Hlavní navigace

Deset odpovědí k sociálním dávkám

Autor: Ryan Poplin, podle licence: Attribution 2.0 Generic
Gabriela Hájková

Jaká jsou pravidla pro vyplácení jednotlivých sociálních dávek a co určuje, zda vznikne nárok či nikoli? Přečtěte si odpovědi na zajímavé dotazy ze sociální poradny.

Doba čtení: 7 minut

sociální poradně na serveru Měšec.cz se nám množí spousta dotazů k sociálním dávkám. Přinášíme proto opět několik otázek, na které odpověděla specialistka Jana Davidová

Dcera známé (19 let), která bydlí s matkou, nikde nepracuje a je na úřadu práce, je ve 3. měsíci na rizikovém těhotenství s chlapcem, který se sice k ní zná, ale nemá příjem a bydlí u rodičů. Ta slečna má diabetes 1. stupně, celkem dost závažný. Kromě toho, že žádný příjem nemá, musí si ještě platit vyšetření, na která ji lékaři posílají a spoustu věcí, nutných na korigování cukru apod. Má nárok na nějaký příspěvek?

Pokud žije daná slečna ve společné domácnosti se svou matkou, tak pro účely dávek pomoci v hmotné nouzi se pro výpočet těchto dávek bude započítávat společně s ní, tzn., že se bude dávka vypočítávat i z matčina příjmu. V rámci těchto dávek lze právě navýšit částku živobytí osoby, která se např. léčí s diabetem, ale také z důvodu zvýšených dietních nároků v těhotenství. V jejím případě by se jednalo o navýšení jejího životního minima cca o 2000 Kč. Záleží ale na výši matčina příjmu. Aby se ale mohla slečna posuzovat samostatně, musela by prokázat samostatnou domácnost.

Pobírám vdovský důchod, syn sirotčí. Mám možnost pracovat v Anglii a syn by tam chodil do školy. Vím, že tady bych dostávala dávky do synových 26 let, pokud bude na škole. V září mu bude 17 let. Co nevím, jestli bych dostávala dávky i v době pobytu v Anglii. 

Pokud budete bydlet a pracovat v Anglii, nemůžete čerpat sociální dávky v ČR, které vyplácí Úřad práce. Tuto skutečnost byste samozřejmě měla Úřadu práce také v zákonné 8 denní lhůtě nahlásit. 

Pracuji od 18.11.2013. Chtěla bych mít dítě. Mám ale smlouvu do konce tohoto roku. Když bych otěhotněla, šla bych hned na nemocenskou z důvodu rizikového těhotenství. Bojím se ale, že když mi prosincem končí smlouva, abych od ledna nebyla bez prostředků a nepřišla o mateřskou. Podmínku odpracovaných 270 dnů splním. Může se to stát, když mi neprodlouží smlouvu?

Ať byste šla na nemocenskou po ukončení pracovního poměru, ale v ochranné lhůtě, či ještě v průběhu trvání pracovního poměru, nemocenský stav by trval i nadále po ukončení pracovní smlouvy na dobu určitou, tak by vám nemocenská byla vyplácena i nadále. Pokud byste měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství z ochranné lhůty, tak by se nemocenská pak změnila 6–8 týdnů před porodem právě na peněžitou pomoc v mateřství. Po jejím ukončení byste si požádala o rodičovský příspěvek. 

Je mi 63 let a vyměřili mi starobní důchod 4500 Kč. Nemám žádný majetek, žiji v nájmu za 5000 Kč měsíčně, nemám na jídlo ani na oblečení. Stálé bydliště mám na Moravě, ale žiji v Brandýse nad Labem. Můžu požádat o sociální dávky? O jaké a kde? V Brandýse nad Labem nebo na Moravě? 

Záleží hlavně na tom, zda žijete či nežijete sám. Pokud žijete sám, tak se zkuste obrátit na Úřad práce, oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi a nechejte si posoudit nárok na dávky z tohoto systému. Pokud se léčíte s diabetem, chodíte na dialýzu či máte jiné zvýšené nároky na dietní stravování, určitě se o tomto zmiňte. Zvýšíte tak šanci na získání příspěvku na živobytí, protože ten se odvíjí od výše příjmů osoby a také od jejího životního minima. Také se zkuste přihlásit v bytě, jehož jste nájemcem, k trvalému bydlišti, mohl byste si požádat o příspěvek popř. o doplatek na bydlení.

V tomto týdnu očekáváme narození miminka. Chci si připravit papíry na žádost o porodné, ať potom můžu být v klidu. Přítel bude z práce dokládat potvrzení o čtvrtletním příjmu. Když budeme žádost podávat koncem července – začátkem srpna, jaké měsíce je třeba potvrdit? Jedná se o duben, květen a červen nebo se počítají poslední 3 měsíce, tudíž květen, červen a červenec?

Pro porodné budete potřebovat potvrzení o příjmech za 2. čtvrtletí, tj. příjem, který byl zúčtovaný v měsících duben, květen a červen 2014.

