Hlavní navigace

Dneska bylo živo kolem ČNB

15. 2. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Byl zveřejněn zápis z jednání bankovní rady, byla zveřejněna Zpráva o inflaci a především proběhlo setkání s analytiky. Nemohli jsme na něm s Martinem Lobotkou chybět. Co jsme se dozvěděli?
 • Dneska bylo živo kolem ČNB: byl zveřejněn zápis z jednání bankovní rady, byla zveřejněna Zpráva o inflaci a především proběhlo setkání s analytiky. Nemohli jsme na něm s Martinem Lobotkou chybět. Co jsme se dozvěděli?
 • Základní čísla nové prognózy byla zveřejněná (revize růstu HDP dolů na 0,3% pro letošní rok, mírné zvýšení očekávaných sazeb v letošním roce), detaily najdete v nové Zprávě o inflaci. 
 • Nás zajímal především názor přítomných členů bankovní rady (Mojmír Hampl a Lubomír Lízal) na kurz koruny a intervence. 
 • Mojmír Hampl zdůraznil, že s tím, jak se sazby dostaly na nulu, tak dalším nástrojem, který je na řadě jsou devizové intervence. 
 • Náš dotaz: Jak hodnotí přítomní členové bankovní rady náš názor, že v současné situaci, kdy reálná spotřeba klesá, tak devizové intervence by mohly mít minimálně krátkodobě negativní účinek? Slabší koruna by způsobila růst dovozních cen, následovaný růstem spotřebních cen. A to by snížilo reálnou kupní sílu disponibilních důchodů. A nejrychlejší efekt intervencí by tak de facto byl oslabení reálné spotřeby domácností. 
 • Odpověď: devizové intervence by byly účinné v situaci, kdy by ekonomika byla v deflaci, tedy v poklesu cen, respektive, kdyby v ekonomice byly zabudovány deflační očekávání. 
 • Naše interpretace: To je logické, pro bankovní radu je podstatná cenová stabilita. A devizové intervence čekejte v situaci, kdyby ČR hrozila deflace. 
 • Jaká je realita? Inflace je na 1,9%. ČNB ve své prognóze očekává, že s pravděpodobností 90% inflace nepoklesne pod nulu. Pokud by tedy skutečně spouštěčem intervencí měla být deflace, tak aktuálně je pravděpodobnost intervencí 5%. To není mnoho. A deflaci nečekáme ani my. Měnově-politická inflace (inflace očištěná o vliv daní) bude podle naší prognózy mezi 1–1,5% ve 2013/14. 
 • Na otázku, jak je to s tím kurzem dává odpověď i prognóza ČNB. Ta předpokládá slabší kurz koruny ve srovnání s minulou prognózou v 1Q2013 (tedy na cca 25,5 CZK/EUR) díky „komunikaci ČNB“. Ale model sám předpokládá, že toto oslabení dané „komunikací ČNB“ se vytratí do poloviny roku. Ve druhé polovině roku už je kurz dokonce silnější, než předpokládala minulá prognóza a sazby jsou o něco výše po celý tento rok. Model tak sám vlastně říká, že to se slovními intervencemi bylo tak akorát. A vzhledem k tomu, že bankovní rada říká (viz zápisky z jednání), že rizika prognózy jsou nižší než minule (v listopadu) a nejsou vychýlená jedním směrem, tak pravděpodobně sdílí tento názor. 
 • Další poznámky: překvapuje nás silný růst HDP ve 2014 (2,1%), což není konzistenční se stabilní korunou. 
 • Držíme náš názor: Intervence nejsou potřeba
 • Trh špatně přečetl ČNB: ČNB nepotřebuje kurz nad 26 CZK/EUR. To ani nikdy neříkala. Vždy říkala, že intervence jsou pouze dalším nástrojem, který může použít v situaci nutnosti uvolnit měnovou politiku.

Držíme náš názor: Intervence nejsou potřeba

legislativni_zmeny_21

Trh špatně přečetl ČNB: ČNB nepotřebuje kurz nad 26 CZK/EUR. To ani nikdy neříkala. Vždy říkala, že intervence jsou pouze dalším nástrojem, který může použít v situaci nutnosti uvolnit měnovou politiku.
Koruna může krátkodobě posílit, protože tentokrát už je jasné, že spekulace na intervence byly přemrštěné a uzavírání zbytku pozic proti koruně může kurz posílit.

Očekáváme, že se koruna bude v letošním roce pohybovat nejčastěji mezi 25–25,5 vůči euru.  A jak je to s pravděpodobností intervencí? Ty jsou možné, pokud (1) oslabí ekonomika bez toho, aniž by došlo k oslabení. Podle našeho názoru, pokud by ekonomika klesala v letošním roce o 1,5–2% a koruna by zůstala na aktuálních úrovních (25,40), tak intervencím by došlo. My čekáme letos zhruba stagnaci růstu ekonomiky. (2) Pokud koruna rychle posílí pod 25, tak opět začnou slovní intervence a při rychlém posílení pod 24,5 by mohly nastat skutečné. Důležité je slovo rychle: rychlost totiž vzbudí obavu u ČNB, že jim kurz utíká. Pokud půjde o pozvolné posilování, tak s tím ČNB nebude mít problém.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).