Vlákno názorů k článku Dobrovolné sociální pojištění aneb způsob, jak nepřijít o důchod, a ještě si jej navýšit od Evik - Prosim autora clanku aby si HRUBOU nepresnost v...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 3. 5. 2018 8:38

    Evik (neregistrovaný)

    Prosim autora clanku aby si HRUBOU nepresnost v clanku opravil!! Studentum od 18let se studium na vysoke skole nepocita do duchodu jako vyloucena doba. Od rokz 2010tomu tak je

  • 3. 5. 2018 8:54

    Autor (neregistrovaný)

    Lidé, kteří odcházejí nebo budou odcházet v blízké době do důchodu, se jim doba studia počítá (dokonce do roku 1996 ještě úplně jinak).

    Ano lidem, kteří studovali po roce 2010, se doba studia do důchodu vůbec nepočítá.

    Nicméně tato informace je v článku uvedena: "Lze si zaplatit zpětně období, kdy jste studovali a nepracovali. Starším ročníkům se započítá částečně do tzv. náhradní doby (prvních 6 let z 80 %). Po roce 2010 se studium vůbec nepočítá do důchodu, nicméně lze ho zpětně zaplatit právě zmíněným dobrovolným sociálním pojištěním."

  • 6. 5. 2018 19:36

    Illsteward (neregistrovaný)

    Vámi uvedená informace je, myslím si, poměrně špatná. V praxi totiž ČSSZ toto doplacení odmítá jako neoprávněné. Můj případ - od roku 2008 jsem OSVČ, toho času ještě na střední škole, později na vysoké. V roce 2008 a znovu v roce 2010 jsem se ucházel o možnost z mé (tou dobou vedlejší) činnosti doplácet právě dobrovolný příspěvek státu, aby se mi doba studia počítala do odpracovaných let. V prvním roce mi bylo sděleno, že doba se počítá automaticky a přeplatek, který jsem odvedl, jen navyšuje můj budoucí důchod.
    V roce 2011 při snaze o zaplacení odpovídající částky za rok 2010, kdy jsem jako primární činnost uvedl studium jako nezaopatřená osoba a mé podnikatelské příjmy nedosáhly dostatečně výše, aby se podnikání přehouplo na hlavní činnost, jsem chtěl rovněž dobrovolně jednak doplatit a za druhé začít dobrovolně platit pojištění, abych se vyhnul "promrhanému" času na škole. Místní OSSZ mi ovšem peníze vrátila s tím, že podle zákona tento postup není možný a že se pojištění doplatit nedá. Tolik tedy praxe...

  • 8. 5. 2018 5:31

    Autor (neregistrovaný)

    Bohužel jedna věc, může být text zákona a něco jiného může být výklad OSSZ.
    Mám podobnou zkušenost s jiným problémem. Na tolik nepochopitelného, nelogického, že jsem po poradě s právníky i do soudu a v průběhu let i na ústavní soud...
    Není to rada jít do soudu (a když tak po poradě s právníkem specializovaným na správní právo a připravit se na na několikaletý proces s nejistým výsledkem).
    Nicméně co můžete je např. datovkou komunikovat a nechat si to vysvětlit a paragrafy, které použijí prověřit a případně zahájit správní řízení, případně odvolání (to vše je "zdarma", placené daňovými poplatníky, i soud by měl zdarma, ale platíte právníky, např. před lety to bylo 7500Kč/úkon).
    Pokud se nejedná o pochybení dané pobočky či úředníka OSSZ, vidím to i když vyhrajete jako ztrátu času, nervů a peněz.

    "mé podnikatelské příjmy nedosáhly dostatečně výše, aby se podnikání přehouplo na hlavní činnost" - těžko takhle říkat neznaje všechny okolnosti případu (přesně to znamená kopírovat text zákona, zjednodušeně mi tu budou psát, jak se pletu) - takže jen: byl jsem v podobné situaci (nedostatečný příjem, z kterého se platí sociální výpalné alias pojištění, aby se započetla doba), dobu jsem si s podáním přehledu za daný rok doplatil.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).