Hlavní navigace

Deadline: 22.12.2001

12. 12. 2001
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pokud máte na svém účtu ve Středisku cenných papírů stále ještě nějaké akcie z kupónové privatizace, čtěte dál. Mohou mezi nimi být tituly, kterým 22.12.2001 končí veřejná obchodovatelnost. Prodat takové akcie může být později velmi obtížné a nevýhodné.

O tom, zda se na veřejných trzích (RM-Systém, BCPP) bude příslušný cenný papír obchodovat, již nebude jako dosud rozhodovat Komise pro cenné papíry, ale samotný organizátor veřejného trhu. Takový cenný papír však musí splňovat přísná kritéria stanovená v novele zákona o cenných papírech. A těmito přísnými kritérii (stanovená minimální tržní kapitalizace, určitý rozptyl akcií mezi veřejností, apod.) „neprolezlo“ nyní kolem 600 titulů.

Komise pro cenné papíry zaujala k vlastníkům takovýchto titulů poměrně laxní postoj, který lze shrnout do následujících bodů:

1) emise, které budou vyřazeny, se obchodovaly málo nebo vůbec, a tak se pro majitele těchto akcií nic nezmění,
2) akcionáři z kupónové privatizace měli dostatek času své akcie v případě zájmu prodat.

Akcie, které budou vyřazeny z obchodování na veřejném trhu (RM-Systém, BCPP), neztrácejí práva, která jsou s nimi spojena, zejména právo na dividendu a hlasovací právo. Obchodovat s takovýmto cenným papírem pak bude znamenat najít vhodnou protistranu. To lze učinit:

1) prostřednictvím obchodníka s cennými papíry,
2) osobním hledáním protistrany (kupce),
3) využitím nabídky veřejného odkupu některého z akcionářů.

Obchodování na veřejném trhu představuje rozhodně větší komfort (snažší zpárování poptávky a nabídky po příslušném cenném papíru). Věnujte tedy pozornost seznamu emisí, které musel RM-Systém vyloučit z veřejného obchodování a využijte poslední šance k jejich prodeji na burze. Cenu, za kterou se akcie v současnosti obchodují, zjistíte na stránkách www.rmsystem.cz.

Na níže uvedených adresách je kromě obchodního místa RM-Systému vždy také přepážka Střediska cenných papírů, kde obdržíte výpis ze svého účtu u SCP. Otvírací doba je 10 – 17 hod každý pracovní den.

Tabulka č. 187
Obchodní místa RM-S a SCP
Město Adresa
Praha 1 Martinská 2
Praha 4 Na strži 63
Brno Veveří 102
Plzeň Slovanská alej 30
Ostrava Nádražní 3
Karlovy Vary T.G.Masaryka 42
Tábor Vožická 2582
České Budějovice Žižkova 1
Frýdek-Místek Zámecké nám. 42
Olomouc Hálkova 2
Pardubice Pernerova 444

Celá transakce, tedy vyzvednutí výpisu ze Střediska cenných papírů a podání pokynu k prodeji na přepážce RM-Systému, vám nezabere více než hodinu (záleží na délce front).

dan_z_prijmu

Od pracovníka na přepážce se ihned dozvíte, zda je po vašem titulu poptávka a za kolik se obchoduje. Na vás potom záleží, zda titul prodáte, či nikoliv. Za jeden pokyn k prodeji zaplatíte 100 Kč. Nezapomeňte si tedy kromě občanského průkazu vzít s sebou také nějakou hotovost.

Peníze z prodeje akcií vám budou převedeny na váš bankovní účet nebo zaslány složenkou na vaši poštovní adresu do jednoho týdne.

Anketa

Držíte akcie, které budou vyjmuty z veřejného trhu?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).