Dovolím si okomnetovat kvalitu příspěvku, jelikož se v této problematice pohybuji již 24 let a každý den se ve své ambulanci snažím napravovat důsledky nesprávného sezení mých klientů. Jistě je přínosné, že se někdo snaží na tuto problematiku upozornit, avšak kvalita tohoto subjektivního - rádoby srovnání - mne dá se řící až popudila. Pravdou je, že zde naštěstí máme svobodu slova, ale vážení, jak může slečna nebo paní Čepelíková porovnávat neporovnatelné a svými žoviálními až expresivními výrazy komentovat takto složitou problematiku?
Mnoho let se zabývám problematikou ergonomie a biomechaniky a produkty uvedené v daném příspěvku jsem měl možnost testovat osobně a k tomu další desítky jiných. Již pátým rokem mám možnost pozorovat účinky aktivního sezení. Účinky přirozeného pohybu na židli dokáží eliminovat mnohé vertebrogenní poruchy, zejména ty vzniklé nesprávnou činností svalů, které vznikají zejména vlivem statické zátěže při sedu (pasivní sezení). Zjednodušeně řečeno, nestabilní sedák židle je každopádně lepší než sedák, který se nehýbe (je statický), jelikož právě při tom balancování neboli stabilizaci hraje zásadní roli souhra mezi hlubokými stabilizačními svaly a povrchovým svalstvem a naopak statické sezení je příčinou mnoha zdravotních problémů.
Konkrétně židle Spinalis proto doporučuji všem čtenářům, kteří trpí degenerativními změnami či diskopatií, ale jedním dechem dodávám, že na zdravé sezení je lépe myslet dříve, než tyto problémy nastanou a pořídit si správnou židli jako prevenci!
Dokonce se v tomto článku píše, že nějaká pohyblivá židle má mít stabilizační prvek, což je prosím pěkně také omyl, protože v tu chvíli přestanete zapojovat do stabilizace vlastní svaly a začnete je opět přetěžovat. Vznikají tak nerovnoměrné vnitřní síly působící na páteř, které často přesahují význam sil vnějších. Zapojení svalové stabilizace je při ochraně páteře zcela nezbytné, proto neuvažujte o židli s nějakou brzdou, ale naučte se sedět správně a aktivujte své zádové svaly, svaly hlubokého stabilizačního systému a pánevního dna.
Autorka článku uvádí, že se nevešla s područkami pod stůl vysoký 65 cm. Správná výška stolu v kanceláři má být vyšší než 70 cm, pro průměrně vzrostlého 75 cm a pro židle s výkyvným sedákem přibližně o další 3 cm vyšší, neboť výkyvný sedák umožňuje nastavení tupého úhlu v kolenou (cca 100-110°). Autorce proto doporučuji, aby si vyměnila především stůl.
Na adresu slečny nebo paní Čepelíkové bych ještě rád dodal, že má být ráda, že jí alespoň jedna firma svůj produkt zapůjčila, (zjevně se dle pozitivních referencí svých zákazníků neobává negativní reakce nebo žoviálního popisu, ostatní firmy asi své produkty nepůjčují, protože by také mohli potenciální zákazníky od koupě předem odradit). Mohla tedy alespoň o jednom produktu napsat velmi dobrodružný příběh, ve kterém se dozvíme, jak div nevtiskla svůj obličej do podlahy a podobné nesmysly. O ostatních produktech si pak už jen postahovala informace z internetu a srovnání bylo hotovo. Pokud by mi takovéto srovnání předložil některý z mých studentů mediků, byť v prvním ročníku, doporučil bych mu zvážit další studium. V případě této autorky doporučuji přehodnotit zaměření, možná kdyby přesedlala na groteskní žánr či humoresky, našla by lepší uplatnění.
Dobry den.
Suhlasim s Vasou polemikou nad kvalitou clanku a porovnavani na zaklade jedneho prikladu a testovania len s jednou spomenutou stolickou.
