Hlavní navigace

Názory k článku Desetník: Děti za 10 000 Kč

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 13. 12. 2004 9:04

  Martina (neregistrovaný)
  Kolik je rodin s příjmem cca 15-18.000,-/měs. a dvěma dětmi. Podle statistiky to jsou bezdomovci nebo rodiče mřou hlady. Spíš je to tak, že si utahují a utahují opasky, dědí se ošacení, sportovní věci, boty a další. Najíst a obléct se musíš, umýt jde i jen dvakrát za týden, bydlet se musí, topit, uklidit taky. Na ostatním se šetří. Znám děti, co si od 12 let přivydělávají, protože si chtějí koupit např. sportovní boty za 1200,- a rodiče nedají, neb nemají. Snadno, když má matka čistý příjem kolem 6.000,-/měs., otec jen o málo vyšší, a z toho musí zaplatit stravování, bydlení a cestu do školy. A protože to není legální, aby si tak malé děti vydělávaly, vydělávají si nelegálně, např. prodejem pro Vietnamce na tržnicích, děti nad 15 let prodávají opět načerno jako číšníce a barmani, přičemž jim pracovní doba končí po půlnoci a druhý den ve škole spí. Rodiče o všem ví a občas své děti ve škole omlouvají, protože také ví, že oni sami nemají šanci vydělat tolik peněz. Jo, politika levné pracovní síly dnes nese své ovoce.
 • 13. 12. 2004 13:23

  Eda (neregistrovaný)
  Nemám pocit, že je to tak dramatické.Okolo sebe znám hodně průměrně vydělávajících rodin, které mají auto, dopřejí si i dovolenou u moře a zbývá i na kouření.Mimochodem, všimli jste si, kolik kuřáků je mezi mladými rodiči dětí ?Asi na to nejsou tak špatně, když zbývá na cigaretky...
 • 13. 12. 2004 14:18

  Martina (neregistrovaný)
  No jo, kouří čím dál víc lidí. Situace možná ještě tak dramatická není, ale mohla by být. Tyhle děti, o kterých jsem psala, si na své potřeby vydělávají prací, i když v šedé ekonomice. Problém je v tom, že začínají i s požehnáním rodičů považovat šedou ekonomiku za zcela normální, protože jejich rodiče si legálně vydělat NEMOHOU. Dobré na tom je to, že tyto děti ještě nekradou. Kouří bohužel i tyhle děti. Považují to za vnější znak dospělosti.
 • 14. 12. 2004 0:53

  jezevec (neregistrovaný)
  Kdo si tady hergot nemůže legálně vydělat? Leda někdo, kdo sedí v base. Jinak každej.
  Kdo má na cigára, má se ještě zbytečně dobře. I když je to dítě a i když třeba skučí jaxe má špatně. Kdo má opravdu hlad, nekouří.
  A co je špatného na dětské práci? Ó ano, pokud je to nezbytností aby děcko nezhynulo hlady, jest to nemorální. Pokud je to u nás, je to protizákonné. Ale jinak je to velmi DOBRÉ. Neznám pro děti lepší výchovu k zodpovědnosti, než učit se cenu směny hodnoty života a času, za práci a peníze.
  Ještě by mně fakt zajímalo, kdo si tady legálně nemůže vydělat.
 • 14. 12. 2004 11:19

  Petr (neregistrovaný)
  Co je špatné na dětské práci? Například to, že děcka by se měla vzdělávat, aby jejich budoucí práce měla větší přidanou hodnotu. Pravda, součástí vzdělání je i praxe, ale ta by měla být úměrná věku a schopnostem dítěte. Tedy, všeho s mírou a rozumem.
 • 15. 12. 2004 13:05

  Martina (neregistrovaný)
  Na dětské práci mi třeba vadí to, že si dítě vydělává na své momentální potřeby např. MÍSTO školy. Rodiče mu pak do školy podepisují omluvenky, protože dítě vydělá nelegální prací více, než rodiče prací legální. Znám hocha, který jezdil vypomáhat při prodeji textilu na trzích. Peníze dostával načerno a denně keš. Jezdil místo školy. Jeho sestra dělala barmanku, ve 13 letech. Do školy chodila pozdě s omluvenkou od rodičů, musela se vyspat, protože v baru končila ve dvě-tři ráno. Obě uvedené děti jsou z normální, ale nízkopříjmové rodiny. Pracovaly načerno už od nějakých 12-13 let a jejich příjem byl vyšší než rodičů. Proto to taky rodiče tolerovali. Tak to mi třeba na dětské práci fakt vadí. A kolik je vysokoškoláků, kteří jsou sice zapsáni na VŠ, ale místo školy chodí do práce, aby na tu školu měli, o tom se taky šířit nebudu. To není práce VEDLE školy, to je práce MÍSTO školy. Obojí podle toho vypadá.

  O kvalitě některých škol (základních a učňovských) a některých vyučujících se radši bavit nebudu. Na to by se hodil bonmot, že některá slova by dáma neměla vyslovit ani v případě, že už si je myslí.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).