Zajímá vás jiný dotaz k sociálním dávkám? Vložte jej přímo do naší bezplatné poradny o sociálních dávkách.

Pracovala jsem a žila rok a půl s partnerem na Slovensku. Stále jsem tam pojištěna, protože budu dostávat po 6 měsíců ze Slovenska mateřskou. Pracovala jsem jako kadeřnice se mzdou cca 11 600 Kč a partner dostával z brigády asi 5500 Kč. Na mateřské jsem od 5. května 2014. Dostanu v Čechách porodné?

Předpokládám, že porodíte v ČR a budete v ČR také bydlet. Vaše bydliště se bude sledovat. Pokud to takto tedy bude, mohla byste si požádat o porodné, pokud se jedná o vaše první dítě. Dávka je ale testovaná na příjem, a to znamená, že budete dokládat příjem za předcházející čtvrtletí tomu čtvrtletí, kdy se dítě narodí. Pokud se dítě narodí do konce září 2014, dokládali byste (i váš přítel) příjem za duben – červen 2014 – 2. čtvrtletí 2014. Nárok na porodné má žena, která porodila, jestliže příjem rodiny nepřesáhne 2,4 násobek částky životního minima. Své životní minimum si můžete spočítat v kalkulačce na serveru Měšec.cz.

Vrátil jsem se z výkonu trestu odnětí svobody (VTOS). Zaregistroval jsem se na ÚP, požádal o dávky příspěvek na živobytí a zažádal o průkaz ZTP, který jsem měl před nástupem VTOS. Tudíž mám požádáno i o příspěvek na mobilitu. Jsem nemajetný a ačkoli uznán invalidní osobou I.stupně, na výplatu důchodu nesplňuji podmínky kvůli potřebné době pojištění. Nyní přechodně bydlím u své známé a ta po mně požaduje měsíčně peníze za nájem. Nemám u ní trvalý pobyt a ani si jej u ní dělat nechci, jelikož mám neřízenou exekuci a nechci, aby byla mým dluhem nějak exekutorem poškozena. Mám nárok na příspěvek či doplatek na bydlení, abych neskončil na ulici?

Bohužel nárok mít nebudete, pro obě dávky musíte splňovat základní podmínky, a to – být nájemcem či vlastníkem bytu či nemovitosti a v bytě či domě mít také trvalý pobyt. V rámci doplatku na bydlení lze uznat i tzv. podnájem, bez trvalého pobytu, ale podnájem oficiální, tj. se souhlasem družstva, s oficiální podnájemní smlouvou. Lze také tolerovat ubytování v azylových domech apod.

Sestra spolu s manželem pobírají starobní důchod, celkem asi 8000 Kč měsíčně. Mají dva domky, kde jsou trvale hlášeni k pobytu a velkou zahradu, která není stavební parcelou. Mají tedy nemovitý majetek. Je možné i přesto žádat o nějakou finanční podporu?

Pokud jsou vlastníci nemovitosti, ve které mají také trvalý pobyt, tak by si mohli zkusit požádat o příspěvek na bydlení ze systému státní sociální podpory. V rámci této dávky se nesledují majetkové poměry, jako tomu je u dávek pomoci v hmotné nouzi.

Mám od syna 10 měsíčního vnuka, o kterého se matka nechce starat a syn to nezvládne. Nyní je vnuk v péči druhé babičky. Chtěla bych si zažádat o svěření vnuka do výchovy. Mám nárok na nějaké dávky? Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou. Musí mi zaměstnavatel držet místo, i když budu doma s dítětem?

Pokud budete mít soudně svěřeného vnuka do výchovy, tak byste si samozřejmě mohla požádat o rodičovský příspěvek. Jen vás musím upozornit, že rodičovský příspěvek na vašeho vnuka jistě již jeho matka pobírala, tzn., částka, která na něj již byla vybrána z celkové částky 220 000 Kč, vám vyplacena už nebude. Co se týče ostatních sociálních dávek – ty jsou testované na příjem. Domnívám se také, že pokud máte pracovní smlouvu na dobu neurčitou, tak by vám váš zaměstnavatel měl držet místo do 3 let věku dítěte.

Budu teď v červenci žádat poprvé o příspěvek na bydlení za duben, květen a červen a v květnu se mi narodila dcera. Bude za červen posuzována už i ona jako člen domácnosti?

Pokud podáte žádost od 1.7.2014, tak okruh společně posuzovaných osob se bude zkoumat k tomuto datu, a to už vaše dcera byla narozená a bude tak společně posuzovaná. Pro výpočet dávky od 1.7.2014 dokládáte příjem všech společně posuzovaných osob za duben – červen 2014 a také zaplacené náklady, které vynakládáte na bydlení. Tzn., že pokud měla dcera v květnu a červnu příjem (přídavky na dítě či výživné, pokud jste samoživitelka), tak tyto její příjmy se budou započítávat pro výpočet výše uvedené dávky.

Našli jste v článku chybu?