Hlavní navigace

Názory k článku Dobře placená práce vyžaduje kvalitní vzdělání

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 25. 10. 2007 10:30

  Klára (neregistrovaný)
  "Dobře placená práce vyžaduje kvalitní vzdělání" neplatí vždy a všude. Jsou priofese, kde vzdělání nepotřebujete, a peníze se jen sypou (např. prodavač v bance) a kde vzdělání máte a přesto vás nezaplatí (např. státní správa).

  Jen si vemte, co zbytečností se na školách vyučuje a co z toho v praktickém životě potřebujeme ... To samé platí i o různých školících firmách a vzdělávacích středisích v podnicích. Samozřejmě, nikdo si nedovolí školení na závěr ohodnotit jako nepřínosné, ztráta času atp. A z této klamavé podstaty žije dnes mnoho lektorů, učitelů atd.
 • 25. 10. 2007 11:02

  limacek (neregistrovaný)
  Souhlasím s vámi, že to neplatí vždy a všude...ale nejsem si jistej, tím vaším příkladem. Prodavač v bance, kolik myslíte, že má? Nechápu tenhle rozšířenej názor, že lidi na přepážkách v bance mají kdo ví jaký peníze. Při srovnávání platů je u bankovnictví průměr cca 40000, ale myslíte, že to mají lidi na pobočkách???!!! Ty jsou rádi za průměrnej plat, tedy kolem 18-25 000 podle regionu.

  Co se týče mě, tak co jsem se naučil ve škole nepotřebuju takřka nic, ale nestěžuju si. Byly to krásné roky:-))))

  A co se týče hodnocení školení, tak pokud je to pro mě nepřínosné, určitě to vyplním v dotazníku, nevydím důvod, proč bych si to neměl dovolit.
 • 25. 10. 2007 11:55

  Pan D. (neregistrovaný)
  No, pravopis bys z toho školního vzdělání užil, kdyby ses ho učil :o))) viz. "vidím, viním, vítám, viklám, vinu, vítězím, vikýř, vidle"

  PS: Věřím, že nevydím byl jen překlep, ale vzhledem k tématu jsem nedokázal takovéhle nahrávce na smeč odolat. Snad si to nebudeš brát osobně.
 • 2. 12. 2013 12:47

  Mary (neregistrovaný) ---.132.102.146.nbk.vse.cz

  Když jsme již u pravopisu, za "viz" se nepíše tečka, jelikož nejde o zkratkové slovo, nýbrž sloveso. Zdravím :o)

 • 25. 10. 2007 12:10

  Pan D. (neregistrovaný)
  A teď vážně.

  Článek přece není jen školním vzdělání, ale jak sám uvádíš i o kurzech apod. Jen je rozdíl, jestli jedeš na školení, které si sám platíš a tak také hodnotíš objektivně lektora a kvalitu předávaných informací, nebo jsi poslán na školení nuceně a je ti to jedno. ovšem i ti "prodavači v bance", kterým závidíš jejich platy (především proto, že jejich skutečnou výši neznáš) musejí absorbovat v rámci své práce takové penzum nových informací, že to opravdu mnozí z nich čistě technicky nemohou zvládnout. Bohužel, právě tito špatní potom nastavují spodní hranici úrovně bankovníchích poradců. Prostě každý řetěz je jen tak silný, jak je silný jeho nejslabší článek. Ale pokud jde o banovnictví, tak v tomto ohledu není žádnou výjimka, viz. včerejší reportáže v TV o kvalitě prodejců telekomunikačních služeb.

  Co bych ale chtěl zdůraznit je funkce sebevzdělávání. Když čtu na měšci, že lidé nevěří údajům o inflaci, protože si představují, že si podklady někdo někde cucá z prstu a prohlašují, že je to jako za komunistů, kde se hodnotila cena lokomotiv a chleba najednou, tak mě jímá hrůza. V internetu je obrovské množství informací, které si každý soudný člověk může vzájemně porovnávat a z toho čerpat nové znalosti, ale lidi jako kdyby cíleně hledali jen ty nejextrémnější varianty a těch se drží. Namísto vytváření vlastních názorů na základě získaných informací z různých i třeba protiřečících si zdrojů, příliš mnoho lidí si nejčastěji zvolí za "svůj" ten nejpitomnější názor, který je ale navenek nejlíbivější a častokrát zdánlivě ve své zkratkovitosti a demagogické a populistické základně nejjednodušší na pochopení.
 • 26. 10. 2007 9:03

