo a nebo mrtví a ti potom už začnou umírat dříve. Jedinci s kódem výroby 197X, tedy ony proslavené Husákovy děti budou mít věk dožití kolem 60 let a upotřebitelnost kolem 50 let a legální důchod kolem 65 let. Generace 20XX bude mít věk dožití 55 let, upotřebitelnost 45 let a důchod 70 let. Takže se jej vcelku logicky dnešní mladí lidé nedožijí vůbec. Dnešní důchodci prožívají v mnohém idilické časy. Mají všude slevy, když pracují, mají nárok na souběh, jsou všude chránění a protěžovaní. To už třeba já nebudu. Myslím, že stresy ve spojení s problémy které přicházejí, budou zabíjet velkém a docela efektivně.
A to jste četl kde? V nějakých modrých novinách ne? že by Mladá fronta? Nebo jiný pravicový plátek vlastněný německým kapitálem? Kdepak, končíme. Nedávno me třeba překvapil názor jakési odbornice v USA na důchodovou reformu, že v USA se připravuje návrh na práci do 65 let. A u nás už jsme dál, taky už se vážně diskutuje o té sedmdesátce. Jo a mimochodem, stahněte si nějaké informace z onkologických konferencí o rozvoji nádorového onemocnění například v západních Čechách. Tady i těch 60 let věk dožití za chvíli bude bonusem. Jinak s tím stresem, já nevím jak vy všichni, ale snižování platů, reforma za dveřmi, zvyšování cen elektřiny, vody, nájmů, beznínu, léků, potravin, MHD, spotřební daně obecně, DPH daně obecně, nový zákoník práce atd. atd. To nelze při průměrném IQ vydržet. Jako chemik mám na výběr, buď začnu vařit pervitin a nebo sarin. Obojí se může hodit. :-)
Je mi 50 pryč, mám zdravotní problémy, ale protože nepracuji manuálně, práci zatím zvládám.
Do práce cestuji kolem 7.30, do autobusu se derou jak o život děti a mládež, aby obsadili místa. Nikoho středního věku sednout nepustí, babičku ještě pustí, ale neochotně. Zatím mám naštěstí dost sil probojovat se k volnému místu. Také důchodci ode mne automaticky čekají, že jim uvolním místo, protože pro ně jsem mladá a zdravá.
Ale nevím, jak na tom budu po 60, to mě už mládež hravě odsune, takže veškerou sílu a energii vyčerpám už během cesty do práce, pokud během cesty nezkolabuji v uličce. Tím se to aspoň vyřeší.
Moje pracoviště tvoří dvě budovy od sebe dost vzdálené. Během pracovní doby se musím denně přesunout z jedné do druhé. V dešti nebo mrazu je to dost náročné, navíc se léčím na plicním, i když jsem nikdy nekouřila. Naštěstí je to mírně z kopce a potom odcházím z té druhé budovy domů.
Dneska mě ale vedoucí požádal, abych se z té dolní budovy kvůli nějaké záležitosti vrátila ještě do té horní a navíc během velmi krátké časové doby. Upozornila jsem ho, že na takové výkony už nemám fyzickou kondici. Řekl mi, ať si najdu něco, kde budu moci celý den sedět.
Jednalo se jen o banální personální přestřelku, nad kterou jsem nejdřív mávla rukou. Ale teď si říkám, aby se takové jednání nakonec nestalo standardem. Když někdo přestane stačit pracovnímu tempu, tak mu prostě řeknou nazdar, najdi si něco jiného, za dveřmi čeká fronta mladších a výkonnějších. Což bude jistě pravda, protože mladí mají už teď problém sehnat místo. A co si asi bude schopen najít vyhozený šedesátník pětašedesátník s klesající výkonností a přibývajícími zdravotními problémy?
Znám pár lidí mající částečný invalidní důchod. Nevím kolik berou, dejme tomu, že 4-7 tisíc měsíčně. Ale problém je, že dělají tu stejnou práci a v rozsahu 8 hodin denně jako ti zdraví. Kdo tohle dopustil a proč se to neřeší? Místo toho se bere zase plošně a tam kde to jde jednoduše.
