Rád bych se zeptal, z čeho se vypočítá příjem z pronájmu a pausalně uplatňované náklady? Pronajímáme byt za fixní částku - např. 10000, v ní jsou však již započtené náklady na údržbu bytového fondu, příspěvku do fondu oprav, vodné, atd. (např. 4000). Co je potom příjem z pronájmu? Rozdíl těchto dvou částek, tedy 6000? Lze znovu od této částky odečíst fixní náklady 30%? Nebo jsou již započítány v "bytovém fondu"? Poradíte někdo? Děkuji. J.Z.
Pokud uplatníte 30% paušál, skutečné výdaje uplatnit nemůžete. Tedy příjmy 10 000 Kč a výdaje 3000 (30%). daňový základ tedy 7000 Kč
Pokud byste ale chtěla uplatnit skutečné výdaje, musela byste vést jejich evidenci. 10 000 příjmy, 4000 výdaje - vycházím z vašeho příkladu. daňový základ 6000 Kč.
Obojí kombinovat nelze. Pokud byste měla při příjmech 10 000 Kč výdaje ve výši 4000 vyplatí se vám skutečné výdaje (paušál je jen 30 %). Na druhou stranu je ale třeba všechny výdaje i jejich doklady evidovat. Rozdíl je v té tisícikoruně. Vy musíte rozmyslet, jestli vám za tu práci stojí.
S pozdravem Gábina Klimánková
Děkuji za rychlou odpověď. "Problém" je v tom, že v částce 4000 nejsou jen výdaje spojené s údržbou nemovitosti, ale také různé zálohy za služby: voda, topení, úklid, odvoz odpadků... Nejsem ji jistý, jestli dokážeme přesně odlišit, co jsou zálohy na údržbu nemovitosti, a co služby. Jak by se mělo v tomto případě postupovat? Navíc, jedná se o zálohy na celý objekt, nikoliv byt. Když je potřeba něco opravit v bytě, v této částce to není.
Nemělo by se tedy jako příjem z nájmu brát jen rozdíl mezi příjmem a službami, tedy 6000? To je (nezdaněná) částka, která zůstane měsíčně na účtu. Když přijdou nějaké opravy v bytě, budou se hradit z toho...
Děkuji. J.Z.