  Klára (neregistrovaný)
  Máme v příbuzenstvu bankovní sílu (žádná manažerská pozice), tak vím o čem mluvím. A ono je rozdíl, když někdo bere průměrnou mzdu okolo 20 tisíc v hrubém a bezjakýchkoliv dalších odměn nebo v čistém a každý čtvrt roku ještě tučné odměny, 2x do roka plat na dovolenou a ještě jednou ročně vánoční přilepšení, celoroční prémie a ošatné ... V součtu pak bývá plat jednou tak vysoký jako u toho, co bere jen základní mzdu bez jakýchkoliv dalších přilepšení. A množství nových informací je stejné. Naopak, třeba v bance snad ani nemohou požívat vlastní rozum a inteligenci, vše je přesně nalajnováno včetně způsobu pozdravení klienta nebo zahlášení se do telefonu.

  K údajům o inflaci - není nutno hltat "přikrášlené" anylýzy různých teoretiků. Stačí se podívat do peněženky nebo na osobní konto a pak vyrazit do obchodu. Některé ceny člověk chvíli nosí v hlavě, tak ho nemůže netrknout, že litr mléka je místo za 9,90 za 15,90, rohlík místo koruny dvě, máslo místo za 20 za 40, kilo masa místo za stovku za stopadesát. Takže za svoji výplatu jsem koupila 750 kostek másla, nyní ovšem už jen 375. Nezlobte se, ale oficiálním údajům o inflaci se opravdu nedá věřit. Co by se oproti tomu muselo zlevnit, abych se dostala na původní počet zakoupených kostek másla? Nějaká neznačková TV o počtu 2 ks na krám?

  Limačka u kus výš mohu ubezpečit, že průměrnou mzdu bankovní profese rozhodně neberou
 • 26. 10. 2007 10:55

  Pan D. (neregistrovaný)
  Mám osobní zukušenosti s prací ve finančnictví a to od obchodních po manažerské pozice. A o ošatném jsem neslyšel od roku 1994, přípatek na dovolenou a před vánocemi jsem měl do roku 2002, jen ty bohusy podle obchodních výsledků zůstaly.
  Ano, platy i na nemanažerských pozicích v bankovnictví jsou v průměru vyšší než na odpovídajích pozicích v jiných porovnatelných sektorech (státní správa, samospráva, účetní ve výrobních firmách), ale nejde o řádové rozdíly. Skutečnost je taková (a mohu srovnávat na základě znalostí, kolik skutečně úřednickým pozicím potvrzovali zaměstnavatelé příjmy), že rozdíl ve prospěch bankovnictví není vyšší než 3-5 tisíc, což by dělalo běžně nějakých 25%. Rozhodně ne 100%, jak se snažíš tvrdit.
  Víš, tvrzení "máme v příbuzenstvu", "mám známého" apod. to je zdroj na úrovni agentury JPP.

  Pokud jde o inflaci, pokusím se tvé obzory rozšířit o pojem "spotřební koš", který najdeš v aktuální verzi na http://www.czso.cz/csu/redakce.nsf/i/spotrebni_kos_pro_vypocet_indexu_spotrebitelskych_cen_od_ledna_2007/$File/kos.pdf

  Jak sama uvidíš, položky a jejich váhy v něm uvedené pokrývají skutečně celou škálu zboží a služeb spotřebovávaných domácnostmi a nejde jen o nějaké volné nástřely od boku. Je přirozené, že lidé vnímají více negativní informace, tedy ty o zdražování a ne tak už ty o tom, co se zlevnilo, ale statistika s pocity nepracuje.
  Určitě bys mohla, aby se ti příště lépe argumentovalo, vytvořit vlastní verzi spotřebního koše ze zboží a služeb, které spotřebovává právě tvoje rodina a vytvořit si vlastní index spotřebitelských cen a z jeho změn si odvodit inflaci, která platí právě pro vás, ale myslím, že na to těžko kdo z nás bude mít chuť.