Udělal bych to tak, že kdo má částečný invalidní důchod, bude muset dělat lehčí práce (třeba i méně placené) a maximálně třeba 20-30 hodin týdně. Protože pokud je schopen dělat naplno a 40 h týdně (jako ti zdraví), pak mu přece nepatří invalidní důchod.
O tom jakou práci a na kolik hodin týdně rozhoduje Posudková komise! Někomu povolí lehčí, méně náročnou práci na plný úvazek a někomu stejnou práci na zkrácený úvazek! Nebojte velmi dobře si to kontrolují. Každý rok musí zaměstnavatel oznámit na kolik a za kolik částečný důchodce pracuje!
Jenže já znám konkrétní případy lidí, kteří mají částečný invalidní důchod a vykonávají tu stejnou práci a ve stejném rozsahu hodin jako jiní lidé, kteří žádný částečný invalidní důchod nemají. Takže tito lidé mají svůj plat a k tomu pár tisícovek inv. důchodu. O tom se tu dobrou čtvrthodinu bavíme Mlho... :-)
Třeba je to jako s dvojí evidencí hodin, něco jiného zaměstnavatel oznámí úřadům a něco jiného chce po svém zaměstnanci. Na tohle by si měl někdo posvítit.
1. Stávající důchodový systém je douhodobě NEUFINANCOVATELNÝ. Už teď sežere TŘETINU státního rozpočtu a je DEFICITNÍ! Pokud chcete čekat až sežere polovinu a pak celý - já tedy NE. Proč se tak stane? Špatná demografie a prodlužující se věk dožití. To pochopí i podprůměrně nadaný středoškolák. I když v zemi, kde matematika je považována za nepřítele...
2. Je několik možností, jak to udržet. Samozřejmě, že ani jedna varianta NENÍ populární. Zvyšovat věk odchodu, snižovat důchody nebo zvyšovat odvody. Zvyšovat věk je naprosto LOGICKÉ - prodlužuje se střední věk dožití. Snižovat důchody, nebo je alespoň již NIKDY nevalorizovat - i na to může za pár let dojít. Případně je ve hře i ruská varianta, že důchody se budou účetně zvyšovat, ale stát se bude měsíce zpožďovat s vyplácením. Zvyšovat odvody tento systém definitivně zabije. Každý schopný odtud uteče a nic platiti nebude, navíc mladé generace je a bude málo.
3. Jen NAIVKA (ale jak tak sleduji, tak většina zdejších diskutérů) si myslí, že člověk bude celý život dělat jen jedno povolání. Copak baletka, která jde v 35 letech do důchodu, už jen vegetí a čeká až umře? Myslíte, že to dopředu neví a že se nepřipravuje na něco jiného? Prostě jsou povolání, která človek musí s věkem opustit. Jen hloupý človek se pak začne DIVIT, že v 60 nemůže dělat horníka. Nastane doba, kdy se kažný normální člověk bude připravovat na změnu práce. A je na každém, jak se s tím vyrovná. Taky může brečet na internetových fórech, že? Tak se vyplačte, možná se vám uleví.
Ptala bych se taky, PROČ je systém deficitní. Co na to zvyšování produktivity práce, nemělo by řešit třeba zkracování pracovní doby, když se za stejnou časovou jednotku a s použitím menšího množství pracovní síly vyrobí více? Kde jsou peníze, které měly být investovány v dobách, kdy byl systém přebytkový? V tom případě by měl být systém majitelem fabrik nebo aspoň minimálně akcií, nicméně není. Proč? Proč máme v systému tolik nezaměstnaných, ale na druhé straně hodně pracujících načerno (Ukrajinci)? Jsou rekvalifikační programy účinné? Jak budete rekvalifikovat lidi 50+? Oni by se třeba dříve rekvalifikovali sami, ale ze směšného platu neutáhnou rodinu, dojíždění do práce a ještě rekvalifikaci. A pokud rekvalifikaci, tak na co?
Nerozumíš psanému slovu? systém je deficitní, protože se zvyšuje průměrná délka života a je špatná demografie - lidé mají méně dětí a později. Takže se stále snižuje počet pracujících živících jednoho důchodce. Produktivita stoupá, stoupá, i když pomalu, reálná mzda. Jenže díky valorizacím stoupají i důchody. Přebytky z minula by stačily dočasně a náraz by pak byl o to tvrdší. Nezaměstnaní jsou flákači, co nejsou ochotni dělat práci těch Ukrajinců za jejich mzdu.
