Refinancování hypotečního úvěru jiným hypotečním úvěrem povolené je. Potíž může nastat spíš v přidělení úvěru. Banka, která se potápí, se snaží přilákat nové klienty ve snaze překlenout potíže. Nabízí tak často levnější úvěry i méně bonitním klientům.
Pokud problémy nepřekoná a je na ni uvalen konkurs, mohou její klienti narazit na potíže s přidělením úvěru z důvodu nižší bonity pro ostatní banky (podle případu Union banky to není problém u nízkých úvěrů do cca 100 tis. Kč, ale u hypoték je tato možnost reálná).
Takže jestli jsem to správně pochopil, tak to znamená, že když banka zkrachuje, tak automaticky přestane platit smlouva určující, za jak dlouho jí musím vrátit půjčené peníze a musím je vrátit hned? Nejsem žádný ekonom ani odborník, ale vidím to tak, že banka porušila smlouvu se mnou, takže já za to musím být potrestán.
Ještě jeden dotaz k těm hypotékám. Myslím, že u hypoték bývají nějaké sankce za předčasné zplacení úvěru. V tomto případě se ale teké jedná o předčasné zaplacení úvěru, ale vynucené bankou, jak je to s poplatky v tomto případě?
Nejedná se o porušení smlouvy, neboť zákon má v tomto případě přednost před smluvním ujednáním (právník by vám to řekl přesněji právním jazykem).
Stejně tak nebudete platit poplatky za předčasné splacení hypotéky - hypotéka se stává splatnou jako veškeré ostatní úvěry, proto nelze mluvit o "předčasném" splacení, přestože je splacena před původně domluveným termínem.