  Ubezpečuju tě, že Limaček má pravdu v tom, že běžný zaměstnanec banky na obchodní pozici v retailu (tedy ten, kterého potkáváte na přepážkách) má průměrný hrubý plat odpovídající průměrnému hrubému platu v daném regionu. Je to víc, než má 75% zaměstnanců na úřednických pozicích, ale to je vlastnost průměrných čísel.
 • 29. 10. 2007 9:42

  Klára (neregistrovaný)
  Nevím, jak bych vám jinak měla objasnit, kolik bankovní úředníci berou. Myslím, že když je to příbuzná, že se nebude jen tak pro nic za nic vytahovat. Rozhodně se nejedná o zdroj z 5. kolena nebo JPP!!!!! Ostatně, nákupy zboží, které si ostatní jen tak dovolit nemohou, hovoří také. Ono mít 5000 měsíčně navíc už stačí třeba k tomu, že ona si koupí za 6 let nové auto, kdo má o oněch 5000 méně, si to auto nekoupí (při stejné spotřebě ostatních položek) nebo že si může v pohodě dopřát dovolenou All, kdežto ten s o 5000 menší mzdou nikoliv.
  Možná, že patříte do skupiny úředníčků, kterým se o podobné gáži může jen zdát a závidíte a tak kolem sebe kopete hlava nehlava. Nebo nechcete, aby se příjmy příliš ventilovaly - ono v dnešní době to u některých lidí budí oprávněnou závist, že jeden má za celodenní výkon v práci s obědem v poklusu poloviční odměnu než ten, co v klídku při kafíčku občas někomu vnutí nějaký produkt a má tolik co jsem uváděla.

  Spotřební koš je sice hezká věc, ale řada lidí v něm některé položky nečerpá a některé naopak čerpá ve zvýšené míře. Pokud se na ně podívám, nejsem si vědoma, že by některé položky šly o tolik dolů, aby vyvážily strmý růst ostatních, "více používaných" položek.
  Právě že to vidím na vlastní domácnosti a slyším stesky v obchodech mezi regály: pokud mi před 5 lety zbývalo na zahraniční dovolenou a 3 plné nádrže do auta, pak se to zredukovalo při ostatní standardní spotřebě ostatních položek na tuzemskou dovolenou a 2 nádrže, nyní je to bez dovolené - jen nějaký ten výlet a 1,5 nádrže - a to při pravidelné valorizaci o procenta vyšší, než je oficiálně udávaná inflace. (Nebudu si samozřejmě na takovéto věci půjčovat) Před rokem jsem měla našetřeno na byt milion. Ten však stál 1,1 milion. Než jsem těch 100 tisíc došetřila, stojí už 1,5 milionu. Důchodce dostane sice 300,- přidáno, ale jen při kupeckých počtech vydá tuto sumu na zdravotnictví. Kde je nájem, plyn, elektřina? Z čeho má pokrýt tuto zvýšenou finanční spotřebu - že si sníží spotřebu kvantitativní - bude vařit čaj jen na 90 stupňů a topit bude na 15 stupňů? Tzn. česky, polopaticky: inflace je ve skutečnosti vyšší, než ta oficiální, lidem (ne všem) se kupní síla snižuje a tím i klesá životní úroveň. To však modrá vedoucí strana nepřizná, i když chce na druhou stranu mít ve státe hrstku bohatých. A je celkem logické, že při stavu našeho přetrženého hospodářství musí některým ubrat, aby některým mohla zase přidat, a to bez úrovně jejich skutečných zásluh.

  PS: vy děláte půjčky zaměstnancům bank, že máte přehled o tom, kolik berou? Naprostá většina zaměstnanců bank totiž čerpá u svých zaměstnavatelů zvýhodněné půjčky a k jejich kontům / výdělkům se řadový pracovník nedostane!
 • 29. 10. 2007 15:15

  limacek (neregistrovaný)
  Neurazil jsem se, ale neměl jsem čas si to po sobě ani přečíst:-) Ale co, jedno i sem jedno y tam:-) On se svět nezboří:-)

  Milá Kláro: vlastní zkušenost z Prahy. Nástupní plat ve velké bance 20-21000, po zkušební době růst o 1-2 tis., po 2 letech růst o další 1 tis., 3x ročně bonusy v součtu cca 1,5 měs.mzdy. Průběžně provize za prodej...tam je to hodně individuální, ale v průměru to nedělá určitě víc než 1-2 tisíce. Takže se dostáváme k částce cca 27000 hrubého...jestli je to hodně nebo málo nechám na vás. Někde v regionu asi ano, ale v Praze si troufám tvrdit, že to nic extra není...
 • 29. 10. 2007 12:25