Co na to zvyšování produktivity práce, nemělo by řešit třeba zkracování pracovní doby, když se za stejnou časovou jednotku a s použitím menšího množství pracovní síly vyrobí více?
Prožere se, co s tím zvyšováním jiného. Lidé pracují, vymýšlejí, zlepšují, aby se měli lépe, a ne aby z daní uživili víc důchodců (taková vize je prostě motivovat nebude).
No a ti důchodci se taky chtějí mít lépe - zkuste dnešnímu důchodci říct, že by měl žít stejně jako v době, kdy do toho důchodu šel. (Takže pro ty starší by to třeba byla černobílá televize a dovolená jednou za 5 let do DDR.)
DDR, typicky Rujána, je dnes velmi drahá lokalita.
Černobílá televize - když pominu, že ji neseženeš, tak zase špatný příklad. Důchodce se, podle tvých měřítek, dnes velmi uskrovnil. Zatímco v době odchodu do důchodu měl hogo-fogo televizi za 5 důchodů, dnes má televizi za jeden jediný důchod.
Pokud dobře čtu,byl zmiňován jen rozdíl mezi fyzickou a duševní prací.Baletka,jistě.V 35ti ještě celý život před sebou.Jenže člověk sedící v kanclu bude fyzicky čilý stále,přeci dobrovolně nepůjde do fabriky hákovat a nemá k tomu ani důvod,fyzická práce mu tedy nehrozí.A ten,co hákoval,tak ho asi těžko někde v 50ti vezmou do kanclu,aby tedy nedělal stále fyzickou práci a aby se ve zdraví dožil a ještě si i užil toho důchodu.Takže myslet dopředu jistě,ale měnit zaměstnání dle věku a blížícího se důchodu...?
Ano, v prvních dvou bodech máte pravdu. Dokážete si ale představit armádu starších lidí, kteří fyzicky nezvládnou namáhavou práci? A dokážete si představit sehnat všem taková pracovní místa, aby na ně stačili? A co mladí, kteří taky budou potřebovat pracovat? Jak chcete dostatek těchto pracovních míst vytvářet když se o ně budou prát důchodci s některými aktivními v produktivním věku?
To už Kalousek a Drábek řešit nebudou. Je tady ale ještě jeden problém. Legislativně by mělo být ošetřeno, aby starší lidé, např. nad 60 nebyli diskriminováni pro věk a zdravotní stav - když to přeženu, nikdo by nesměl vyhodit z práce např. pilota Boeingu proto, že je už starý nebo odmítnout zaměstnat kopáče krumpáčem s tvrzením, že neovládá počítač a není psychicky schopen se to naučit. Pokud vznikne v budoucnu armáda nezaměstnaných ať již mladých či starých, bude to vyžadovat posílit represivní orgány neboť bude vznikat nebezpečí vytváření lumpenproletariátu.
Ono bude náročné v 65-70 také učit. O učitelích se říká, že nic nedělají, nebudu to nikomu vyvracet. Ale každý snad uzná, že učitel potřebuje dobrý zrak, sluch, hlas a musí stát několik hodin před tabulí. A hlavně je třeba mnoho energie k ukáznění dnešní, resp. budoucí mládeže. Ta bude ještě horší. S tím má problém i mladý zdravý učitel mužského pohlaví. Jak ukázní a upoutá žáky poloslepá, nahluchlá babička, která se vbelhá do třídy s hůlkou a nebude mít ani hlas k překřičení dětí. Nemluvě o tom, jaký krásný vztah má mládež ke starým lidem. Stačí se podívat na facebook. Zrovna jsem tam viděla téma Nesnášíme učitele důchodového věku! Copak se jim ti důchodci vnucují? Kdyby mohli, radši by odpočívali doma nebo seděli v parku a hráli si s vnoučaty. Mám také obavy, že taková postarší klopýtající učitelka bude snadným terčem šikany. A o celkové kvalitě výuky, pokud budou muset učit starší učitelé, si udělejte vlastní představu.
