Hlavní navigace

Doporučení analytiků k akciím

11. 12. 2015
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Index PX včera zakončil přesně s nulovou změnou, což vzhledem k poklesu mnoha posledních dní nebyl špatný výsledek. Před poklesem zachraňoval ČEZ, který pod hladinou 450 Kč již může lákat svojí dividendou i náročnější investory.

INDEXY

PX: 931,45 bodů (+0,0% d/d); objem: 617 mil. Kč

Euro Stoxx 50: 3270 bodů (-0,2% d/d)

S&P 500: 2052 bodů (+0,2% d/d)

Pražská burza

Index PX včera zakončil přesně s nulovou změnou (0,00 %, 934,45 b.), což vzhledem k poklesu mnoha posledních dní nebyl špatný výsledek. Český trh přesně kopíroval západoevropské indexy. Před poklesem zachraňoval index ČEZ (+1,27 %, 438,80 Kč), který pod hladinou 450 Kč již může lákat svojí dividendou i náročnější investory. Naopak klesaly obě banky, a především Komerční banka zakončila pod hodnotou 4900 (-0,67 %, 4893 Kč) poprvé od ledna letošního roku. U KB jsme viděli podobný průběh jako v předchozích dnech, kdy pokles nastal až v závěrečné aukci. Nová emise burzy, Kofola ČS, pokračovala v poklesu a zakončila zatím na novém minimu 479,90 Kč.

USA

Akcie na Wall Street si připsaly mírné zisky poprvé za poslední čtyři dny i přes padající cenu ropy. Černé zlato reagovalo negativně na vyšší produkci OPECu za listopad a uzavřelo den na lokálních minimech těsně nad hladinou 36 dolarů za barel (WTI –1,8 %). Hlavní index S&P 500 nakonec posílil o necelých 5 bodů (+0,23 %; 2 052 b.), v čele růstu stály paradoxně přeprodané energetické tituly, kde docházelo k uzavírání krátkých pozic. Dařilo se také aerolinkám. Na opačné straně stály materiály, část středečních zisků odevzdaly spol. DuPont a Dow Chemical. Dolar si připsal zisky po doporučení k nákupu od Citigroup s blížícím se klíčovým zasedáním Fedu. Zlato se pohybovalo do strany těsně nad hladinou 1 170 USD. Dnes budou investoři vyhlížet výsledek maloobchodních tržeb za listopad.

Forex

Koruna k euru se ve čtvrtek obchodovala těsně nad hranicí 27,02 CZK/EUR a stejně jako předchozí týdny ČNB byla pravděpodobně nucena aktivně bránit hranici 27 CZK/EUR. V regionu polský zlotý po předchozím oslabení již zůstal bez větší změny, naopak maďarský forint (-0,4 % d/d) pokračoval v oslabování a poprvé od července se dostal přes 317 HUF/EUR. V širším regionu pokračovalo oslabování rumunského lei (-0,5 % d/d), který se dostal na 2leté minimum (4,52 RON/EUR). Dolar k euru ve čtvrtek posílil z 1,100 USD/EUR na 1,095 a bez zpráv odmazal polovinu středečního oslabení. Koruna k dolaru oslabila o 15 haléřů na 24,7 CZK/USD.

KALENDÁŘ/ VÝZNAMNÉ UDÁLOSTI

14:30 – USA: maloobchodní tržby (listopad)

14:30 – USA: PPI (listopad)

16:00 – USA: spotřebitelská důvěra (prosinec)

ČR

ČEZ odkládá spuštění bloků v Dukovanech

Fortuna: Senát schválil dodatek loterijního zákona

NWR žádá pomoc státu

Pegas Nonwovens: Zpětný odkup pokračuje

Kofola: Samaras neplánuje prodávat svůj podíl

ČEZ: Negativní. Doporučení: Koupit

Cílová cena: 661 Kč.

ČEZ opět odkládá spuštění jaderných bloků v elektrárně Dukovany. První a druhý blok by měly být spuštěny 1. února, což je odklad z 21. prosince a 16. ledna. Třetí blok by se měl rozjet 30. prosince místo plánovaného 22. prosince. Pravidelná, plánovaná údržba nyní fungujícího 4. bloku se posune a měla by začít 23. ledna. Problémy jaderných bloků v Dukovanech (2. a 3.), které prakticky celé druhé pololetí nedodávají elektřinu, je jasně negativní a negativně dopadá na hospodaření společnosti. Kvůli tomu ČEZ dvakrát snížil cíl na celoroční zisk EBITDA.