  Pan D. (neregistrovaný)
  Díky, ale mně to objasňovat nemusí nikdo. Já to mám z první ruky. A když říkám, že průměrný plat pracovníka na přepážce velkých českých bank je v rozmezí 20-25 tisíc. Kč hrubého, tak mi to můžete věřit. Ovšem mluvím o průměru, nikoliv o extrémech. Je samozřejmostí, že celá tato mzdová hladina je závislá na regionu, kde je daný pracovník zaměstnán. V Praze jde o částku i o 10tis.vyšší a v regionech jako jsou SČ nebo VČ, tam je tento průměr zase nižší. Ze zkušenosti také vím, že fluktuace z důvodu nevyhovující mzdy je v bankovnictví na nemanažerských pozicích mimo Prahu na pod hranicí 10% ročně, kdežto v Praze je na úrovni cca 30% ročně. Takže je vidět, že ani v Praze ty „závratné“ bankovní platy nejspíš nejsou tak moc „závratné“, protože další sektory nabízejí ještě zajímavější ohodnocení.
  Také je velice zajímavé, že čím větší banka, tím menší tyto průměry jsou a naopak. Malé několikapobočkové banky honorují své zaměstnance mnohem vyššími částkami a to i v řádech násobků.
  Ano, 5000 není zanedbatelná částka, ale to jsem uvedl především jako protiargument tvrzení, že běžné platy v bankovnictví jsou vyšší než dvojnásobek průměru.

  Nevím, jakou máte představu o práci bankovního poradce na přepážce nebo dokonce o práci bankovního managera, ale není to ani klídek při kafíčku ani běžná osmihodinovka, po které můžete krásně „vypnout“ a zapomenout, co děláte. Není to samozřejmě manuální práce na úrovni lesního dělníka. Fakticky je to permanentní stresová situace, kde je pracovník neustále v kleštích požadavků klientů na kvalitní obsluhu, dále požadavků nadřízených na maximalizaci zisku a také povinností plynoucích z interních předpisů a ze zákonů (bankovnictví je totiž jednou z nejsledovanějších a nejregulovanějších oblastí podnikání), kdy jste neustále jednou nohou v kriminále, protože i docela malé opomenutí může mít za následek velmi vysoké finanční škody. Je pravda, že existují pracovníci, kteří jsou schopni klientům nakecat nemožné hlouposti, ale tohle se zatím vždycky vrátilo do banky jako bumerang a nikdy to nic dobrého nepřineslo.

  Už jsem napsal, že si každý může vytvořit svůj vlastní spotřební koš. Dále vidím, že s vámi nemá cenu na toto téma dále diskutovat. Jestliže tomu nevěříte, prosím, ale prosil bych trochu soudnosti. Přece se nemůžete ani na chvíli domnívat, že vaše subjektivní zkušenost, byť byste do svého výsledku započítala i zkušenosti několika desítek (určitě ne více) dalších lidí, navíc ještě pocházejících ze stejné společensko-ekonomické vrstvy (to není žádný osobní útok, ale běžný jev, že lidé se nejvíce stýkají v osobní rovině s lidmi ze stejné vrstvy), vás přivede k exaktnějšímu a přesnějšímu výsledku než dlouhodobá práce erudovaných odborníků s celospolečenským záběrem. Polopaticky: Inflace nemůže být vyšší nebo nižší než ta oficiální, protože inflace = růst cenové hladiny v porovnání dvou období vyjádřený v procentech, viz. Základy makroekonomie, 2. semestr VŠ. Pokud se údaje liší, potom si je jejich prezentátor vycucal z prstu a chce někoho úmyslně uvézt v omyl. A jestliže i

  PS: Ano, já vím, jaké mají bankovní pracovníci výhody, ale ajznboňáci zase jezdí zadarmo vlakem (teda předpokládám, že ještě ano), další profese mohou třeba produkci svého zaměstnavatele nakupovat za výrobní cenu apod. A dále ano, vím, jaké mají bankovní zaměstnanci platy, viz. můj předchozí přípěvek, kde píšu o svých pozicích v bankovnictví.
 • 29. 10. 2007 14:22

  úředník z banky (neregistrovaný)
  Á, pan D. všude byl, všechno zná ... Ti, co tvrdí něco jiného než on, si vymýšlejí.
  Ono neznamená mít ve smlouvě základní plat 25 hrubého to samé jako ty peníze brát. Konkrétně v bankovnictví! Pokud k tomu připočtete různé nadstandardní složky, dostanete se i o 2/3 výš. Pokud nadstandardní složky odměn obdrží managment (jako že je obdržet musí), obdrží je i pracovníci níže.

