Hlavní navigace

Dluhopisová party je u konce

27. 1. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Odklon od monetárních k fiskálním ekonomickým stimulům v mnoha vyspělých zemích, očekávané zvyšování sazeb v USA a snižování objemu odkupů aktiv ECB bude silnou motivací pro pokračující přesun investorů od dluhopisů k akciím.

Blíží se pomalý, ale jistý konec dluhopisové euforie.

skoleni_13_10

Nadějný ekonomický růst a zvyšující se mzdy spolu s rostoucí inflací a úrokovými sazbami nahrávají především finančnímu sektoru, cyklickým a spotřebitelským odvětvím. Záměr nového amerického prezidenta navýšit investice do infrastruktury a výrazná potřeba její obnovy v Evropě spolu s pokračující expanzivní politikou Číny a dohodou OPEC o omezení těžby ropy tlačí ceny nerostných surovin a průmyslových komodit nahoru. Dopřávají tak růst těžařským, zpracovatelským a komoditním odvětvím.

Stále významnější roli bude hrát také politika. Protekcionisticky naladěná opatření Donalda Trumpa mohou negativně ovlivnit země, sektory nebo společnosti s vysokou závislostí na exportu do USA. Nejvíce ohrožené jsou v tomto případě Mexiko, Kanada nebo Taiwan. Ze sektorů už pociťují tlak automobilový a farmaceutický průmysl. Brexitem oslabená libra pomáhá britským exportérům a rozkolísat nejen akciové trhy mohou také francouzské, německé nebo italské volby.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).