Hlavní navigace

Dáte za zdravotní židli 50 tisíc korun?

16. 3. 2012
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

Běžná kancelářská židle stojí okolo dvou tisícovek, zdravotní židle jdou do tisíců. Možná jsou pro zdraví prospěšné, ale dokázali byste na nich sedět? A koupili byste je? My je za vás vyzkoušeli.

To jediné kvalitní, co kdy bylo na mojí pracovní židli, jsem já. Čas je neúprosný, a proto nebudu čekat, až mě chytne houser nebo můj hřbet okopíruje ten Quasimodův. Je na čase otestovat něco kvalitnějšího než „kancelářský mor“ za akčních 1190 Kč.

Ale kde s výběrem nové židle pro zdravá záda začít? Jaký je rozdíl mezi ergonomickou a zdravotní židlí? A je posezení na drahé židli lepší než na té, na které si údajně ničím páteř už dobrých 8 let? Zkusím to za vás zjistit, mám zapůjčenou židli Spinalis Apollo za úctyhodných 20 tisíc.

Ergonomická židle vs. židle zdravotní

Když už vybírat mezi těmi „lepšími“, zbavte se myšlenek na to, že takovou seženete při pátečním nákupu v hypermarketu. Dost možná natrefíte na židli ergonomickou, kancelářskou, konferenční… Tedy takovou, u níž můžete měnit max. výšku sedáku a opěráku. Ta si ale se zdravotní, dynamickou židlí nezadá. Nemá místo nohy „spirálu“ nebo sedák s prohlubní.

Existuje mnoho specializovaných prodejen pro „zdravé sezení“. Šlápnout vedle v nich nemůžete, vesměs všechny nabízejí židle na principu dynamického sezení, které lékaři vřele doporučují. Sezení, které zabraňuje jednostrannému zatížení, při němž jsou udržovány a stimulovány přirozené procesy těla.

Pokud sedíme na židli s pevným sedákem, dochází totiž k neustálému přetěžování páteře. Tato statická zátěž postupně vede k vážným zdravotním problémům, nejčastěji ke vzniku skolióz či vyhřeznutí meziobratlových plotének.

Židle, která má namísto 4 noh pružinu, sedícímu dopřává balanční efekt, podobný sezení na ortopedickém míči. Sezení i na moderních synchronních židlích, je přes všechny jejich výhody sezením pasivním, říká Daniel Zemborski ze studia zdravého sezení PANDAN. Prostě slovy laika, zdravotní židle je taková, na které celý den balancujete jako o život, ve snaze posílit vnitřní zádové a břišní svaly, aby páteř nebolela. Z vlastní zkušenosti ale mohu potvrdit, že i když hluboké svaly posilujete, za velké peníze, ve speciálních posilovnách, už po jednom dni na dynamické židli, budete skučet jako pes.

Na celodenní sezení to není

Ono to totiž není jen tak, vydržet sedět půl dne na židli, která se pod vámi kýve jak lanový most. Proto je ideální mít možnost aretace. Pan Míček z www.zidle-asana.cz k tomu říká: Při aktivním sezení posilujeme zádové svalstvo, zkuste ale sedět „aktivně“ 12 hodin na takové židli. Nemožné, řekl bych, nezdravé…

Ásana staví na sedáku

Židle Ásana je totiž bez pružiny, staví na, ač vzhledově nepříliš vábném, ale funkčně inovátorském sedáku. Jeho patentovaná sedací plocha vychází ze základního jogínského sedu na vlastních nohou zvaného VIRASANA. Ve studii Prof. Ing. Stanislava Otáhala, CSc. z Univerzity Karlovy, vypracované k židli Ásana, se dokonce praví: Typ Ásana výrazně posouvá ergonomickou kvalitu řešení konstrukce sedadel svým novým, originálním pojetím sedací plochy. Jeho hlavní positivní přínos spatřujeme v redukci tlaků na pánevní dno při současné fixaci pánve v optimální, nastavitelné poloze.

Zdravotní židle Ásana

Ásana II Standard

 • pohodlné sezení i pro lidi s hemoroidy
 • certifikovaná zdravotní  pomůcka
 • potahy i kolečka dle výběru

 • nelze si jí z internetového obchodu zapůjčit
 • standardní záruka 2 roky
 • vzhled

Zdravotní židle ErgonomiS

Ergonomis basic

I zdravotní židle ErgonomiS má své místo na trhu, ačkoliv nabízí jen dva typy posezení, má svá specifika, kterými se snaží dobýt mnohé domácnosti i kanceláře. Taky má pružinu, nastavitelné područe, navíc je tu možnost doplnit židle Basic o opěrku hlavy a záda opírat o síťovanou opěrku. Nicméně hlavní rozdíl spočívá v mechanice. Ta je u židle ErgonomiS umístěna na trnu a pružina zajišťuje jen boční výkyvné pohyby sedáku. Je tu tedy jakási pojistka, že pokud by se časem materiál unavil, pružina vás nepošle k zemi. Jak nám k mechanice židle Ergonomic prozradil Daniel Zemborski: Prasknutí pružiny tak nejspíš nepovede k pádu ze židle. Je ovšem fakt, že právě tato vlastnost židlí Ergonomis je ze strany konkurence nejvíce napadána, byť dle našeho názoru i klinických testů bezdůvodně.