Chcela by som sa opytat na Vas zaver o vyhodnosti pohybliveho sedaku oproti statickemu. Je neustaly pohyb chrbtice naozaj vhodnejsi, nez spravne usadenie? Samozrejme pohyb je pre telo a klby zdravy, no prospieva mu prave i neustaly pohyb? Moja otazka smeruje k tomu, ze klby predsa len potrebuju i cas na odpocinok i pocas dna. Alebo sa mylim?
Sedim na Asane, takze predpokladam, ze to je mozne povazovat za ovplyvnenost, no asi taku ako i Vasu pri chvale Spinalisu. Ta ma sice staticky sedak, no je to akesi aktivne pasivne sedenie. Totizto sedite tak, ze vase telo sa samo vyrovnava a zapaja svaly bez toho, aby ste to vnimali ako vnutorny pohyb. Pricom som spociatku bola velmi kriticka k tomuto typu sedenia.
Na Spinalise som nesedela no skusala som sediet i na lopte, co mi pravdupovediac nevyhovovalo a mala som pocit, ze neustale hupanie ci pohyb v chrbtici a kolennych klboch mi sposobuje diskomfort, vacise zatazenie a nie spominane uvolnenie.
Obdobne som skusala i Therapiu. Ta ma velmi prijemny operak, ale sedak uz velmi nie.
Suhlasim, ze pristupenie a zabezpecenie si spravneho sedenia by malo byt prevenciou nie riesenim uz existujuceho problemu.
Spominate, ze ostatne firmy neponukaju sposob vyskusania, co povazujete za znak strachu, ci dokaz nedostatku viery v ich produkt. Osobne to skor vidim v tom, ze su mensie, ci distribucne este nemajuce celorepublikovy, celoeuropsky zaber. Co ale nemozno povazovat za kriterium kvality.
Vhodne by iste bolo, ak by sa vypracovala studia porovnavajuca vsetky typy. Nezavisle, no to asi ziadna firma sama od seba nespravi.
Tot si to musime ako spravno-sediaco-chtivi vyskusat sami.
A som este nespomenula, ze Asanu Vam v prazskej pobocke daju na vyskusanie taktiez za vratnu zalohu.
Vážená paní
K Vaší otázce - jak jsem již uvedl, nestabilní sedák, který nutí svaly k přirozené aktivitě je vhodnější, než sedák statický, vysvětlení viz můj předchozí komentář. Ptáte se na doporučenou kloubní aktivitu a pasvitu, pravdu máte v tom, že klouby potřebují občas i „odpočívat“, avšak pohyblivý sedák na uvedené židli jim toto též umožňuje. Abych to vysvětlil co nejsnadněji, představte si sedák na pružině, který se pohybuje pouze pokud se pohybuje ten, kdo na něm sedí a pokud se nepohybuje tento člověk, nehýbe se sám od sebe ani sedák pod ním. Sedák je ovládám přirozenými pohyby těla sedícího, což je dobré právě pro zachování přirozeného pohybu těla i při práci v sedě, bez omezení. Jistě není jednoduché takový sedák vyvinout a pokud je mi známo, tak jenom ta jedna firma Spinalis prodává své produkty v režimu zdravotních pomůcek. Pokud jste na té židli ještě neseděla, tak se na ní posaďte, ale s rehabilitačním míčem to nesrovnávejte, to je jako byste srovnávala koloběžku a automobil, stejný princip, ale jiný užitek (na koloběžce také můžete dojet do cíle, ale asi na ní nevydržíte tak dlouho). Spinalis židle umožňuje na rozdíl od míče možnost se opřít a odpočinout si, proto to nelze srovnávat. K Vaší připomínce, ovlivněn nejsem, neboť nepatřím mezi ty kteří by se ovlivnit nechali, Spinalis židli jsem si vybral sám, po dlouhém uvážení a testování mnoha židlí, i když přiznávám, že přes prvotní nedůvěru. Děkuji za zmínku o Asaně, nemusím testovat, neboť jsem již měl tu čest na ní sedět. Fandím jí, protože si myslím, že je to tuzemská výroba. Doporučuji ji zejména pokud někdo trpí hemeroidy či fisurou.
