Mohu se zeptat ekonomicky vzdělanějších, k čemu je tato informace do brá o čem vlastně vypovídá? K čemu mi bude, že budu brát třicet tisíc, když z toho patnáct tisíc odvedu na různých daních a dobrovolně poviných poplatcích? K čemu mi bude, že budu brát třicet tisíc, když chleba bude stát dvě stovky a ještě není poživatelný? Proč se v médiích neporovnává, co si za tu průměrnou mzdu koupím? Proč se neporovnává, kolik z té mzdy odvedu státu a to včetně DPH u nákupů? To už by nebylo tak hezké číslo a proto ho nikdo neukazuje, nebo proč?
Jenomže dnešní systém je od Bismarckova vzdálen na hony: byl naprosto stabilní, protože živil pouze HRSTKU důchodců. On totiž věk do odchodu byl MNOHEM VYŠŠÍ než průměrný věk dožití.
"Věk odchodu do důchodu byl stanoven na 70 let, přičemž průměrná délka života se koncem 19. století pohybovala kolem 55 let."
To by DNES znamenalo odchod do důchodu v 88 letech (průměrný věk dožití je dnes cca 73 let). To by bylo kvičení a keců. Na druhé straně by se nemusela řešit ani důchodová reforma, ani by důchody nesežraly TŘETINU státního rozpočtu!
On si hlavně Bismarck z důchodového účtu nepůjčoval peníze jako naše vláda, aby zaplácl díry jinde. To je ten základní rozdíl.
Důchodový účet samotný je v Česku v přebytku, pokud by sloužil a fungoval bez tunelování vládou.
Důchodová reforma se řeší hlavně proto, že důchodový systém spravuje velký balík peněz, při kterém pár finančních institucí slintá chtíčem, když to vidí. Takže se vyvolává vrtění psem a lže se, že je třeba převést důchody na ty finanční instituce, které je třesou na to, že si z balíku ukousnou.
Kdyby se důchodový systém zpracovával poctivě a bez tunelování a nevrácených výpůjček vlád stovek miliard z tohoto důchodového balíku pěněz – pak by nebylo co řešit a důchodový systém by byl v drsném přebytku.
Ono při tunelování dostanete do krachu cokoli bez ohledu na nastavení systému.
A ano, Bismarckům průběžný systém je nejlevnější a nejspolhelivější varianta důchodového zabezpečení z hlediska nákladů státu i spolehlivosti.
Ony ty další pilíře u skomerčních institucí stejně budou nakupovat státní dluhopisy, takže to bude stejně platit stát, jen ty důchody budou dražší.
To jako že před r. 1995 důchody neexistovaly?
1. Bismarck měl výhodu: když zakládal důchodový systém, tak ten nebyl všeobecný, ale jen pro státání zaměstnance. Všeobecný je na tom hůř.
2. Za socialismu šly peníze do státního rozpočtu a odtud se vyplácely důchody. Do státního rozpočtu platily odvody i fabriky. Ty jsme zlikvidovali/rozkradli/pozavírali/rozdali/prodali do ciziny/zprivatizovali... Takže tento zdroj peněz do stáního rozpočtu, potažmo i důchodového účtu, vyschnul. přestože byl odchod do důchodu v 60 letech pro muže a proženy o něco dříve (podle počtu vychovaných dětí), systém nekolaboval. Začal kolabovat, když byl záměrně vytunelován a rozpůjčovalo se z něj na kdeco jiného, leč půjčené se do něj už nevrátilo. Tunelování se děje záměrně, aby se mohlo odůvodnit, jak je starý systém neživotaschopný a jak je třeba si na stáří spořit celý život, pokud možno v soukromých fondech. To je to, co finanční žraloci potřebují. Ti nemůžou mít státní a plně funkční systém, to by si přece ani nevrzli! Proto je třeba peníze rozkrást a komunisty pomluvit.
Předtím byly důchody financovány ze státního rozpočtu. Tedy se vzaly peníze ze všech možných daní, daly se na jednu hromadu a z ní se platilo všechno možné, mimo jiné i důchody. Žádné peníze se nevybíraly specificky na důchody (jako dnes), takže žádný důchodový účet prostě neexistoval.
Ano, do důchody byly od 60 let, ale:
1) byla nižší střední délka dožití
2) byla větší porodnost, která ale i tenkrát setrvale klesala - to se s koncem socialismu nijak nezměnilo
za socialismu hlavně nebyly peníze. byly jen jakési poukázky, za které jste si kilometr za hranicema nekiupila ani rohlík. jejich směnnou hodnotu, jakož i ceny v obchodech, stanovovala KSČ stranickým rozhodnutím - zcela bez ohledu na aritmetiku, skutečnou cenu práce, skutečné náklady na zboží i na důchodový systém, i skutečnou hodnotu peněz.
to se vám snadno udržuje vyrovnaný důchodový účet, když mzdu i ceny i důchod rozhodujete politickým rozhodnutím a nemusíte si na to vydělat; navíc přitom dotunelováváte majetky co se rozkradly podnikatelům a církvím po válce.
A to se to důchodový účet neudržuje, když vytunelujete podniky a pak je prodáte nebo rovnou rozdáte. Copak jsme se museli zbavit podniků jako Plzeňských pivovarů, minerálních vod (to teče ze země a musí se to jen nalahvovat. No jo, já vím, my to neumíme, to umí jen zahraniční vlastník, ten si pořídí ty kohoutky z mosazi), lázní (zářným příkladem jsou Karlovy Vary. Ostatní, co jsme nerozdali, to jsme pozavírali, aby v zahraničí neměli konkurenci) a dalších, které plundrují to málo přírodního bohatství, co tu máme? Já vím, že všechno nebylo košer, ale všechno nebylo úplně mizerné. Bože, my tu máme chytrých lidí, copak jsme z nich museli nadělat otroky ve vlastním státě, kde nám nic nepatří? Jak dlouho budeme hrdí na všechny ty montovny?
genau. měli jsme si ty plzeňské pivovary apod nechat - a dneska z nich mohly být štiky světové ekonomiky jako opencard, české dráhy apod výkvět českého státního vlastnictví.
ještěže ty minerálky, na rozdíl třeba od piva, poté co samy vyskáčou ze země - se také samy nalahvují, samy dopraví do regálů, a sami si udělají marketing, stačilo jen sbírat.
a on někdo ty chytré lidi nutil, aby prodávali své podniky, pokud prosperovaly? jakože zahraniční vlastník koupí konkurenční podnik, a pak zavře ten lepší????
a ti chytráci z montoven - on je někdo nutí, aby nepodnikali sami, a radši dělali v montovnách práci? nebo že by nebyli tak chytří?
aritmetika není tak složitá, věřte tomu.
Chytrému napověz, za hloupého udělej sám:
https://or.justice.cz/ias/ui/vypis-vypis?subjektId=isor%3a117002&typ=actual&klic=CA1d%2f1wqVtZELoOsCzO9YQ%3d%3d