Já pořád tvrdím a nikdo mi to doposud nevyvrátil, že nejdůležitější při úvěru není RPSN, ale kolik celkově zaplatím. Nevím kolik lidí je schopno si spočítat z RPSN kolik celkem za úvěr zaplatí a přeplatí. Navíc když ještě ve většině půjček je to uvedeno blbě...:(
No, ale já přeci vím na jak dlouho si půjčuju. Ono by si spousta lidí asi nepůjčila těch úžasných 200tisíc za pouhých 80Korun měsíčně, kdyby zjistili, kolik že to vlastně zaplatí...ono to už totiž nevypadá tak bombasticky, když řeknu, že přeplatím dalších 150tisíc, že?;) No jo no, je to všechno o té finanční gramotnosti a ta se u nás pohybuje okolo nuly....
No to je prave o tom casu. Pokud je to na dvacet let (pujcim si 200 tisic, za 20 let vratim 350), tak je to naprosta bombasticke, protoze to je urok 2.8% p.a. Pokud je to na dva roky, je to samozrejme pekne drahe. Tady vidite, ze vyse preplaceni nerika sama o sobe vubec nic.
Podle "vyse preplatku" lze porovnavat pouze pujcky, ktere maji shodnou dobu trvani a shodny zpusob splaceni, jinak je to blbost (viz priklad vyse).
Jasně, ale v reklamě na kterou se 90% finančně negramotných lidí chytne neuslyšíš, že je to splácení na 2, 3roky anebo 20let. Tam jen uslyšíš, že je to 200tisíc za 50korun měsíčně. A to je to o čem celou dobu mluvím.Prostě klamavá reklama. No,ale na druhou stranu je to hlavně chyba těch co to podpíšou, holt jsou svépravní a za blbost se vždycky platí a přeplácí...
Ne, ty tady celou dobu mluvis o tom, ze nejdulezitejsi je "kolik preplatim". Pritom je to stejne (i)relevantni informace jako "za kolik mesicne" v te reklamne. ;-)
OK, sorry, nenapsal jsem to asi dostatečně jasně pro některé v mém prvním příspěvku.;) Nejdůležitější je vědět kolik přeplatím a taky jak dlouho to budu celkově splácet. Což sice zjistím z RPSN, ale ta je drtivé většině lidí na houby, když si to neumí dopočítat a navíc je uvedena blbě, že?
Samozřejmě některým mezi které patříš asi ty bude jedno kolik výsledně zaplatí, ty bude zajímat jen měsíční splátka, ale těch bude menšina.
RPSN je důležité. U půjček snad to nejdůležitější. Všichni si nepůjčují jen na jedno časové období, ale na různé a proto je to třeba nějak sjednotit. A když už tu funkci neplní úrok, tak je tu RPSN.
Navíc není v zákoně nějaká ochrana uživatele, že pokud není ve smlouvě RPSN, tak se platí jen nějaká základní sazba ČNB typu PRIBOR a nebo podobná?
Když si banky nehlídají záda a nemají vpořádku smlouvy, tak by se snad i vyplatilo si vzít půjčku, poukázat na její chyby a na základě těch chyb (chybějící RPSN) si pak snížit úroky na několik procent za rok a nebo jiné výhody (prohlásit celou půjčku za neplatnou za rok a vrátit "bezůročně" půjčené peníze atd.).
Netvrdím, že ne:).
Můžete prosím spočítat jednoduchým způsobem modelový příklad: Půjčka 20.000Kč na 3roky s RPSN 20%.
Můžete napsat jak se dostanu k výsledné částce, kterou zaplatím?
Máš pravdu. Ono by v podstatě, pokud mi firma poskytující úvěr špatně vypočte RPSN nemohla asi nic moc dělat, když bych zneplatnil smlouvu a vrátil jen to co mi půjčila:). Myslím ale, že to nehrozí u bank, ale spíše u instantních půjček od různých lichvářů až do domu...
Ad 2) Ano, máte pravdu, zákon (konkrétně zákon č. 321/2001 Sb., o některých podmínkách sjednávání spotřebitelského úvěru) skutečně na ochranu spotřebitele pamatuje. Pokud smlouva o poskytnutí spotřebitelského úvěru nesplňuje všechny zákonem stanovené náležitosti, pokládá se podle paragrafu 6 daného zákona spotřebitelský úvěr "za úvěr úročený ve výši diskontní sazby platné v době uzavření smlouvy, ve které se sjednává spotřebitelský úvěr, uveřejněné pro příslušné období Českou národní bankou; ujednání o jiných platbách na spotřebitelský úvěr se stávají neplatnými, to vše s účinností ode dne, kdy spotřebitel tuto skutečnost uplatní u věřitele."
Takže každému, kdo má větší úvěr bych doporučil si projít daný zákon a jestli smlouva nemá všechny náležitosti, tak je rozhodně lepší napsat dopis své společnosti a užívat si krásného nízkého úročení ČNB, které se pohybuje kolem pěti procent :).
Zejména na tom můžou vydělat klienti nebankovních pololichvářů, kteří se nemusí bát fyzického napadení, ale mají už skoro lichvářský úrok typu 70-150% za rok :).
Mimochodem ten diskontní úrok ČNB je myslím to jediné, co se pak platí, žádné poplatky atd :).
Pokud byste měl zaplatit stejně vysokou pujčku při stejně vysokých splátkách, ale v době 4x kratší než u jiného uvěru, pak je jasné, že RPSN vyjde u kratších splátek lépe. A tedˇsi představte, že nebudete platit stejnými splátkami, pak je ovšem podstatné kdy se bude muset zaplatit nejvyšší splátka, kdy nižší,...atd. RPSN toto vše zahrnuje v jediném čísle výhodnosti nebo nevýhodnosti, oprroti jinému úvěru.
Zdravím