Vlákno názorů k článku Daňová reforma pohledem ekonomů: chudí budou ještě chudší od Tono - A jaké? Dnešní zaměstnanecký poměr se liší od...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 31. 3. 2011 21:38

    Tono (neregistrovaný)

    A jaké? Dnešní zaměstnanecký poměr se liší od toho podnikatelského tím, že podnikatel a živnostník si vytváří zisk a po té platí daň svým přiznáním a FÚ. Tímto dochází ale také k značným legálním únikům, kdy si do svého přiznání může dávat všechny výdaje na slevu na dani. Proto dochzí z velké části, že podnikatelé naplatí daně žádné a zaměstnancům platí nízké mzdy. Minimalizují tak odvody státu a daně a tím se zvyšuje značně jejich zisk. Komančové tomu říkali vykořisťování lidí z jejich vlastní práce vůči zaměstnavateli. ODS toto podporuje, proto jejich daňové zákony a jejich zákoník práce je tvořen pouze na nátlak podnikatelů, kteří si tady prosadí vše co potřebují ke zvyšování svých příjmů a moci. Dnešní doba není nijak připravena na tzv. švarcsystém, kdy by si lidé uzavírali obecně obchodní smlouvy mezi sebou na vykonávání práce. Byla by to sice otázka nabídky a poptávky. Existují tady zaměstnananecké agentury, které jsou posuzovány jako najímatelé práce pro cizince, za minimální mzdu s možností prvního vyhazovu z práce, oproti kmenovým pracovníkům, kteří jsou hlavním renomé každé pořádné firmy. Švarcsystémem se osazují lidé na práci, kterou často nikdo nechce dělat. Toto funguje často u fyzických osob jenom v šoubysnysu u herců, modelek moderátorů a různých poradců. Prostě u mediálních hvězd. V praxi to naopak nejde.

  • 31. 3. 2011 23:36

    bez přezdívky

    "Tímto dochází ale také k značným legálním únikům, kdy si do svého přiznání může dávat všechny výdaje na slevu na dani."
    --- Pokud si dává do přiznání výdaje spojené s podnikáním, je to náklad a je to naprosto stejný princip, jaký uplatňuje jakýkoli zaměstnavatel (firma) zaměstnanců. (Docela by mě zajímalo, o kolik lidí míň myslíte, že by firmy zaměstnávaly, kdyby náklady na podnikání nefungovaly.) Nevím, jak chcete toto srovnávat s "náklady" zaměstnanců.

    Pokud si dává do přiznání nepřípustné výdaje, je to nelegální a stát má páky na to jej potrestat. To, že v tom stát někdy nekoná nejlépe, za to princip nákladů nemůže.

    "Proto dochzí z velké části, že podnikatelé naplatí daně žádné a zaměstnancům platí nízké mzdy."
    --- Můžete prosím doložit nějakou statistikou, že velká část podnikatelů (natož takových, kteří mají zaměstnance) neplatí žádné daně a nízké mzdy?
    Mimochodem, pokud za nízké mzdy mohou podnikatelé, proč jsou platy ve státním sektoru jen o jedno procento vyšší? Že by vykořisťoval i stát?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).