Ta reforma je podle mě špatná, i když je tam i pár nedotažených kroků správným směrem. Kdyby měla vláda odvahu, tak zcela nahradí zdravotní a sociální pojištění tou "normální" daní příjmu, zruší jakoukoli podporu hypo, ss, nejrůznější pojištění, stravenky, režijky. Zruší odpisy na charitu, odbory, ... a vlastně úplně na všechno včetně poplatníka... Zruší pojem superhrubá mzda tím, že hrubá (rovná) daň bude fakticky superhrubá a zaměstnanec by viděl, kolik na něj zaměstnavatel platí státu. Rovněž by měla vláda explicitně povolit švarcsystém a danit ho stejně jako pracovní poměr.... Takhle bych mohl pokračovat půl hodiny. (To by bylo řevu z bankovní, pojišťovací, odborářské a jiné lobby...)
Tak tak, zrušit všechno a octnout se na úrovni Pobřeží slonoviny, tam taky nejspíš žádné odečty nemají. BTW v Německu si může zaměstnanec odečítat náklady na dopravu do zaměstnání vlastním autem do vzdálenosti 100 km a jejich ministr financí neječí, že je to nesystémové...
No podle mě je ten, kdo si (např.) postaví ošklivý šmoulovský domeček kdesi v polích a nenajde si práci ani v těch polích ani v místním okresním, ba ani krajském městě, ale dojíždí pracovat třeba na odvrácené předměstí Prahy, a chce od těch, jimž každý den 2x smrdí pod okny doplácet na daňovou úlevu, opravdu učebnicový příklad lobbysty.
Když mu stát není schopen zajistit práci blízko bydliště, má na výběr: být nezaměstnaný (a tuplem ždímat stát na dávkách) nebo dojíždět. Já si třeba našel práci, fa naslibovala hory doly a tak jsem si v tom městě koupil i byt. Jenže časem to šlo s firmou z kopce. Abych měl na splátky bytu, musel jsem si najít práci v jiném městě a denně 40 km dojíždět. Ano, uvítal bych, kdybych si mohl dopravu do práce odečíst z daní a klidně bych i platil silniční daň jako v Německu. Ale věřte tomu, že mnohem radši bych byl, kdyby to v té původní firmě bylo takové jaké mi šéf nasliboval a já dojíždět nemusel.
Kdo tu chtěl dávku pro kapitalisty jezdící autem do práce? V původním příspěvku byla řeč o možnosti (ne povinnosti) odečíst si náklady na dopravu do práce z daňového základu. A já bych byl pro. Když si může "dávat auto do nákladů" OSVČ, tak proč ne zaměstnanec? Jen ať se rozdíly mezi zaměstnanci a OSVČ odbourají a ať se to celé zjednoduší. Jsem pro.
Lidi se naštvou a bude revoluce. Není možné, aby v 90. letech tady vládla pravice, rozprodala vše pochybné soukromé sféře za pakatel s příchutí korupce. Pak přišla levice a stát více zadlužila a pravice poté opět přenášela finanční následky na občana s tím, že tu korupce stále bují.
Měl by být dvoukolový systém voleb do PS, aby se prosadily nové strany. Měla by být možnost širšího referenda a hlavně odvolatelnost politiků a úředníků a důsledné požadavky na jejich odbornost. (Např. ministr financí nemůže být chemik, ale má být ekonom, protože jinak by záměrně neničil konkurenceshopnost českých benzinek, ministr životního prostředí nesmí být ňouma, ale vědec... apod).
Vyzývám lidi, aby se tomuto všemožně vzepřeli.
Hážu úředníkům klacky pod nohy stejně jako oni mě, nevolím ODS a ČSSD a píšu a říkám všem své názory... je to o tom se nebát. Říkáte plkání v internetových diskusích - v arabských zemích to byly taky jen internetové diskuse. A když je nějaká petice proti něčemu, co se mi nelíbí, tak ji podepíšu, bojím se jen, že naši politici nás zkouší, kdy vezmeme do ruky pochodně, protože zákony, které si sami na sebe píšou jsou k ničemu, o tom žádná diskuse
A kolik tedy jsou?
Rodina bez příjmů se dvěma dětmi do 6 let má nárok na příspěvek na živobytí 8680 Kč:
http://www.penize.cz/kalkulacky/prispevek-na-zivobyti#prisZiv
http://www.mpsv.cz/cs/5
Pro srovnání pokud jeden rodič pracuje (za minimální mzdu), přijde si včetně bonusů na dvě děti na 9054 Kč.
Přídavek na děti 2x500 Kč.
Příspěvek na bydlení dle nákladů:
http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/prisp_na_bydleni
Počítám něco špatně?
A jaké? Dnešní zaměstnanecký poměr se liší od toho podnikatelského tím, že podnikatel a živnostník si vytváří zisk a po té platí daň svým přiznáním a FÚ. Tímto dochází ale také k značným legálním únikům, kdy si do svého přiznání může dávat všechny výdaje na slevu na dani. Proto dochzí z velké části, že podnikatelé naplatí daně žádné a zaměstnancům platí nízké mzdy. Minimalizují tak odvody státu a daně a tím se zvyšuje značně jejich zisk. Komančové tomu říkali vykořisťování lidí z jejich vlastní práce vůči zaměstnavateli. ODS toto podporuje, proto jejich daňové zákony a jejich zákoník práce je tvořen pouze na nátlak podnikatelů, kteří si tady prosadí vše co potřebují ke zvyšování svých příjmů a moci. Dnešní doba není nijak připravena na tzv. švarcsystém, kdy by si lidé uzavírali obecně obchodní smlouvy mezi sebou na vykonávání práce. Byla by to sice otázka nabídky a poptávky. Existují tady zaměstnananecké agentury, které jsou posuzovány jako najímatelé práce pro cizince, za minimální mzdu s možností prvního vyhazovu z práce, oproti kmenovým pracovníkům, kteří jsou hlavním renomé každé pořádné firmy. Švarcsystémem se osazují lidé na práci, kterou často nikdo nechce dělat. Toto funguje často u fyzických osob jenom v šoubysnysu u herců, modelek moderátorů a různých poradců. Prostě u mediálních hvězd. V praxi to naopak nejde.
"Tímto dochází ale také k značným legálním únikům, kdy si do svého přiznání může dávat všechny výdaje na slevu na dani."
--- Pokud si dává do přiznání výdaje spojené s podnikáním, je to náklad a je to naprosto stejný princip, jaký uplatňuje jakýkoli zaměstnavatel (firma) zaměstnanců. (Docela by mě zajímalo, o kolik lidí míň myslíte, že by firmy zaměstnávaly, kdyby náklady na podnikání nefungovaly.) Nevím, jak chcete toto srovnávat s "náklady" zaměstnanců.
Pokud si dává do přiznání nepřípustné výdaje, je to nelegální a stát má páky na to jej potrestat. To, že v tom stát někdy nekoná nejlépe, za to princip nákladů nemůže.
"Proto dochzí z velké části, že podnikatelé naplatí daně žádné a zaměstnancům platí nízké mzdy."
--- Můžete prosím doložit nějakou statistikou, že velká část podnikatelů (natož takových, kteří mají zaměstnance) neplatí žádné daně a nízké mzdy?
Mimochodem, pokud za nízké mzdy mohou podnikatelé, proč jsou platy ve státním sektoru jen o jedno procento vyšší? Že by vykořisťoval i stát?