Názory k článku Desetník: Úvěry na poslední chvíli mají zelenou

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 22. 12. 2008 1:02

    Pavla. (neregistrovaný)
    Mě taky přišla nabídka na úvěr, ale od Poštovní spořitelny. Jenže mi nechtěli říct úrok, že mám jít na to jejich finanční centrum. Nikam se mi chodit nechtělo, připadalo mi to navíc neseriózní. Nakonec jsem to vyřešila kontokorentem manžela :-), ale netušila jsem, že je tak drahý. Má ho u ČSOB za těch 17,9 %, ale dala bych skoro ruku za to, že před půl rokem byl okolo 13 %. Přitom nám nic neřekli, jen na výpisu bylo napsáno, že dochází k "aktualizaci úrokových sazeb". Ale jakých? Třeba co máme hypotéku, to chápu, že se pořád mění. Ale u kontokorentu bych to fakt nečekala. Asi za to může krize. Jako za všecko.
  • 23. 12. 2008 11:13

    Ondrasz (neregistrovaný)
    Na krátkodobé půjčky je nejvýhodnější kreditní karta(pokud samozřejmě nepůjčí bezúročně rodina). Má bezúročné období standartně aspoň 50dní - to znamená, že pokud to člověk z další výplaty splatí nezaplatí ani korunu bance navíc. A jako bonus se mu připíše u cobrandové kreditky ING 2% na penzijní připojištění. V současnosti je tahle na trhu rozhodně nejvýhodnější:)
  • 22. 12. 2008 15:03

    Zizi (neregistrovaný)
    Kdyz uz uver, tak jedine od banky, taky nejaky ty tri mesice zpatky mi prave naskocila v inet bankingu nabidka uveru za celkem slusnych podminek, a opravdu po vyplneni jednoducheho formulare (v podsate jen pozadovana vyse uveru, a potvrzeni adresy) jsem mel penize pripasny druhy den.

    Nabidky na "nebankovni" uvery mame ve schrance taky kazdou chvili, ale ta co prisla ted o vikendu me doslova dostala.... samozrejme klasika - rychle penize, splatky jiz od XXX apod. Ale malinkym pismem (tak Arial 3) bylo v rohu uvedeno: "Sazba RPSN od 190,4%" Ano, skutečně téměř 200%.... Tak tomu fakt říkám výhodná půjčka :-)
  • 22. 12. 2008 16:15

    anonymní
    Jste vedle jak ta jedle. Stejně tak bych mohl argumentovat, proč si vůbec půjčujete, to si jako neumíte vydělat?

    Podstatné totiž je, kdo Vám půjčí a jak Vám sedne splátka do rozpočtu. Jestli banka v pohodě, tak fajn. Ale když máte škraloup v registrech a tak podobně, tak prostě musíte vzít zavděk i tím předraženým úvěrem.
  • 23. 12. 2008 8:07

    Jarmila (neregistrovaný)
    Proč "musíte vzít zavděk?" Nezlobte se, ale co je to za tak nutnou věc, že ji musím mít hned? Kromě mrazáku nebo lednice snad nic (protože než koupíme nové v případě, že to odejde, tak dojde ke zkáze potravin a vznikne škoda větší než pár korun na úrokách a tyto spotřebiče jaksi předem neavizují, že se potento). Jenže i pak si musím zachovat chladnou hlavu, zakoupit patřičný spotřebič a následně sáhnout do rezerv a momentální krizovou situaci řešit s minimálním negativním dopadem na rozpočet. Koupě nejnovějšího mobilu, plazmy, vánočních dárků a jiných "nezbytností" na šílený úvěr nad 20% p.a. považuju za luxus, který si může dovolit jen ten, kdo má tolik peněz, že neví, co s nimi.
    PS: máme v rodině borce, co 1/2 roku neplatí elektřinu, pak dostanou fakturu v astronomické výši a následně se diví, když je jdou odstřihnout, takže si na splátkový kalendář na elektřinu jdou půjčit od Providentu, poněvadž od banky je to prý drahé, chtějí po nich moc papírů, ale ta paní od Providentů je moc příjemná a posledně dostali dárek, firemní hrneček v hodnotě cca 50,- Kč.
  • 23. 12. 2008 10:00

    anonymní
    Máte jako obvykle pravdu, paní Jarmilo.

