V článku uvedené doporučení: Přihlásit se k dobrovolnému důchodovému pojištění mohou i mladí lidé, kteří už školu dokončili. Z důvodu studia se to totiž dá udělat kdykoli zpětně, dokonce i těsně před důchodem. V tomto případě však platí, že čím dříve, tím lépe, protože k doplacení ČSSZ vyměří aktuální výši minimálního pojistného v daném roce, kdy žádost podáváte.
, je diskutabilní.
Respektive konkrétně to, že platí čím dříve tím lépe.
Je určitě lépe zaplatit pojistné v prosinci, nežli v lednu následujícího roku, ale není jisté, zda je lépe je doplácet rok po ukončení studia, nebo deset let po jeho ukončení. Důvod je prostý.
Minimální pojistné je odvozeno z 1/4 průměrné mzdy platné pro rok doplacení. Ale krátce po dostudování není až tak běžné, že by člověk dosahoval maximálních výdělků své kariéry, a doplacení pojistného mu tedy ukousne z jeho koláče větší podíl, než doplacení v době, kdy je na vrcholu příjmů. Takže i když bude později "mominálně" doplácet více Kč, relativně jej to (vzhledem k výdělku) vyjde levněji.
A další věc, doplatitelné je dobrovolné důchodové pojištění za dobu studia (po r. 2009) i po získání nároku na důchod, ale musí se týkat období před vznikem nároku. U starobních důchodů to (zatím) nemá význam, ale poměrně zásadní to může být, pokud se člověk stane v mladém věku invalidním.
Mám ve svém okolí případ, kdy se po doplacení pojistného, pravda, v celkové výši asi 100 tis. Kč, a podání žádosti o přepočet důchodu v minulém roce zvýšil velmi nízký ID 3. stupně ze 7600 Kč na 12147 Kč měsíčně. A to už je docela znát...
Poradci, kteří radí penzijní připojištění od 15 let nebo něco podobného, by se měli smažit v pekle. To je typicky pro klienta nevýhodný produkt, kde vám vložené peníze požere inflace a dostanete z celý život vkládaných peněz velký kulový (napakuje se jen fond).
Moje rada: celý život řešte, abyste dělali, co vás baví, rozvíjejte se, užívejte si, pořiďte si ideální bydlení, cestujte. A tak před 50, když budete mít všechno ostatní zajištěný, si začněte odkládat peníze stranou na důchod.
Já si na dvouletý předdůchod našetřil během sedmi let po pětapadesátce, a to bez příspěvků od zaměstnavatele. A vůbec nelituji. Za tak krátkou dobu nebyl výnos fondu podstatný (ač v mém případě vyrovnal inflaci), ale hlavní roli hrál státní příspěvek 2670 Kč ročně a sleva na dani 3600 Kč ročně, což bylo nějakých 17 % navíc k mým vlastním vloženým prostředkům. A za ten klid v období před důchodem to stálo, i když jsem dále v rozumném rozsahu pracoval. Teď jsem již více než rok "v důchodu", stále si k němu tak "desítku" měsícně v čistém bez velkého honění přivydělám (přesto, že mi ty příjmy hodně skrouhl Covid) a rozumné částky odkládám na dobu, kdy už pracovat třeba nepůjde, abych měl něco na případné mimořádné výdaje...
Tak mi tedy začali vyplácet penzi z Doplňkového penzijního spoření nebo jak se to nově jmenovalo. Ale při požádání o výplatu mi úřednice banky sdělila, že mi to nemůžou vyplatit najednou, nýbrž posílat každý měsíc dva tisíce Kč, na což mě finanční poradce, který se mnou smlouvu o penzijku uzavíral, neupozornil.
A komu už bude sedmdesát let, tak je podmínkou pro vyplacení, že si třeba dvacet tisíc Kč převede na novou smlouvu a bude nejméně dalších pět let spořit.
V mém případě mi sice ještě nebylo šedesát let, ale z důvodu výplaty naspořené částky po třicetišestinách již o penzijní spoření nemám zájem a nové nezakládám.
Šlo o předdůchod nebo klasickou penzi?
Před pár lety jsem od úřednice penzijního fondu slyšel naopak, že lze vybrat jen jednorázově a musel jsem být velmi asertivní, abych nakonec dostal penzi pravidelnou...
Takže vám věřím, že jste tohle slyšel od úřednice v bance. Nicméně je otázkou je, jestli měla pravdu (u předdůchodu lze jen pravidelně) nebo ne. A pokud ne, jestli jste ji věřil nebo to řešil i s poradcem, ptal se na alternativy a možnosti.
"A komu už bude sedmdesát let, tak je podmínkou pro vyplacení, že si třeba dvacet tisíc Kč převede na novou smlouvu a bude nejméně dalších pět let spořit."
dtto - takovou podmínku mají, když člověk nechce čekat na výpovědní dobu, ale vždy existuje možnost vyplatit bez podmínky nové smlouvy - vyplývá ze zákona.