  Nevím, zda pod SČ chápete Severočeský či Středočeský kraj - podle toho bych vám pak sem hodil pár čísel.

  Příspěvek píši z domova, mám dovču ...
 • 30. 10. 2007 10:15

  Pan D. (neregistrovaný)
  Jasně. Jen bych to upřesnil - skoro všude byl a skoro všechno zná.

  Když o něčem mluvím, zvláště v bankovnictví, tak jde o osobní zkušenosti. Přecejen patnáct let v oboru už nějaké zkušenosti přinese.

  Když mluvíš o nadstandardních složkách, které zvyšují tvůj plat o 2/3, rád bych je znal. Třeba se mi to podaří prosadit i pro mé lidi.

  Ať to sčítám, jak to sčítám, tak benefity a bohusy v peněžním vyjádření zvyšují mým lidem základní příjem o 1/4 (ve výjimečných letech to byla i 1/3), ale nějak mi ta druhá třetina někde chybí. Podotýkám, že já osobně mám výrazně vyšší než průměrný plat.

  Pardon, SČ byl Severočeský kraj.
 • 30. 10. 2007 11:11

  anonymní
  A za kterou kampeličku kopete, to si necháte jako tajnůstku? Nebo nemáte dost odvahy říci pravdu?
  Při revoluci nám vštěpovali, že nastal čas konce tutlání, lhaní, přetvařování, zamlžování a zamlčování, zkrátka nastala doba vítězství pravdy a lásky nad lží a nenávistí. A při tom se zvolávalo: "Nejsme jako oni". Tak doufám, že jste si vzal revoluci k srdci, nic z toho nebudete praktikovat a kápnete božskou!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • 3. 9. 2015 22:08

  Martin (neregistrovaný) 195.122.213.---

  Pekny den. K vam vsem vyse.... Nez jsem si celou diskuzi precetl, trvalo to docela nejakou dobu☺ Myslim, ze behem tohoto nesmyslneho pisani jste si tech 5 tisic mohli skorem vydelat zakladanim mouky do regalu obchudniho domu

 • 31. 8. 2009 12:58

  novák (neregistrovaný)
  Dobrý den,
  nevím kdo moudrý - nejlépe z Komerční banky mi odpoví. Když jsem byl na
  jednom z pracoviš KB v Praze /admin. budova Rathovy pasáže v Praze/,
  měl jsem za úkol nepřetržitou ostrahu a práci informátora na recepci.
  Moje základní mzda byla 48.10,- Kč/hodinu, bez příplatků zákonných a bez
  příplatků ostatních, to že jsem neměl nárok na stravenky může potvrdit sám
  pan POSPÍSIL, majitel Security agentury.
  To, že požadovali SŠ a znalost nějakého jazyka, nemusím zdůrazňovat.
  Inu, kdo je v této republice dobytek ... odpovězte mi prosím.
  Vratislav Novák
  Tel. 723 700 601
 • 27. 10. 2007 15:59

  geri (neregistrovaný)
  Jasně,mělo by mi být 20-25 let.Ovládat 3 jazyky a mít 20 let praxi a mít Vš.Nemít děti a dělat 42hodin denně.
 • 29. 10. 2007 14:55

  anonymní
  A to ještě bez oběda a bez dovolené a kontrol u lékaře, státních svátů, sobot a nedělí - vzdát se na počest ODS !!!!!
 • 29. 6. 2011 21:23

  nejlepsi.malecha@seznam.cz (neregistrovaný) 82.100.0.---

  Ahoj našel jsem náhodou web, na kterém je vidět přesně to, že je potřeba kvalitní vzdělání. Čerpám z toho, že polovina uchazečů o práci, nemá skoro žádné. Viz: http://www.placenaprace.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).