Hlavní navigace

Dolar čeká na čísla z maloobchodu

Viktor Zeisel

Poté co na konci minulého týdne dolar oslabil v reakci na horší než očekávaná data z amerického trhu práce se na začátku nového týdne dolar drží v úzkém pásmu kolem 1,366 USD/EUR.

Doba čtení: 3 minuty

Zprávy a události

Americký státní rozpočet skončil za prosinec v přebytku 53,2 mld. USD (trh 44 mld. USD)

Italská průmyslová výroba v listopadu vzrostla v souladu s tržním očekáváním o 0,3 % m/m.

Podle předběžného údaje byl zisk ČNB za loňský rok 73,16 mld. CZK.

Dolar čeká na čísla z maloobchodu

Poté co na konci minulého týdne dolar oslabil v reakci na horší než očekávaná data z amerického trhu práce se na začátku nového týdne dolar drží v úzkém pásmu kolem 1,366 USD/EUR. Včera nebyla zveřejněna žádná data, která by mohla obchodování na hlavním měnovém páru výrazněji ovlivnit, a tak vývoj jeho kurzu nevykazoval žádný výrazný trend. Dnes budou trhy vyhlížet hlavně údaje z amerického maloobchodu, které doplní celou statistiku maloobchodních tržeb za rok 2013.

Americké maloobchodní tržby v loňském roce pozitivně překvapovaly i přes to, že zvýšení daní ubralo domácnostem 1 pb z jejich příjmů. V mírném růstu by měly pokračovat i v prosinci, kdy ekonomové SG předpokládají přírůstek o 0,1 % m/m. Ve třetím čtvrtletí spotřeba domácností průměrně rostla o 2 %. Listopadová čísla z maloobchodu naznačila, že v posledním čtvrtletí by tento růst mohl zrychlit na 3,5 – 4 %. Důvodem je hlavně dobrý vývoj na nemovitostním trhu, který zvýšil bohatství amerických domácností a vylepšil tak jejich rozvahu. Podobný vývoj by měl pokračovat také v letošním roce, když ekonomové SG předpokládají růst, že růst disponibilních příjmů poroste o 3,3 % ze 1,3 % v roce 2013. Reálná spotřeba by měla zrychlit na 2,6 %.  

V Evropě nás dnes čekají jen méně důležitá data. Po včerejším zveřejnění italské průmyslové produkce za listopad dnes vyjde číslo za celou eurozónu. Ekonomové SG očekávají meziměsíční růst o 1,5 %, který byl tažen hlavně solidními výsledky Německa, Francie a Španělska. Zveřejněna bude také francouzská a italská harmonizovaná inflace. Ve Francii se cenový růst držel na velmi nízkých hodnotách a v prosinci by měl dosáhnout 1 % y/y. V Itálii by se harmonizovaná inflace měla držet ještě níže, a to na 0,6 % y/y. Blízko inflačního cíle se bude držet růst britských spotřebitelských cen.

Česká koruna v pondělí pokračovala v mírném posilování 

Pondělí bylo velmi chudé na ekonomická data, která by mohla povzbudit pohyb kurzů středoevropských měn. Jejich pohyb se vešel do 0,2 %. Česká koruna zahájila den na úrovni 27,39 CZK/EUR a v průběhu dne se posunula na kurz 27,36 CZK/EUR. Česká měna se včera předčila své středoevropské protějšky, když jako jediná měna regionu posilovala. Polský zlotý ztratil v průběhu dne 0,1 % a pohyb maďarského forintu byl ještě menší.

ČNB zveřejnila předběžný odhad svého zisku za rok 2013, který i díky intervencím vzrostl na 73,16 mld. CZK. Banka použije tento zisk, aby umořila část akumulované ztráty z minulých let, která dosahuje 123,57 mld. CZK.

dan_z_prijmu

I dnešek bude na ekonomická data chudý. V regionu nás čeká pouze zveřejnění údajů o listopadové průmyslové produkci v Maďarsku. Na data z české ekonomiky si budeme muset počkat do středy, kdy bude zveřejněna statistika cen výrobců. V pátek nás čeká zveřejnění údajů o běžném účtu platební bilance.  

Česká swapová výnosová křivka se na svém krátkém konci posunula v
pondělí mírně dolů o 1 bb. Na svém dlouhém konci klesla o 3bb. Pohyb byl
v souladu s pohybem jejího eurového protějškuV Evropě nás dnes čekají jen méně důležitá data. Po včerejším
zveřejnění italské průmyslové produkce za listopad dnes vyjde číslo za
celou eurozónu. Ekonomové SG očekávají meziměsíční růst o 1,5 %, který
byl tažen hlavně solidními výsledky Německa, Francie
a Španělska. Zveřejněna bude také francouzská a italská harmonizovaná
inflace. Ve Francii se cenový růst držel na velmi nízkých hodnotách a v
prosinci by měl dosáhnout 1 % y/y. V Itálii by se harmonizovaná inflace
měla držet ještě níže, a to na 0,6 % y/y. Blízko
inflačního cíle se bude držet růst britských spotřebitelských cen.  

Našli jste v článku chybu?