 • cena
 • možnost přikoupení opěrky hlavy
 • patentovaná fixace sedáku MOVE&STOP, s doživotní zárukou
 • 3letá záruka
 • možnost aretace

 • úzký výběr druhů židlí
 • zapůjčení za poplatek

Nejdražší a nejlepší? Testujeme

Židle Spinalis Apollo se výstavním kouskem ve vašem kancelářském koutku asi nestane, je v pravdě docela obyčejná. Její kouzlo má totiž spočívat ve výkyvném sedáku, který se na ocelové pružině naklání do všech stran a výkyvnému opěradlu, které kopíruje veškeré náklony dopředu a dozadu.

SpinaliS Apollo

Bez područek ani ránu

Při prvním nejistém dosedu jsem zajásala nad skutečností, že má židle područky. Ono sednout si nevyváženě, ne zcela na střed sedáku, vás totiž vychýlí z osy víc, než byste chtěli. Pád byl zažehnán, jala jsem se přisunout ke stolu a začít testovat. Područky, které mě před chvílí zachránily před vtisknutí vlastního obličeje do plovoucí podlahy, mě ovšem tentokrát zradily. Pod okraj stolu (65 cm) se nezasunuly, i když jsem úroveň sedu snížila do nejzazší úrovně. Po třech hodinách necítím sedací kosti, podsedák je sice krásně tvarovaný a prošitý předním stehem, ale ve srovnání s mou obyčejnou židlí, je tvrdý jako podešev. Záda v pořádku.

Další dny mé nadšení začalo ustupovat ještě ráznějším krokem. Tím, že se nemůžu přisunout pořádně ke stolu, moje záda v plné délce nekopírují opěrku, a tak se hrbím. Bedra a krční obratle o sobě dávají vědět. Paní ze Spinalis říkala, že to tak týden trvá, než si zvyknete na nový způsob sezení. Navíc údajné reference davu spokojených zákazníků na webu Spinalis mi dodávají sílu se nevzdat.

Jiří N., Praha, e-mail: Dobrý den, tak máme židli doma. Je úžasná, funkčně ale i vzhledem – vyplatilo se počkat … Přeji hodně spokojených zákazníků. Hezký den :-)

Nick: Loukotová: Dobrý den, tuto židli mám již dva roky, a potíže s bederní a krční páteří ustaly, přestože sedím u počítače více jak osm hodin denně. Bez ní si to nedovedu představit a bolesti jsem měla opravdu velké.

Blanka Horáková: Srdečně Vás zdravím z Poděbrad. Ráda bych Vám sdělila, že mnou koupená židle Spinalis Spider mi dělá velmi dobrou službu. Po prvních dnech sezení, kdy mne bolelo celé tělo a myslela jsem, že má dvakrát operovaná páteř to nepřežije, jsem Vám velmi vděčná za to, že jste mi velkoryse nabídla prodlouženou lhůtu na vyzkoušení židličky.

Nevzdala jsem to a už týden 10 hodin denně trávím na židli Spinalis Apollo. Jsem na sebe hrdá a zároveň rozlámaná jak chleba v polívce. Z židle se po týdnu stává solitér, na který sedá prach.

Jak si židli vyzkoušet?

Jestli máte 14 dnů zdravotní dovolené a chcete mě v sezení na dynamické židli překonat, směle do toho. Ve Spinalis, jako jediní z námi oslovených prodejců zdravotních židlí, vám jakoukoliv vybranou židli bez okolků půjčí, na jak dlouho chcete, a to zdarma. Přivezou, poradí, odvezou. To prodejce židlí Ásana takovou možnost nenabízí. Testovat můžete pouze v rámci 14denní lhůty, při koupi na internetu. Židli Ergonomis si sice půjčit můžete, ale podmínkou pro půjčení je složení zálohy ve výši 100% hodnoty výrobku. Za každý den potom účtují půjčovné ve výši 200 Kč vč. DPH. Pokud se zákazník rozhodne židli koupit, potom mu půjčovné bude odečteno z ceny výrobku.

Ředitel společnosti Medeco, která prodává zdravotní židle Forergo, Ing. Ivan Kozák nám k tématu napsal: Židle zapůjčujeme výjimečně na bázi individuální dohody, a to zdarma, nabízíme však všem kupujícím možnost vrácení židle do 30 dnů, pokud uživateli nevyhovuje.

FIN21

Cena zdravotních židlí
Typ židle Cena od-do
Ásana 5880–16 780 Kč
ErgonomiS 8700–9900 Kč
Spinalis 12 426–51 807 Kč
Forergo 6900–15 500 Kč

Výběr židlí je prostě bezbřehý. Takže dříve, než zasednete ke svému počítači s cílem vybrat pro své obratle a plotýnky to nejlepší a hodláte se přitom plácnout přes kapsu, ujasněte si, kolik hodin budete na židli trávit a k jakému účelu jí budete využívat. Pokud totiž trávíte na židli u počítače dvě hodiny denně, asi nepotřebujete tak kvalitní židli jako manažer, který své dva stroužky česneku zvedne, jen když odchází na oběd.

Pohodlí je důležité, anatomicky tvarovaná už je dneska kde která židle z obchodu na rohu. Je třeba si každou, která vám padne do oka vyzkoušet, nejlépe pár dní, pojezdit si a v neposlední řadě zjistit, jestli její opěrky zapadnou pod váš stůl. Ať už si svého společníka pro chvíle strávené u PC budete vybírat mezi drahými nebo levnými, vězte, že záda vám nezachrání žádný z nich, ani kdyby stála 100 tisíc korun. V případě, že vy sami nebudete ochotni zvyknout si na nový způsob posedu v pohybu a akceptovat rozlámaný hřbet po mnoho dní, než si záda zvyknou. Jestli si zvyknou…

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).