Je vidět že propaganda TV Nova a našich slavných politiků slaví úspěch. Pokud by ministři hospodařili se státními penězi jako by to byly jejich vlastní, tak by bylo na důchody na dalších 100 let a žádná tzv. reforma by se nemusela provádět. Politici rozhazují plnými hrstmi peníze svým kamarádům a nás už 20 let straší že není na důchody, platy......! Hlavně že je na mytí aut na ministerstvu - 20 000 kč mesíčně / 1 auto, zalévání kytek za 15 000 kč / kus. Pokus si myslíte že za to mohou důchodci, pláčete na špatném hrobě!
samozřejmě že nikdo nebude fárat ani řídit boeing v sedmdesáti, ani v civilizovaných zemích to není obvyklé. člověk pracuje do čtyřiceti, nejpozději do padesáti - pak už by (až na pár supermozků) měl být zaopatřený a odejít do jakéhosi intelektuálního důchodu. normální pětašedesátiletý stařík zastane velkou spoustu práce - takže nic mu nebrání dělat jí za peníze. nikdo ovšem netvrdí že za padesát litrů měsíčně a/nebo na plný pracovní úvazek. takže může udržovat zahrádku, lepit pytlíky, hlídat vrátnici, venčit pejsky, prodávat herbalife, nebo nedejbože hlídat vnoučata (za peníze), a to vše nemusí dělat každý den celý den ani osm hodin denně.
nebo snad někdo tvrdil, že dnem odchodu z poslední fyzicky namáhavé práce je budoucí důchodce povinen ležet na gauči a čekat na milodary???
- udržovat zahrádku: Odborné botanické práce ne. Na to nemá kvalifikaci. Pomocné práce, to už dnes dělají v různých komunálech, za minimální plat + několik set Kč, absolventi pomocné školy. Ta místa, v podstatě veřejnoprospěšné práce, jsou dávno plně obsazena.
- lepit pytlíky: To už hodně dávno nedělají ani vězni. Tohle dělají za zloek nákladů stroje.
- hlídat vrátnici: Jistě, kde ale sebereme dostatečný počet vrátnic pro tolik lidí? Zavedeme povinnost držet si vrátného pro všechny domy nad užitnou plochu 200 m2 přes den, a nad 1000 m2 24 hodin/den?
- venčit pejsky: Podobně jako s vrátnými - chybí poptávka. Ostatně logicky, když si pořídím psa, tak aby mě to donutilo se hýbat a chodit s ním.
Druhá věc je, jak by ho takový stařík/stařena fyzicky zvládali.
- prodávat herbalife: Jasně, může si k tomu přibalit IŽP, zázračné masti na růst vlasů. A když to nepůjde, tak přepadávat pocestné. Ostatně měl jsem dojem, že herbalife už 15 let neletí.
Preskocil jste tu nejdulezitejsi cinnost. Hlidani deti. Btw. to je taky asi jeden z duvodu proc se zeny dozivaji vyssiho veku nez muzi. Protoze muzi jsou od urciteho veku uz jenom pritezi (pomuzou svou smrti), kdezto zeny mohou i v te dobe pomoct s vychovou deti a rozvazat matce (a asi i otci) ruce.
chtěl jsem jen naznačit, že starší zaměstnanec:
1) nemusí se válet doma a čekat na smrt, smí pracovat
2) nemusí fárat v dole ani řídit boeing, existují méně náročné práce, které v pohodě zvládne i stoletý člověk
3) nemusí pracovat 8-12 hodin denně, může pracovat na zkrácený či hodinový úvazek
4) nemusí si vydělat na veškeré provozní náklady - může použít kombinaci úspor a přivýdělku
5) nemusí pracovat v zaměstnaneckém poměru pro cizí - může pomáhat v rámci rodiny, a přijímat za to třeba i nepeněžní plnění (asi znáte pohádku o cestářovi a třech krejcarech?)
prostě - že existuje více možností. vše.
To jsem pochopil. A hned jsem tedy začal uvažovat, když se tedy nebude válet doma, jakou práci sežene.
Ono to není jen o tom, že si naklade podmínky, že méně náročnou práci, že zkrácený úvazek (špatný vtip, ten se dnes těžko schání i ve 30-ti), že...