Dobrý den,
zrovna teď řeším koupi židle, protože už nějaký čas mám bolesti nohou a zad.
Ty nohy jsou nějak horší. Nakonec jsem se dobrala toho, že je to z mé židle.
Sedák je velký a tvrdý a nohy mi nedosáhnou na zem.
Když mě začala bolet záda, někdy mi to vystřelovalo do nohou, začala jsem hledat pomoc. A narazila jsem i na vaše články. Uvažovala jsem o židli Ergonomis nebo Therapia- ta je také česká a dost ji chválí ( nemáte s ní zkušenosti? Upřednostnil byste raději Spinalis, kvůli pohyblivému sedáku? Teď jsem si psala s paní, která má židli Spinalis, měla také problémy na zvyknutí židle, ale píše že to bylo kvůli tomu, že na židli seděla jen občas, protože cestovala. Jinak je po operaci páteře a židli moc chválí. Dokonce ji v obchodě nabídli, že si může židli nechat na vyzkoušení a pokud to opravdu nepůjde, vezmou si ji do showroomu.
Nyní už by ji nevyměnila. Tak to jen na závěr.
Věra
Ahoj Věrko, pokud pracuješ hodně u PC, tzn. dlouhé sezení, pak doporučuji jedině kancelářskou židlí Therapia, v žádném případě za Spinalis! Ano, je to sice zdravé sezení, ale pouze na pár minut denně, nikoli na celý den! Pokud chceš židli pro práci u PC opravdu kvalitní, tak jedině Therapia. Na celý den Spinalis rozhodně ne! Zničíš si totálně záda! Nemůžeš prostě být celý den na pohyblivé židli, to je totální nesmysl! Spinalis je dobrá, ale fakt jen na pár minut denně! Max. na pár desítek minut.
Vidím, že tady máte dva stejné příspěvky. Tak Vám ten jeden sem znovu nakopíruji, ať nemusím psát znovu, že píšete zavádějící informace. V čem tkví (po odborné stránce, protože jsem povoláním lékař, mladý muži) výhody výkyvného sedáku a proč je na nich možné sedět celý den. Ba naopak. Proč je dobré na výkyvném sedáku sedět v kanceláři. Tady je ten text okopírovaný shora, který jsem napsal k vašemu úplně stejnému příspěvku: Je zajímavé, že mám výkyvnou židli v práci, sedím na ni denně 8-10 hod., stejně tak na takové sedí naše účetní, které je 65 let, sedí na ní kolegové i kolegyně (máme jich ve firmě asi 25) a nikomu nevadí na ni trávit denně okolo 7-9 hod. (jak kdy). Ze své zkušenosti naopak můžu říct, že výkyvný sedák je maximálně vynikající, protože zapojuje jak posturální svaly, tak i fázické, což Therapia neumí. Therapia zapojuje pouze posturální svaly, ale nikoliv fázické. Proto na Therapii dochází k přetěžování posturálních svalů a lidé se musí protahovat, neboť posturální svaly mají tendenci se zkracovat - proto je potřeba je protahovat - proto se lidé potřebují protáhnout, opřít do opěradla, projít se. Výkyvný sedák naopak průběžně tyto posturální svaly protahuje, což je jejich první výhoda. Druhá nesporná výhoda je ta, že se tlak při sedu rozloží mezi posturální i fázické svaly, čímž dochází k poloviční zátěži jak posturálních svalů, tak (a to hlavně) bederních segmentů L3 az L5 (zde je nejčastější problém z výhřezem ploténky). Oproti židli se statickým sedákem, včetně Therapie, má výkyvný sedák celou řadu výhod. A asi vás zklamu, ale sedíme na té židli celý den a jsme všichni v pohodě. Ale klidně si Therapii kupte, jen až budete přetěžovat posturální svaly, protože fázické prakticky nejsou zapojeny a po pěti letech u vás dojde k protruzi, tak se tomu nedivte :-)