Hlavní navigace

Dolar pro zasedání Fedu dramaticky oslabil

19. 3. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Včerejší obchodní den byl na trhu eura s dolarem až do večerního zveřejnění výsledku jednání FOMC poměrně nezajímavý.

Kombinace chudého ekonomického kalendáře na obou březích Atlantického oceánu a očekávání večerního výsledku jen dání FOMC vedla k tomu, že se kurz držel stabilní těsně nad hladinou 1,06 CZK/EUR.

Večer zveřejněný výsledek jednání FOMC ovšem znamenal zásadní změnu situace na trhu. Kurz EUR/USD vystřelil směrem vzhůru, když se krátce dokonce dostal na úroveň 1,10, aby se následně stabilizoval těsně nad hladinou 1,08. Během dnešní asijské seance se pak kurz posunul ještě lehce níže. Celkově tak euro včera zaznamenalo největší intradenní zisk za posledních 15 let.

Co zásadního včerejší zasedání FOMC přineslo? V souladu s očekáváném američtí centrální bankéři odstranili ze svého komentáře, že budou „trpěliví“ před tím, než začnou se zvyšováním úrokových sazeb. To znamená, že ponechávají otevření dveře pro to, že již letos začnou se zvyšováním úrokových sazeb. Nicméně jak na následné tiskové konferenci uvedla šéfka Fedu Yellen, neznamená to, že nebudou „trpěliví“. Jejich prognóza vývoje úrokových sazeb byla zásadním způsobem redukována – pro letošní rok o 50 bb, což znamená, že samotní centrální bankéři pro letošek očekávají dvojí zvýšení sazeb. Načasování bude záviset na přicházejících datech, zejména z trhu práce a na inflačních číslech. Podle ekonomů SG zůstává v platnosti předpokládané zahájení utahování měnové politiky na červnovém zasedání, druhé zvýšení by mělo přijít během Q4 15. FOMC redukoval výhled i na další dva roky – pro rok 2016 o 0,625 pb a pro rok 2017 o 0,50 pb.

Z pohledu ekonomického kalendáře bude dnešní den nezajímavý. Z eurozóny se nedočkáme v podstatě žádného nového ekonomického indikátoru. Sledována bude pouze třetí aukce programu TLTRO, kde očekáváme objem 40 až 45 mld. EUR. Ze Spojených států se jako každý čtvrtek dočkáme pravidelné statistiky o počtu nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti na předchozí týden. Ekonomové SG očekávají číslu hluboko pod 300 tisíc, konkrétně 275 tisíc, což by mělo potvrdit sílu oživení amerického trhu páce. Optimistická očekávání panují i ohledně březnového Fed indexu z Philadelphie. Silná americká data by mohla pomoci zklidnit situaci na trhu a pomoci americké měně v určité korekci včerejších ztrát. A samozřejmě naopak. Trh teď bude velmi citlivý na jakékoliv zklamání.

Koruna ve středu týdne lehce slabší

Kurz CZK/EUR se včera odrážel od patnáctiměsíčního minima. Korekce korunových zisků byla především technického charakteru. Zatímco v úterý v podvečer kurz atakoval 27,15 CZK/EUR, ve včerejších odpoledních hodinách se kurz přehoupl přes 27,30 CZK/EUR, když nejvýše byl na mezibankovním trhu uskutečněn obchod za 27,32 CZK/EUR. Na okolních měnách v regionu byl včera vesměs klid. Teprve v reakci na večerní výsledek jednání FOMC středoevropské měny mírně posílily.

Korekci nedávných korunových zisků pomohlo i zveřejnění rozhovoru viceguvernéra V. Tomšíka pro měsíčník Bankovnictví. Po opuštění intervenčního režimu ČNB nelze podle něj očekávat skokové posílení kurzu koruny, ke zpevnění kurzu na úroveň před intervencí nejsou ekonomické důvody. Veřejnost by ani po švýcarské zkušenosti s posílením franku neměla podle Tomšíka sázet na silné zhodnocení koruny po exitu z intervenčního režimu. Dále viceguvernér uvedl, že po ukončení kurzového závazku bude koruna pokračovat v režimu řízeného floatingu. Pokud by přece jen došlo k prudkému zhodnocení koruny, které by nebylo konzistentní s ekonomickými fundamenty a plněním inflačního cíle, je ČNB připravena zasáhnout pomocí intervencí. K tempu budoucího posilování kurzu koruny viceguvernér uvedl, že nominální kurz se sice může s obnovením růstu ekonomiky vrátit ke zhodnocování a pravděpodobně tomu tak i bude, avšak velikost zhodnocování bude záviset na reálné konvergenci a na inflačním diferenciálu vůči eurozóně. Celkově tak je vyznění rozhovoru v souladu s naším pohledem, že opuštění intervenčního režimu bude řízené, rychlé a razantní posílení ČNB nedovolí.

Česká swapová křivka včera pokračovala ve svém sestupu, když si na krátkém konci odepsala cca 5 bb v důsledku obav, že ČNB bude donucena trhem intervenovat. Delší konec křivky se posunul níže dokonce o cca 6 bb. Zde byl hlavním důvodem pokles eurových sazeb po úspěšné aukci Bundů v Německu.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).