Extrémní progrese zdanění se nemusí vyplatit, viz Francie. Tohle ale pouze kompenzuje degresi způsobenou stropem na odvody na sociální pojištění, což mi přijde v pořádku, klidně by to mohlo mít trvalý charakter. Akorát nechápu proč tomu dávají taková stupidní jména, proč prostě opět nezavedou další daňové pásmo jak to bylo ještě v celkem nedávné minulosti.
Já si naopak myslím, že kvalifikovaní "bohatí" by se nemuseli "sociálně" pojišťovat vůbec. Nezaměstnanost spíše hrozí těm méně kvalifikovaným, ne? Navic pokud mám naspořenou rezervu ve výši pětiletého platu, tak proč se pojišťovat třeba proti půlroční nezaměstnanosti?
Pokud bychom byli svobodná země, tak by bylo na svobodném rozhodnutí každého, jak, jak moc a proti čemu se pojistí. Ale tou evidentně nejsme. Což ale znamená, že lidé postižení takovouto nesvobodou, bezprávím a narušením svých lidských a vlastnických práv, mají plné přirozené právo se tomu bránit. Víceméně jakkoli uznají za vhodné. Resp. úplně stejně, jako by k nim v noci někdo vnikl do domu a chtěl jim "zdanit" obsah jejich sejfu.
Asi tak, u nás je opravdu extrémní problém s tím, že si nikdo netroufne přiznat, že zdravotní a sociální pojištění je v ČR prachobyčejná daň...
A tohle zamlžuje debaty a vede k velkému matení pojmů, kdy se "chudým" namlouvá, že je tu daňová regrese. Prdlajz, i v době rovné daně platili "bohatí" u skutečných daní procentuálně často i znatelně více, protože s růstem daňového základu klesá význam odečitatelných položek. Ta takzvaná regrese se týkala právě "pojištění", paradoxně ale právě levicoví politici nejednou brojili proti jeho započítávání do daňové zátěže...