Hlavní navigace

Od 1. září platí nový koncept jízdného a služeb pro vlaky SC Pendolino

Od 1. září 2007 dochází ke kompletní změně tarifu u vlaků SC Pendolino na území České republiky, rozšiřuje se nabídka občerstvení i denního tisku na palubě vlaku a v řadě relací bude možné cestovat Pendolinem levněji. Nově se také mění podmínky jízdenky eLiška, která je určena pro levné cestování mezi krajskými městy. Cestující si bude moci vyzvednout přes internet zakoupenou jízdenku nejen v krajském městě, ale také v řadě dalších nádraží.

Sdílet

Změny u spojů SC Pendolino

Dochází ke kompletní změně tarifní architektury spojů SC Pendolino v České republice, mezinárodní jízdné se nemění. „Informace o zdražování, které nedávno proběhly tiskem nejsou přesné. Ceny ve druhé třídě klesají nebo zůstávají stejné. Rostou jen některé ceny v první třídě, což jde ale ruku v ruce se zkvalitněním služeb, které si přáli sami zákazníci,“ vysvětluje Jiří Kolář, náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu. „Navíc zavádíme pro první třídu výhodnou nabídku SC Net business a pro druhou třídu SC Net ekonom s tím, že budou dvě varianty těchto nabídek. „Sever“ pro cesty Praha – Olomouc – Ostrava a „Jih“ pro trasu Praha – Brno –Břeclav.“

 • SC Net Sever: 500 korun ekonom / 750 korun business
 • SC Net Jih: 400 korun ekonom / 600 korun business

Cestující dojedou na nové jízdenky dál, než byli zvyklí. Nově se nemusí za 500 korun omezit ve druhé třídě například jen na cestu z Prahy do Ostravy, na tuto jízdenku je možné jezdit také po Středočeském a Moravskoslezském kraji, aniž by bylo nutné připlácet. „Pendolino staví jen v krajských městech, ale na nové jízdenky SC Net ekonom i business je možné cestovat v celém kraji, přesně jako je to u krajské síťové jízdenky REGIONet,“ dodává Jiří Kolář.

Od 1. září 2007 dochází zároveň k rozšíření služeb na palubě vlaků SC Pendolino. V První třídě dostanou cestující v ceně jízdenky zcela nové menu a je pro ně připraven i širší výběr z denního tisku.

Nabídka občerstvení se bude přibližně po měsíci pravidelně měnit, základ pro každého budou tvořit:

 • dva sendviče
 • teplý nápoj podle vlastního výběru (káva, ovocný čaj, černý čaj)
 • chlazený nápoj podle výběru (perlivá voda, džus, Coca Cola, nealkoholické pivo)
 • krémový dezert
Ukázkové příklady jízdného
Jízdné při použití spoje SC Pendolino do 1. září 2007 (2. třída / 1. třída) Jízdné SC Net po 1. září 2007 (ekonom / business)
Praha – Ostrava 500 Kč / 600 Kč 500 Kč / 750 Kč
Praha – Brno 400 Kč / 500 Kč 400 Kč / 600 Kč
Praha – Břeclav 500 Kč / 600 Kč 400 Kč / 600 Kč
Opava – Rakovník * 597 Kč / 697 Kč 500 Kč / 750 Kč
Hodonín – Slaný* 565 Kč / 665 Kč 400 Kč / 600 Kč

* Výpočet pro cestujícího s nárokem na zákaznické jízdné, 1. třída použita jen ve spoji SC Pendolino

I nadále zůstává v platnosti možnost cestovat vlaky SC Pendolino i na ostatní druhy jízdného dle tarifu ČD. Podmínkou je zakoupení povinné rezervace, která stojí 86 korun pro držitele In-karty/Rail plus nebo 200 korun pro ostatní. Například studenti, kteří pravidelně dojíždí do školy a využívají státem dotované žákovské jízdné, tak zaplatí za cestu z Ostravy do Prahy ve spojích SC Pendolino 268 korun, z Brna do Prahy 213 korun (pokud jsou držitelé In-karty/Rail plus).

eLiška – nově k vyzvednutí na všech pokladnách s elektronickým zařízením pro výdej jízdenek

Elektronickou jízdenku eLiška, určenou k cestám mezi krajskými městy pro ty, kteří rádi nakupují přes internet a přitom levně cestují, bude od 1. září 2007 možné vyzvednout na všech pokladnách v celé České republice, které jsou vybaveny zařízením pro elektronický výdej jízdenek.

„Cestující už nebude muset jít pro internetovou jízdenku, jen na nádraží do krajského města. Pokud pojede třeba z Chomutova do Ostravy, může si nově vyzvednout eLišku už v Chomutově, do Ústí nad Labem si koupí jízdenku podle tarifu a z Ústí nad Labem až do Ostravy pojede na eLišku za 140 korun, aniž by musel z vlaku v Ústí vystoupit,“ dodává Jiří Kolář. „Stále samozřejmě platí, že eLišku je možné koupit jen přes internet a může si ji koupit každý držitel In-karty/Rail plus.“

eLiška:

 • Jízdenka eLiška je určena pro cesty mezi krajskými městy v ČR
 • Cestující zaplatí 140 korun bez ohledu na vzdálenost vybraných krajských měst
 • Ve vlacích EuroCity a InterCity neplatí cestující příplatek 60 korun
 • Je možné ji koupit pouze přes internetový obchod na adrese http://eshop.cd.cz
 • Může si ji zakoupit každý držitel In-karty/Rail plus
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).