Fortuna: Neutrální. Doporučení: Koupit

Cílová cena: 86 Kč.

Senát včera schválil dodatek k zákonu o hazardu, podle kterého budou společnosti v příštím roce platit 23, respektive 28% loterijní daň z hrubých výher v závislosti na druhu hry. Tyto sazby by měly platit pouze pro příští rok, v průběhu kterého by měl být schválen nový loterijní zákon, který předběžně počítá se třemi sazbami (28, 30 a 35 %). Z pohledu Fortuny je zvýšení z 20 na 23 % v příštím roce očekáváno, v dalších letech by 28% sazba byla pro nás zklamáním, doposud jsme počítali s 25% sazbou. Předběžný návrh se nicméně ještě může výrazně změnit.

Pegas: Neutrální. Doporučení: Koupit

Cílová cena: 796 Kč.

Pegas Nonwovens reportoval, že v uplynulém týdnu nakoupil téměř 41 tis. ks vlastních akcií za průměrných 712,44 Kč. Tento objem odpovídá 27,6 % týdenního objemu na pražské burze. Celkem Pegas vykoupil již 381 583 (průměrně 831,5 Kč), což odpovídá nebo 82,7 % schváleného odkupu, nebo 4,1 % celkového počtu akcií. Vedení Pegasu rozhodlo o realizaci zpětného odkupu akcií, kdy je možné vykoupit max. 5 % vydaných akcií (461,5 tis. ks) za cenu do 1 000 Kč, do 14. června 2016.

NWR: Negativní. Doporučení: Prodat

Cílová cena: V revizi.

Podle denního tisku žádá vedení NWR/OKD po státu více než 3 mld. Kč, aby udrželo zaměstnanost do r. 2020. Dále NWR navrhuje o snížení platů o 5 %. Podle ministra Mládka je situace vážná a požadavky se musí nejprve analyzovat. Další jednání jsou na programu začátku příštího roku.

Znova opakujeme náš názor, že situace je velmi vážná a výhled nejasný. Hotovostní pozice NWR by ve světle ceny koksovatelného uhlí měla stačit na několik měsíců. Očekáváme, že v nejbližším časovém horizontu dojde k nějaké korporátní události.

Kofola: Neutrální

Doporučení: Nehodnoceno. Cílová cena: Nehodnoceno.

Ředitel společnosti Jannis Samaras v rozhovoru pro tisk řekl, že ani v budoucnu neplánuje prodávat prostřednictvím burzy část svého podílu (20,8 %).

ZAHRANIČNÍ SPOLEČNOSTI

Volkswagen neprodá žádnou ze značek, nevylučuje opravnou položku na soudy

Glencore zvažuje IPO zemědělské obchodní divize

dan_z_prijmu

Glencore (=/+)

CFO Glencoru včera uvedl na konf. hovoru s investory, že firma zvažuje IPO své divize obchodování se zemědělskými komoditami. Už dříve Glencore uvedl, že by rád prodal minoritní podíl, nyní je zřejmě ve hře i prodej většího podílu. Záměr naznačuje, že firma hledá veškeré způsoby, jak získat dodatečné prostředky na snížení dluhu.

Volkswagen (=/-)

Šéf Volkswagenu Matthias Müller včera uvedl, že firma nemá v plánu prodat žádnou z 12 značek, které vyrábí. Nedávno se spekulovalo o možném prodeji španělského Seatu. Podle Müllera je celá aféra „finančně zvládnutelná“ a k prodeji značek není důvod. Müller také řekl, že v příštích týdnech očekává dohodu s americkým úřadem pro životní prostředí EPA o tom, kolik vozů bude nutné svolat. Celá aféra podle něj není důsledkem jednoho chybného rozhodnutí, ale série chyb za řadu let. Podstatný byl podle nás komentář, že firma nemůže vyloučit opravnou položku na soudní spory. Zatím totiž Volkswagen vyčlenil 6,7 mld. EUR pouze na technické řešení problému. Tato zpráva je podle nás mírně negativní, jelikož může naznačovat další opravnou položku, a to za 4Q15.

Autor článku

Autor je ředitelem odboru analýz J&T Banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).