Domácí práce v rámci rodiny je fajn. Jen by mě zajímalo, kdo mu ji zaplatí. Jeho dětí? A z čeho, když na pracovním trhu budou mít konkurenci v důchodcích pracujících, další tvoje rada, za cenu nekryjící náklady jednoho člověka.
A když jsme u špatných vtipů, ať to máme kompletní: když nebude řídit Boeing, může jít řídit Airbus.
Možností je spousta. A když si člověk nedokáže udělat základní ekonomickou rozvahu, tak jich vidí ještě mnohonásobně více, a má pocit, že všechno jde.
No tak budovatelske nadseni se bezne spojuje spise s Vasimi nazory. Jezevec zde naopak prezentuje krute kapitalisticky pohled, a tam se nebuduje.
P.S.: "Rozdojime kozla", je v podstate obdobne, jako "Kde nic neni ani smrt nebere." Nebo taky "Kde nic neni ani komunist anic neukradne". A nebo taky "Kde nic neni, ani socan nerozda."
Nikoli.
Rozdojíme kozla je výrok jakéhosi akademika Lysenka. Zjisti si, kdo to byl, a pochopíš, jak byl příspěvek myšlen.
Zjistíš, že to není "naopak", ale že jsou ty krutě kapitalistické názory jezevcovi, až příliš stejné s výroky soudruhů, jejichž předností nebyla odbornost, ale ideologická vyspělost.
Jak může být člověk ve 40-50 letech zaopatřený když třeba do 25 let studoval, pak splácel byt / dům (jsou hypotéky i na 20-30 let), musel pořídit auto, protože práci sehnal 40 km od domu, má děti, které taky studují VŠ atd. atd. Někde psali, že dítě stojí 5 000 Kč měsíčně. Auto může stát taky 5-7 tisíc měsíčně ...
Kolik procent lidí může být asi ve 40 - 50 letech zaopatřených při průměrném platu 17-18 tisíc čistého?? Nebo jak velký by musel mít člověk plat, aby byl v uvedeném věku zabezpečený?
Podobný problém - nízkou porodnost a prodlužující se věk mají v Německu.
Pracuji v "české firmě" patřící německé společnosti. Mám dobrého šéfa, který právě končí ( řádně v 65ti letech). Má povinné všeobecné "státní" sociální pojištění + vlastní důchodovou pojistku + pojištění od firmy(zaměstnavatele), vyjednané odbory. Výsledkem je, že jeho příjem v důchodu mírně přesáhne příjem současný... (pro info: bere cca 12.000 Eu)
Říká, že nejtvrdším hráčem jsou právě odbory - zaměstnavatel v této firmě m u s í zaměstnancům přispívat na důchod (bez ohledu zda vytvoří zisk) minimálně 3% měsíčního příjmu a zaměstnanec si nechá strhnout 1% příjmu do jakéhosi "odborového" bankovního fondu důchodového nadlepšení. Odbory také vyjednávají pracovní dobu, dovolenou nad zákonný rámec a pravidelné zvyšování platů...Stát garantuje důchod z povinného pojištění a soukromé pojištění je věc pracovníka... Odbory jsou ve všech větších firmách a kde nejsou, existují oborové odborové svazy, které sdružují pracovníky malých firem a jednají za ně se svazem zaměstnavatelů. Říká, že nám, ač jsme součástí Evropy, hrozí pokles na úroveň USA, kde platí v podstatě ještě zákon džungle a každý se musí starat sám o sebe, společnost je sobecká a bezohledná, lidé nemají plné zdravotní pojištění, o důchodech nemluvě.
Prostě podnikatel ve vyspělé kapitalistické společnosti m u s í pečovat o zaměstnance - i o vzdělání, zdravotní prevenci či některou léčbu (například protialkoholní léčení!!!). A to německá ekonomika je považována za tahouna EU, tedy konkurenceschopnou! Tak já nevím!
Jak si člověk mohl ušetřit,za mlada má člověk děti investuje do nich co nejvíc aby měli lepší vzdělání než rodiče,tudiž ani není na koupi bytu,když děti odejdou po škole,je člověku 45-50let,má 6500kč,-čistého je-li zdráv není-li má možná invalidní důchod,tenn je ještě menší.Z čeho šetřit na stáří,to fakt nechápu natož aby si mohl koupit byt nebo když onemocní aby si mohl jít k lékaři