Hlavní navigace

Degresivní úrokové sazby budou zrušeny

1. 4. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Konečně spravedlnost. Po obhájení progresivní daně z příjmu fyzických osob vládní Stranou právě nyní jde do schvalovacího procesu napravení křivdy v oblasti půjček.

Nejmenovaný stínový ministr: je třeba i tyto parazity umravnit, jak je možné, že nízkopříjmové rodiny dotují placenými úroky vysokopříjmové úroky??! To je prostě neslýchaná a dlouholetá nespravedlnost. Cílové solidární řešení má být po vzoru daně z příjmu fyzických osob. Tedy naopak, vysokopříjmové rodiny mají solidárně platit vyšší úroky. Zasadíme se o to, aby tato nespravedlnost byla vymýcena. Když se podařilo vymýtit diskriminaci v oblasti pojištění, podařilo se ochránit progresivní daň (no, museli jsme udělat ústupek ve formě rovné daňové sazby), podaří se vymýtit tuto nespravedlnost v oblasti půjček.

Nižší příjem? Nižší úrok

Princip nového zákona spočívá v tom, že poskytnutá úroková sazba bude stejná pro všechny klienty. S jednou výjimkou: Bance je umožněno klientům s nižším příjmem dát nižší úrokovou sazbu, ale zdá se, že banky této výjimky nebudou využívat. Stejně tak skončí veškeré pobídky pro vyšší půjčené částky, poskytnutá úroková sazba musí být stejná, i když si klient chce půjčit 1000 Kč na jeden den, i když si chce půjčit 1 000 000 Kč na 10 let. Po přechodné období bude umožněno, aby půjčky zajištěné nemovitostí měly jinou úrokovou sazbu než bez zajištění. Nicméně opět nebude možné dát nižší úrokovou sazbu dle LTV.  

Jeden bankovní ústav nám mimo záznam řekl, že už se nebude divit ničemu. Na otázku, jak se na nový zákon připravují, nám řekl, že přece ještě není schválen, máme dostatečně silné lobbisty, abychom to zvrátili. A když projde zákon, no tak budeme poskytovat půjčky se stejnou úrokovou sazbou pro všechny. Jen některým tu půjčku nedáme.

Konečně se nám podařilo zařídit aspoň částečnou spravedlnost, pochvaluje si nejmenovaný stínový ministr. Na otázku, jak si představujete úplnou spravedlnost, nám řekl, že to je přece naprosto jasné. Zasadíme se o to, aby banky zajistily, že max. 30 % příjmu klienta je použito na splátky. Podobně jako nyní stát ve formě sociální dávky “příspěvku na bydlení” doplácí lidem, u kterých to tak není v oblasti nákladů na bydlení. Tak v tomto případě banky budou lidem, jejichž splátky půjček překročí 30 % jejich příjmu, část dotovat. Věřím, že rádi využijí možnosti vyšší úrokové sazby u bonitnějších klientů. 

Preventivní dotace

Odpadnou problémy s pojištěním rizik, přestaneme vídat problémy s exekucemi, dodává náš nejchytřejší stínový ministr, protože banky budou automaticky takové klienty dotovat dřív, než se dostanou do vážných problémů, jakmile ztratí práci apod.

Účto_tip_změny21

Na námitky, že je to neobvyklé, argumentuje slovy: Když to jde u nájemného, a tam to krásně funguje, tak to musí jít u splátek úvěrů.

V průzkumech je tento nový zákon kladně přijímán. Konečně sociální spravedlnost. Proč máme my chudí vyššími úroky vlastně dotovat levné půjčky bohatým, plně nový návrh schvaluji. Konečně, mezi námi, já jsem to mezi štamgasty říkal už roky, ale nikdo mě neposlouchal. Od kdy že to platí? Musím si jít koupit na splátky rychle tu novou 3D televizi, do mého stodvacetimetrového bytu v centru města padne jak ulitá. To víte, jako nezaměstnaný potřebuji nějaké to rozptýlení, co by člověk celý den dělal.

Autor článku

Autor je finančním poradcem firmy OK Klient a předseda zájmové skupiny SIG Peníze v Mense ČR.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).