    Tuhle mi známý zase řkal, že u nich ve Spořce mají nějakou akci na úvěr, teď nevím jestli 50 tisíc za 888,-. A lidi vůbec nezajímá, jak dlouho to budou platit a kolik je vlastní úroková sazba a kolik RPSN a kolik dají vlastně navíc. Možná je to fakt pro lidi výhodné, ale jak znám Spořku, tak u ní jen 2x měřit a 1x říznout je nebezpečné - vždy se najde něco "skrytého", co neprezentují a co je pro klienta kolikrát vyloženě morbidní. Já první co počítám u nějakých nabídek na půjčky či leasingy, že vynásobím splátky jejich počtem, přičtu případné poplatky za vystavení či vedení a zjistím, že auto za 1/4 milionu mi vyjde sice s pojištěním, ale přes splátky na skoro jednou tolik. Takže takové "úžasné" nabídky odmítám a naposledy před využil "novomanželksou" půjčku před r. 1989.
    Zrovna tak Škodovka prezentuje "úžasně levnou" Fabii "něco" přes čvrt milionu možná s airbagem a volantem místo řidítek. A tuhle jsem viděl Megay zcela nové skoro v plné výbavě (klima, ABS, hafo airbagů atd.) za ty samé peníze. Jenže tyhle Renaulty jsou nejen velikostně o třídu výš. Tak nevím, co lidi vede k nákupu předražených a hnusných škodovek. Že by národní hrdinství? A to i v době, kdy krize údajně ještě nebyla?
    Chápu půjčit si na nečekaně podělanou ledničku či pračku - lidi nemusí mít zrovna volné finance - mají je třeba na termínovaném vkladu bez možnosti dřívějšího uvolnění. Nebo někteří prodejci nabízejí úvěr bez navýšení, do určité doby splatnosti. Když se ta doba splatnosti prošvihne, nastává běžné úročení. Když si to člověk pohlídá, není problém, ale někde jsem četl, že lidi se při sjednávání takovýchto úvěrů capí, že to budou mít bez úroků a pak nějak "zapomenou" na termín a úvěr je ji normálně úročen. A těch bezúročných je pak mizivé procento. Kdyby asi bylo nějaké větší, obchodníci či úvěrové společnosti by je nenabízeli, protože by z toho měli náklady navíc spojené s papírováním okolo vystavení úvěru.
    Ale půjčovat si na dovolenou, kterou pak budu 4 roky splácet? Nesmyslné. Nehledě na to, že nyní v době krize se výdělky mnohým zvyšovat nebudou, ceny všeho ovšem ano, a řada lidí přijde o práci. Pak není z čeho splácet a přijít kvůli 10 dnům zážitků za hranicemi všedních dnů o střechu nad hlavou nebo jinou hodnotnou věc, kterou exekutoři samozřejmě prodají pod cenou a k tomu exekuční náklady - to není příliš dobré. A prognozy hovoří i o hypotékách, že i na ty lidi nebudou mít a budou se jich možná zbavovat (dobrovolně nebo nuceně) možná i pod cenou.

    Zadlužení za podobné píčo*inky hovoří o úrovni státu jako takového i lidí v něm žijících. Takové voly západ potřeboval. Na západě to pomohlo k oddálení krize o cca 20 let - mohli k nám valit přebytky. Kdyby východní blok nedělal převrat, mohli si kapitalisti ten přetlak výroby nebouchat někam už před těmi 20ti lety. Tím, že se zvyšoval život obyvatel na dluh, pomohlo sice na nějakou chvíli k oddálení krize, protože výrobci měli zajištěn odbyt, který by se bez úvěrování jinak nekonal. A kdyby si lidé nemuseli půjčovat na podělanou pračku nebo lednici a mohli tyto nečekané výdaje běžně utáhnout z platu (zde nnyní pomíjím variantu momentálně nedostupné hotovosti vázené někde na termíňáku), bylo by to určitě lepší.
  • 26. 12. 2008 11:03

    Jarmila (neregistrovaný)
    Můžeme si notovat společně.
    Kdysi jsem četla bonmot, že s úvěrem by měl člověk zacházet stejně opatrně jako se střelnou zbraní. Toho se držím.
    Ano, úvěr mám taky. Na bydlení, dneska už jen dva.
    První ze stavebního spoření, na 4,8 % p.a. se zanedbatelnými poplatky za vedení účtu. Do toho se snažím natlačit všechny volné prostředky, aby byl umořen co nejdřív.
    Druhý je za 3% p.a. z Fondu rozvoje bydlení, bez poplatků za vedení účtu.
    Pokud si na něco vezmu úvěr (já se jich nezříkám, pomáhají mi, pokud něco potřebuju), tak hledám ty bezúročné s nulovým navýšením. Na trhu jsou, jen si dát práci a nebrat první. Informace jsou taky peníze. Jediné, co si musím ohlídat, je výše celkového zadlužení, aby nám to v rodině nepřerostlo přes hlavu.
  • 16. 2. 2009 10:39

    anonymní
    Dluhy jsou zlo. Čím dříve na to naše nenažraná společnost přijde, tím lépe.

    Když na něco nemám, tak si to nekoupím. Žít na úkor budoucnosti je nanejvýš nezodpovědné. A netýká se to jen jednotlivých lidí, ale i státních rozpočtů.

    Zářným příkladem je současná finanční krize způsobená hypotékami lidi, kteří je nikdy neměli dostat a hamižností bank, které je nikdy neměly poskytnout (a pak prodat dál).
  • 16. 2. 2009 13:22

    anonymní
    Je špatně nastavena příjmová a výdajová stránka obyvatelstva. Pokud jsou lidé "nuceni"* si pro zachování stávající životní úrovně půjčovat na spotřební zboží, nebude to s příjmy obyvatelstva v pořádku. Bohužel, bez půjčování si na spotřební zboží by byl daleko nižší odbyt a výrobci tohoto spotřebního zboží by skončili již dříve. Správnější by bylo, dle mého "hloupého" selského úsudku, aby si občan na takovéto zboží vydělal a běžně ufinancoval ze mzdy, a ještě mu zbyly prostředky na apoření.

    * - občan není přímo "nucen", ale doba jej nutí nepřímo. Asi by těžko někdo někde obstál, když by se jej v dotazníku (např. na půjčku nebo na zaměstnání) ptali na číslo pevné linky a mobilu a on na to odpověděl, že ani jedno nemá. To samé s vlastnictvím TV přijímače, ledničky nebo žehličky. A přesto i na tyto věci jsou lidé "nuceni" si půjčovat, mají-li jít s dobou. Nemám nyní na mysli takové ty, co vejplatu prochlastají nebo profetují, a aby 14 dní před vejplatou rodina neumřela hlady, tak si jdou půjčit na televizi, kterou vzápětí prodají za 1/10 ceny, aby měli na suchý chleba pro děti a chlast a cigára pro sebe.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).