V letech 1949 - 1959 vzrostl národní důchod na území dnešní ČR o 100 procent, v letech 1959 - 1969 o 49 procent, v letech 1969 - 1979 o 54 procent a v letech 1979 - 1989 o 18 procent. Je pravdou, že dynamika postupně klesala, ale i tak patřila k nejvyšším ve vyspělých (ekonomicky) státech. Například podle údajů Evropské hospodářské komise OSN z roku 1988 v jednotlivých desetiletích v zemích OECD se v šedesátých letech zvyšoval národní důchod průměrně ročně o pět procent, v sedmdesátých o 3,2 procenta a v osmdesátých o 2,3 procenta. V Československu to bylo o 4,7 procenta, 4,6 procenta a 2,3 procenta. Tedy Československo drželo krok s nejvyspělejšími a udrželo si ve světové ekonomice asi 18. a v Evropě 13. místo. Tedy stejné jako před válkou.
Poznamenejme však, že uvedená čísla se týkají růstu národního důchodu vytvořeného ve výrobních odvětvích. Dnes se ekonomika měří v hrubém domácím produktu, kde polovinu tvoří služby, u nichž jde převážně o spekulativní zisky a reálné hodnoty se netvoří. Vznik bublinové ekonomiky byl právě jednou z hlavních příčin současné hospodářské krize. Je třeba poznamenat, že stát ani občané nebyli zadluženi. Dnes jsou tyto dluhy více než desetinásobně větší.
Nemyslíte, že jste si dovolil trochu moc, napsat zde pravdu. Co na to "Jarmil", ne paní jarmila? Ten tu zase hodí nějaký "chytrý" slint o personalistice ...
Je pravdou, že za minulého režimu se hlavně vyrábělo, kdežto dnes se převáží, obchoduje, ale nové hodnoty se tolik nevytváří. Že něco vyrobím za desetikorunu, převezu to na druhý konec republiky, kde na to dám štítek za korunu a pak to vezu na třetí konec republiky, kde se to použije někde ve výrobě za tisícovku, nepovažuji za ten správný chod ekonomiky. Ostatně, když se občas něco v tomto stylu snažil dělat komunista před 89., bylo to tvrdě odsouzeno jako neekonomické plýtvání. "Podníkání" to však unese.
Potvrzuji, že Jarmil i Roman mají pravdu. Skutečně jsem byla ve straně a pracovala jako kádrovačka. A ano, byla jsem i v Stb. Ale to nic nemění na mém právu zde svobodně diskutovat o cenách výrobků atd. Nebo snad ano?
Proboha, mysli... Zas nějaký primitiv na úrovni cvičené opice, který se jenom dokáže vydávat za jedinou pravou Jarmilu :-).
BTW ta diskuze tady vypadá spíše jako diskuze na Haló novinách...
Nenechte se vysmát! Já tu dobu pamatuju a vím, jaké byla kupní síla. ja naše země vypadala a jaký to byl šok mrknout se v roce 1990 do Rakouska jak tam lidí žijí. Komunisti to dopracovali, z rozvinuté země tady udělali 3. svět a pak jim to shořelo pod rukama.
A pozor, to že dnes to u nás stojí pořád za starou bačkoru nemá s předchozím odstavcem nic společného, dnešní marasmus jaksi zpětně neovlivňuje to co tu vyváděli komouši.
Jenže po komunistech tu byl z budování v poválečné éře obrovský majetek, který se za 20 let rozfrcal bez nějakého efektu, a k tomu přibylo obrovské zadlužení státu i občanů. Dnes děláme ve vlastní zemi na cizím, veškerý zisk teče pryč a nelze jej tak použít k dalšímu rozvoji země. To, co se tu zdaní, je kapka v moři.
A je jasné, že v případě krize tamní vlády donutí místní podnikatele, aby dali práci domácím lidem a fabriky v cizině /tedy u nás/ pouzavírali. Co pak dál? Těch našich pár sro to nevytrhne. A pokud vyrobím rohlík za korunu a ten budu dál a dál prodávat pomocí dalšího "koupě za účelem jeho dalšího prodeje", tak tím žádné nové hodnoty nevzniknou a ekonomilka se nerozhýbe.