Hlavní navigace

Dohodáři budou mít nárok na kompenzační bonus

29. 6. 2020
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Lidl Česká republika v.o.s.
Dohodáři, kteří nemohli pracovat kvůli omezením spojeným s pandemií koronaviru, budou mít nárok na 350 korun za den. Drobní podnikatelé, co si po uzavření své provozovny našli brigádu na DPP a DPČ, dostanou 500 korun za den.

Lidé pracující na dohodu o pracovní činnosti (DPČ) a dohodu o provedení práce (DPP), kteří platili nemocenské pojištění (tzv. pojištěná dohoda) a nemohli kvůli vládním omezením souvisejícím s pandemií koronaviru pracovat, zřejmě nakonec nepřijdou zkrátka a budou mít stejně jako třeba OSVČ nárok na kompenzace. Dnes 29. června 2020 to schválila vláda. O kompenzační bonus budou smět zpětně žádat také OSVČ a společníci malých s.r.o. souběžně pracující na pojištěnou dohodu.

Lidé pracující na DPČ a DPP si budou moci zpětně požádat o kompenzační bonus za období od 12. března do 8. června 2020, a to ve výši 350 korun denně.

Chceme rozšířit okruh příjemců kompenzačního bonusu o lidi pracující na pojištěné dohody, tedy u DPČ od 3000 korun a u DPP nad 10 000 korun měsíčně. O podporu v maximální výši 31 150 korun by si tak mohlo požádat nejvýše 116 tisíc dohodářů, kteří zatím zůstávali bez státní pomoci. Z velké části se přitom jedná o ohrožené skupiny, jako jsou přivydělávající si senioři, studenti, pečující o zdravotně postižené či matky na mateřské, říká Alena Schillerová, ministryně financí.

Podmínky nároku na kompenzační bonus pro DPČ a DPP

  • Nárok máte, pokud jste pracovali nejméně 4 z 6 měsíců před krizí (od 1. října 2019 do 31. března 2020) na pojištěnou dohodu.
  • Došlo k omezení nebo úplnému znemožnění výkonu vaší pracovní činnosti z důvodu koronavirové krize (například ukončením spolupráce ze strany zaměstnavatele).

Podobně jako u kompenzačního bonusu pro podnikatele nemají na kompenzaci nárok osoby, které vedle DPP nebo DPČ vykonávají jiné zaměstnání. Souběh čerpání bonusu pro OSVČ se zaměstnáním povolený u pěstounů a dobrovolných pracovníků pečovatelské služby bude ale nově rozšířen nejen na pojištěné dohodáře, ale i na společníky eseróček.

Kompenzační bonus ještě musí schválit parlament

Peníze mají lidem pracujícím na DPČ a DPP vyplácet finanční úřady. Musí to ale ještě schválit parlament a podepsat prezident. Předpokládá se, že k projednání úprav dojde na mimořádném zasedání Poslanecké sněmovny 10. července, a to ve zrychleném legislativním procesu.

Žádost o kompenzační bonus bude možné podat vyplněním žádosti a jejím odesláním na místně příslušný finanční úřad, a to buď přes datovou schránku, e-mail, nebo osobně. Společně s žádostí však bude nutné doložit kopii dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti a mzdové listy nebo jiné relevantní potvrzení zaměstnavatele.

Finanční pomoc se navíc rozšíří i na OSVČ a společníky s.r.o., kteří dosud na kompenzační bonus kvůli souběhu s pojištěnou dohodou nedosáhli.

Tip do článku - účto fakturace duben

Peníze dostanou i OSVČ, které si našly brigádu

Část drobných podnikatelů si po uzavření svých provozoven našla práci a šli si přivydělat na DPČ nebo DPP. Mnohým z nich vznikla účast na nemocenském pojištění, kvůli čemuž ztratili nárok na státní pomoc. Zpětně jim stát přizná kompenzační bonus ve výši 500 korun denně, nejvýše ale 44 500 korun. Tito lidé na rozdíl od běžných zaměstnanců často nesplnili podmínky programu Antivirus a zůstali tak zcela bez prostředků. O kompenzační bonus budou moci dle návrhu žádat nejdéle do konce třetího kalendářního měsíce od nabytí účinnosti novely.

Kompenzační bonus pro dohodáře bude po vzoru OSVČ a společníků s.r.o. vyplácen ze sdílené daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti. Negativní rozpočtové dopady novely zákona jsou odhadovány v maximální výši 2,1 miliardy korun na veřejné rozpočty, z toho 1,4 miliardy korun na státní rozpočet, 0,5 miliardy korun na rozpočty obcí a 0,2 miliardy korun na rozpočty krajů. Návrh obsahuje i zvýšení už schváleného příspěvku pro obce o 50 korun na obyvatele, což odpovídá negativnímu dopadu na státní rozpočet ve výši 0,5 miliardy korun.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).